סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיור בעקבות אולגה חנקין ומשפחת בלקינד.

".

אולגה חנקין גואלת הקרקעות.
"המיילדת העברייה הראשונה".

כל פעילותו הנדל"נית של יהושע חנקין הייתה יחד עם אולגה חנקין ושום דבר לא נסגר ללא אישורה, מכאן אנו למדים על הבנתה, תושייתה והגישה החיובית.

אולגה הבת הבכירה של מאירה ושפרה בלקינד,בת ישוב קטן ליד מינסק בביילורוסיה(רוסיה הלבנה).
אולגה חנקין למדה עם אביה תורה מגיל צעיר ביותר וידעה את כל התנ"ך בעל פה
.
כדי לגור בעיר הגדולה הייתה צריכה "לתרום" לציבור ולעבוד בעבודה חיונית, לכן השתלמה בתחום הטלגראף והבייתה מקצוענית וזה היה כבר בסנט פטרבורג העיר הגדולה ועיר אצולה.

בסנט פטרסבורג הכירה בדרך לא דרך את סרגיי פיודרוב שביקש מימה בסניף הדואר לשלוח מסרים הודעות הטלגראף במהירות, אך לאולגה היו בקשות רבות ולא יכלה להתפנות לדחיפות בה הי מצוי סרגיי פיודורוב.
סרגיי נלחץ במיוחד כשאולגה אומרת לו , כך את המכשיר ותעביר את המידע אם אתה יודע ומכיר, יש לציין שאנשים רבים דיברו והתייחסו ביראת כבוד לסרגיי ואולגה ממש לא התרגשה, כנראה זה עשה לו את זה.
הזוג אולגה חנקין וסרגיי פיודורוב מתיידדים ומתחברים, סרגיי היה "מליץ יושר" שלה בפני השלטונות ולכן יכלה ללמוד קורס אחיות(לבד לא יכלה לקבל היתר), בינתיים כל משפחת בלקינד עולה לישראל במהלך שנת 1882, אולגה נשארת עם סרגיי בסנט פטרבורג ויש לציין שלמדה את לימודי המיילדות.

מה גורם לאולגה לעלות לארץ ישראל? יש שיגידו שסיימה את לימודיה ובשל חיוניותה רצתה ועלתה לארץ הקודש, יש שיגידו שהמשפחה מבקשת מהמיילדת המוסמכת ליילד את אחותה פאני לאחר שדברים הסתכלו אצלה(סוג של סיפור כדי שתעלה), ויש שיגידו שנכנסה להריון והחתן נעלם ואז עושה שני דברים "הפלה" ו "העפלה" לארץ ישראל ישירות לראשון לציון.

בראשון לציון מכירים לה את "בן השכן" יהושע חנקין בנו של יודל'ה(יהודה) שהיו לו 10 ילדים.

זוגיות איתנה ביותר הייתה ביניהם והיו זוג לתפארת, בוגרת ב 12 שנים מיהושע, אולגה יילדה אלפי תינוקות נוצרים, מוסלמים ויהודים.
המיילדת אולגה חנקין הייתה מחוברת לערבים וטוותה קשרים עם בעלי האדמות הערביים.
יהושע חנקין רכב על סוסו הלבן וחיפש עסקאות קניה של אדמות וזקנו הלבן ירד עד בטנו כדי להראות את "גילו הבוגר יותר"…
רק 12 פחות מאולגה חנקין.

הקנייה הראשונה שלהם הייתה של חורבת דוראן ובאדמות אלו יקימו את רחובות לאחר ימים.
דרך אגב, "עבדו" בעסקה זו על יהושע ונתקע עם האדמה, אולגה מרגיעה את יהושע ויועצת לו להמתין קצת עד שכלי העליה ממזרח אירופה מגיעים ורוכשים את ה 10.000 דונם הראשונים כפי שכתבתי לעיל.

העסקה השניה והמשמעותית הייתה בקניית אדמות חדרה מסלים חורי, קשיים רבים היו בעסקה זו בשל המלריה וחוסר כשירות של האדמה.

