סיורים בתל אביב עם מדריך טיולים בתל אביב יפו בשכונות ושווקי תל אביב.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

סיורים בשרונה הטמפלרית בתל אביב, סיורים מודרכים בנווה צדק ונווה שלום עד רחוב פינס ופארק המסילה, סיורים מודרכים "בשביל העצמאות" בשדרות רוטשילד, סיורים מודרכים בעקבות אריק איינשטיין, סיור בעקבות אמני הבימה בתל אביב, סיורים בשכונת פלורנטין יפו תל אביב, סיורים מודרכים בתחנה המרכזית של תל אביב, סיורים מודרכים בנמל תל אביב ונהר הירקון.

סיור טעימות בשוק לוינסקי משולב עם פלורנטין, סיור טעימות בשוק הכרמל וכרם התימנים כולל המיצג החדש של כרם התימנים וסיור טעימות בשוק התקווה וסיור בשכונת התקווה.

אמנות רחוב וגרפיטי ברחוב אבארבאנל בתל אביב

סיפורה של תל אביב, מקור שמה של תל אביב ותחילתה של תל אביב, סיורים מודרכים וטיולים בשכונות הדרומיות של תל אביב, סיור ברחובות תל אביב, סיורים מודרכים בתל אביב ברחוב רוטשילד ואחד העם עד רחוב הרצל ולילנבלום- יהודה הלוי.

תרבות אמנות בתל אביב, מסחר ותעשייה, בורסה לניירות ערך ובתי קפה ומסעדות תל אביביות.

בשנת 1935 נפטר חיים נחמן ביאליק וההלוויה יוצאת מעולם "אוהל שם" , האיש שטבע את המונח תרבות בתל אביב.

הצגה ראשונה של תושבי תל אביב בקולנוע אופיר והצגה שניה הקולנוע מוגרבי מול בן יהודה 1.

הפגנות וקטטות כל מוצאי שבת לאחר רצח ארלוזורוב, בין נערי בית"ר לחניכי הפועל וחיים נחמן יכול היה לראותם מקפה אתרי ולשמוע את המוזיקה מקפה זמיר על הגג הצופה על רחוב אלנבי ורחוב ביאליק וטשרניחובסקי.

סיפור בתי הקפה ההיסטוריים של תל אביב, בתי הקפה הרחוב אלנבי בית קפה שלג הלבנון," קפה עטרה", "קפה רצקי", "קפה ביאליק", "קפה זמיר".

בתי הקפה ההיסטוריים הרחוב דיזינגוף: "קפה כסית", "קפה רוול", "קפה קליפורניה של אייבי נתן".

"קפה אררט" ברחוב בן יהודה 9, "קפה סן רמו" מול קולנוע קסם והים התיכון וקפה ריץ' על קו החוף.

היו גם בתי קפה פחות מוכרים ומפורסמים כמו- בית קפה איזביצקי, בית קפה בר-כוכבא, הגנה, קרלטון והאחים שור, קפה סגל,בית קפה גדנסקי.

*******************

סיורי שווקים בתל אביב: סיורים בשוק לוינסקי ופלורנטין, סיורים מודרכים בשוק הכרמל וכרם התימנים, סיורים בשוק התקווה ושכונת התקווה.

סיור משוררות וסופרות בתל אביב: סיור משוררות תל אביביות מכיכר אתרים דרך רחוב ארנון, גן ערן, רחוב גורדון עד טרומפלדור 5 שם גרה תקופה המשוררת רחל, נפגוש עוד 3-4 משוררות לאומיות מובילות.

סיורי שכונות ורחובות בתל אביב:

*********************************************

"סיורים מודרכים בפלורנטין" בתל אביב.

סמטת גרפיטי צנועה בפלורנטין תל אביב

שכונת פלורנטין הוקמה בשנת 1927 על ידי שלמה פלורנטין קבלן אמיד עוד מסלוניקי ודוד אברבנאל עסקן ציוני ועיתונאי ממוצא יווני.
פלורנטין הייתה חלק מיפו עד "שהסתכסכה" עם עיריית יפו הערבית בתחילת המאורעות הגדולים בשנת 1936 ומאז הקמת המדינה היא חלק מתל אביב..שכונת פלורנטין הוקמה ביזמות פרטית טיולים שכרו או קנו בתים בשכונה הצנועה, רבים שכרו בדמי מפתח ובשנת 1991 עיריית תל אביב החלה לשדרג את האסתטיקה והויזואליות של הבתים וזהו תהליך ארוך הממשיך עד ימינו כולל בניה חדשה מתקדמת עם אדריכלות מתקדמת ושונה מבנייני הסיגנון הבינלאומיים הבהואוס.
ניתן ליהנות מרביעיית פלורנטין שתוכנן על
ידי משרד אילן פיבקו הידוע וממול בתי מגורים "ישראליים" מ "קוביות קטנות" ועד בתים רחבי ידיים.
חלק מהבניה החדשה בפלורנטין הנראית לעין הקסום בסיגנון תמ"א 38 וניתן לראות תוספות של קומה או שתיים ושימור שיפוץ המבנה הקיים המקנה הוד והדר ויזואלי למבנה .
מומלץ ליהנות באחד מבתי הקפה, מסעדות אתניות,פאבים וגלידריות, גלריות מקומיות, מוזיאון הלח"י על שמו של אברהם שטרן "יאיר"- מקום תפיסתו של "יאיר"- על ידי הבולשת הבריטית בראשם של מורטון ו ווילקין…
מאפיות בולגריות מומלצות לצד הליכה למחלקה הצפוני של השכונה לשוק לוינסקי(יש שיגידו שהשוק לא בתחומי השכונה אלא "במרכז מסחרי") אך מעל הכל סיור בפלורנטין בעקבות הגרפיטי ברחובות הצרים של רחוב חלחול וצריפין לצד 'הרחובות הפתוחים" של פלורנטין ואריאל אקוסטה.

מגדל שלום מאיר משכונות פלורנטין(גרפיטי ואמנות רחוב)
סיורי גרפיטי בתל אביב(פלורנטין אין)

****************************************

כיכר צינה דיזינגוף בתל אביב.

כיכר צינה דיזינגוף בתל אביב נחנכה בשנה השמינית ללכתה (בשנת 1938) של אשת ראש העיר האגדי של תל אביבי מאיר דיזינגוף- בקשתו הנחרצת של דיזינגוף לסגנו ישראל רוקח שיקראו לכיכר צינה ולרחוב – מאיר דיזינגוף..

בכיכר של שנות השלושים הייתה מזרקה, תאורת לילה, דגי זהב, פיקוסים וספסלים- תכנון הכיכר היה על ידי ג'ניה אוורבוך- ויצירתה נשארה יפה כפי שהייתה בשנות החמישים והיא (הכיכר) חלק מתוכנית פטריק גדס הסקוטי שתכנן מחדש את תל אביב בתקופה הבריטית.
.

בכיכר ההיסטורית היה סניף של "המשביר לצרכן", קולנוע אסתר ההיסטורי והיום מלון סנטר, בית מהללי בין ריינס לדיזינגוף, כיום קולנוע רב חן ועוד… פסל "מים ואש" של יעקב אגם נחנכה בשנת 1986 והוצבה על ידי חברת "אורמת" ואף טופלה על ידה השנה הראשונה.
עם שינויי כיכר צינה, עיריית תל אביב בעצת מומחים רבים רצתה להסיר לחלוטין את פסל יעקב אגם ובעקבות רצונו לתבוע לחילופי מסרים רבים בין העירייה לאגם, הציגו ומציגים את פסל אגם ללא הצבעים העזים שהיו לפני….היום הכיכר פתוחה לתנועה ופתוחה לאנשים הנהנים מימי שמש וכמובן בבתי הקפה הרבים מסביב…

www.efitours.co.il

wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww wwwwwwwwwwwwwwwwwww

מלון גינוסר ההיסטורי ברחוב אלנבי 118 פינת רוטשילד 32 בתל אביב או מלון בן נחום.

מה קורה כשיזם אוסטרלי יהודי(שלמה פכטר) קבלן אמריקאי יהודי(סם וילסון) ואדריכל אוקראיני יהודי(יהודה מגידוביץ') נפגשים בשדרות רוטשילד פינת אלנבי בתל אביב??

הקמת מלון גינוסר (נקרא גם מלון בן נחום על שם מנהלו שנים רבות והאיש ששכר שתי קומות למען המשך היותו מלון), המבנה הראשון שנבנה על ידי יהודה מגידוביץ' בתל אביב בשנת 1921 ולאחר ימים יבואו מבנים מהודרים רבים ונוספים דיברנו על ידו ואדריכלים אחרים
מגידוביץ' היה מהנדס העיר תל אביב הראשון ובעל משרד אדריכלות מהמובילים.

מלון גינוסר היה (כנראה) הבית האקלקטי הראשון של תל אביב, בחזית הפונה לרוטשילד ניתן ליהנות משפע קשתות ואילו לצד אלנבי קווים ישרים…שילוב של קשתות מהעולם האוריאנטלי.

במלון גינוסר היו 25 חדרי אירוח, אולם לאירועים, טרקלין להרצאות כנסים ועוד.

החזית הפונה לשדרות רוטשילד  בעלת הקשתות המסוגננות בכיווןהניאו קלאסיות המעודנת,במרכז מלון גינוסר המשומר ניתן לראות מגדל מעוגל ובראשו כיפה בסיגנון מזרחי.

בתוככי הבית יצירה אמנותית של יעקב דב גורדון ובו רב מוקף בבעלי חיים ומעליו נשר המשקיף מטה , הדתיים קראו לביטול היצירה הכופרת וכך היה, הפסל הוסר.. המלון נבנה בסיגנון אירופאיי מפואר, היה חשמל ואף טלפון..

בתחילת שנות השלושים נמכר המלון לאיש העסקים מוריס(משה) בנין מעשירי תל אביב הקטנה שהחזיק נכסים רבים והחברה קיימת עד היום. בית גדול וחשוב השייך "לקבוצת בנין" הוא בית בנין ברוטשילד פינת נחלת בנימין שם הייתה שגרירות ארצות הברית בשנות החמישים והשישים..

בקומה הראשונה יש מרפסת רחבת ידיים שם בשנות ה 30 היה "קפה עטרה" המפורסם משכנם של אמנים ואנשי רוח תל אביביים.

ניתן ליהנות מעבודותיו של מנחם-מנדל קרול, צבע, צייר ומעטר קירות שעלה לארץ ישראל מפולין בעלייה השנייה והטביע את חותמו על עיצוב פנים תל אביבי חדש ואת עבודותיו נוכל לראות גם בימינו(שחזור ושימור של שי פרקש המומחה בתחומו).
מנחם מנדל קרול עיטר גם בביתו של דוד בן גוריון בשדרות קק"ל ומאות בתים אחרים בתל אביב.

בתום בניית המלון היו הפגנות נגד הקבלן סם וילסון שהעסיק פועלים ערבים רבים….ההפגנות היו מול מלון גינוסר.. והיום ניתן לראות בשדרות רוטשילד "הפגנות" מסוג אחר, הפגנות של ההולכים תדיר בה.

לצינה דיזינגוף גנבו את ארנקה מתחת למלון גינוסר(בן נחום) ומודיעה למאיר דיזינגוף בעלה שתל אביב היא כבר עיר לפי כתביו של ביאליק-
"נהיה מדינה ככל המדינות רק אחרי שיהיו לנו גנב עברי וזונה עברייה".

בשנת 2011 החלה ניצה סמוק האדריכלית הנודעת לשמר את מלון גינוסר המרהיב ביופיו בדיוק 100 שנים וכך אמרה;
הבניין בלע לתוכו במשך השנים שינויים על גבי שינויים, עד שכמעט כל הערכים שלו נמחקו. כשהתחלנו לעבוד עליו הוא היה פשוט מכוער, חסר טעם וחסר ריח, ולא ידע מה הוא רוצה להיות".

כיום הוא מהמבנים המקסימים והמיוחדים של תל אביב ומי שמכיר את אודסה יוכל לזהות מבנים דומים מוכרים מהעיר האוקראינית על הים השחור ומי שאחראי לכך הוא יהודה מגידוביץ'..

www.efitours.co.il

סיורים מודרכים בתל אביב עם מדריך טיולים וסיורים בתל אביב יפו בשכונות ובשווקים של תל אביב.
####################################

"בית לדרברג" ברחוב אלנבי 116 פינת רחוב שדרות רוטשילד 29 בתל אביב.

"בית לדרברג" נבנה בסיגנון אקלקטי(לקטני) שנבנה בשנת 1925 על ידי היזם יצחק לדרברג , "מבתי החלומות" המפוארים והמיוחדים של "תל אביב הקטנה"…
מתכנן "בית לדרברג" היה יוסף ברלין מראשוני אדריכלי ארץ ישראל, בנה בתים עוד באוקראינה ועלה ארצה עם ניסיון רב בתחום התכנון והבניה וכנראה יהודה מגידוביץ' עוזר ליוסף ברלין בפרוייקט לקראת סופו..

סיגנון זה היה מקורב ל-"אר נובו" וחמישה חלק מימנו שדגל בעיצובים מן החי והצומח ואף דמויות נשיות לאורך הדורות.

פרופסור בוריס שץ מנהל בית הספר לאמנות "בצלאל" מפתח שיטת עיצוב פנים חדשה עם אריחי קרמיקה והאמן האמון על מלאכה זו היה יעקב אייזנברג שלמד במיוחד בבית ספר לאמנות בווינה…

יש לציין שבתים רבים בשנות העשרים והשלושים עוטרו באריחי קרמיקה, רחובות, כתובות וניתן לראותם במדרחוב נחלת בנימין, בית ספר אחד העם ועוד.
אריחי הקיר בבית לדרברג מספרים את סיפורה של ארץ ישראל , נופי ארץ ישראל, סיפורים מן התנ"ך ובהם ציורי קרמיקה המתארים המקורות סיפורים עם מוסר השכל יום יומי כמו: "הקוצרים ברינה" רועה צאן ו "הזורעים בדמעה".

בבית לדרברג הפונה אלנבי ניתן לראות את הכיתוב "בית לדרברג' וציור של ירושלים שתמיד איתנו.

מי היה יצחק לדרברג?
לדרברג היה יבואן כלי סניטריה,
פורצלן והיתה לו חנות למוצרים לבית בשוק היווני ביפו(סוק א דיר) ובמאורעות תרפ"ט החנות עברה התקפה קשה של פורעי יפו.
בנו של יצחק, יעקב יהושע שהיה בחנות ניצל בדקה ה-90 על ידי חייל בריטי שהגיע בזמן…

בשנות ה 40 הקומה התחתונה הוסבה לקומת מסחר ועד ימינו, ניתן ליהנות מארוחת בוקר בכל שעות היום והערב "בבנדיקט".
בשנות הארבעים יעקב שפיגל מורה לריקוד עם שיטה ייחודית לו פותח אולם לריקודים בגג בית לדרברג" והיה למקום בילוי נחשב.

בבית לדרברג גר צבי בלקובסקי ממתכנני הקונגורס הציוני הראשון וחבר של הרצל , פרופסור ועורך דין.

למי ששם לב לעבודות השימור של בית לדרברג" יכול להבחין שעבודות השימור והשיפוץ של החלק החיצוני הסתיים והפעילות הפנימית נמשכת(יולי 2021) בגלל עבודת שימור פנימית של "ציורים דקורטיביים" , ישנם גם עמודים קורינתיים ואמנות קלאסית נוספת ולכן העבודה הפנימית החשובה נמשכת וגם פה אחראי לכך שי פרקש המומחה מספר 1 לשימור מסוג זה(הזכרתיהו גם בפרוייקט שרונה ומלון גינוסר ההיסטורי).

לפעמים, עוברים ליד בית בתל אביב ולא תמיד מכירים ומבינים את העוצמה הבוקעת מימנו, סיפורים מיוחדים, אישיות שקשורות לחיי הציבור והמדינה ובית לדרברג היא דוגמא לכך ויש לו שכנים בסיגנון זה כמו "מלון גינוסר" ממול, בית אברהם מויאל בשדרות רוטשילד ולו סיפור מרתק הבנקאי של מושבות הברון, הבנקאי של "כל ישראל חברים"- כי"ח וזו רק ההתחלה.. טיול אורבאני נעים לצד קולינריה מקומית ובינלאומית, סיורים מודרכים בעיר תל אביב מנווה צדק ונווה שלום דרך "אחוזת בית" ותל אביב הקטנה, סיור בסוהו של תל אביב בנחמני-אחד נעלי רוטשילד עד אלנבי.

סיורים השכונה הטמפלרית ושכונת מונטיפיורי היהודית, סיור מודרך בעקבות אריק איינשטיין, סיורים מודרכים בעקבות אדריכלים שחקני הבימה מובילים במה ואמנות, סיור בעקבות משוררות וסופרות בתל אביב, סיורים מודרכים בשוק הכרמל כולל טעימות והיכרות עם מטבחים בינלאומיים, סיור טיול בכרם התימנים -חורבת קרטוניא בשפת העם בזמנו, סיור ברחוב ביאליק במיוחד האדריכלות ואנשיו, סיורים מודרכים בשוק לוינסקי וטעימות, סיורים מודרכים בפלורנטין כולל גרפיטי, סיורים בתחנה המרכזית של תל אביב בנווה שאנן.

סיור טיול בנמל תל אביב מרידינג ושפך הירקון לגלישה מונטנה והגמל המעופף כולל סיפור המכביות.

אפי נחמיאס מורה דרך ומדריך טיולים מומחה רב ניסיון בתל אביב יפו

www.efitours.co.il
www