אולגה חנקין בעלת קשרים וקשוחה ומסתובבת עם שוט אך יחד עם זאת רגישה לזולת ורחמנית , אישה עצמאית ובעלת חזון ואידיאליסטית.

בעבודתה יילדה עשירות לצד עניות וידעה ללכת על החבל הדק ולהישאר אנושית בכל צד.

קונסטנטין שפירא מראשוני הצלמים ברוסיה והיה גם צלם בבית הצאר הרוסי.

אולגה הייתה הבת הבכורה, למדה עברית מאמא ואבא מה שלא היה נהוג באותם הימים.

סיפורו של ישראל בלקינד:

ישראל בלקינד מראשוני וממייסדי ביל"ו ומעולי העליה הראשונה, ממייסדי ראשון לציון, הגיאוגרף הראשון של ישראל, מורה מחנך ומנהל בתי ספר.

ישראל בלקינד תלמיד חכם, למד עברית מאימו שפרה ויבע את התנ"ך, התלהב מנופי הארץ בקריאה של ספרו של אברהם מאפו "אוהב ציון".

ישראל בלקינד עלה עם 14 מחבריו ותלמידיו תחילה ליפו ומקווה ישראל ובהמשך לראשון לציון ולאחר "המרד" (של משפחות בלקינד, פיינברג וחנקין) עבר למושבה גדרה ויפו בסופו של דבר.

בשנת 1889 ניהל ישראל בלקינד את בית הספר העברי של יפו(היום בתיאטרון נווה צדק) ולאחר שלוש שנים עבר לניהול "כל ישראל חברים"- "אליאנס".

"ישראל בלקינד" היה מנהל בית ספר חביב בראשון לציון ולאחר סופות בנגב של 1903 מעלה קבוצה של ילדים יתומים מקישינב לכפר הנוער "שפייה" ושמו היה היה "קרית ספר" ולאחר שלוש שנים נסגר והילדים עברו לכפר הנוער בן שמן.

ישראל בלקינד בהיותו בראשון לציון כתב: "יריעת אריג לבנה: שתיים-שתיים רצועות של תכלת משני קצותיה, דוגמת הטלית שלנו, ומגן דוד של תכלת באמצע" , היה זה לאחר טקס הנפת דגל שהיה די דומה לדגל ישראל של היום ומאורע זה היה מאוד חשוב!

ישראל בלקינד נסע לטיפול רפואי בברלין בשנת 1929 ומת על מיטת טיפוליו, גופתו נקברה בראשון לציון.

שמשון בלקינד:

שמשון נולד למשפחת בלקינד הציונית במוהילב במזרח רוסיה הלבנה (ביילורוסיה), למד רוקחות בסנט פטרבורג (אחותו אולגה למדה בסנט פטרבורג אחות מיילדת),מראשוני ראשון לציון יחד עם אחותו פאני, שמשון בלקינד היה נגר ונפח.

שמשון בלקינד היה ראש הוועד של ראשון לציון.

בנו נעמן בלקינד מראשי ניל"י(נצח ישראל לא ישקר) נתלה על יד העותמאניים בדמשק, שמשון ובנו איתן נסעו להביא את גופתו וקברו אותה בעירם ראשון לציון.

פאניה בלקינד(פאני פיינברג):

פאניה בלקינד למדה עם אחותה אולגה להיות אחות מיילדת בסנט פטרבורג, ההורים לוחצים עליה להגיע לארץ הקודש ומצטרפת לישראל ולשמשון אחיה הגדולים.

פאני בלקינד מתחתנת עם בחיר ליבה ישראל פיינברג ומהם יגיע אבשלום פיינברג "האתרוג הראשון".

בראשון לציון הייתה פאניה(פאני) עוזרת לרופא המקומי.

בראשון לציון הכירה את לוליק(ישראל) פיינברג, איש חזק גב ומרשים, אפילו ערביי הסביבה שקראו לו "לולו" חששו מכוחו של ישראל פיינברג.

סוניה אלכסנדרה בלקינד הרופאה:

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן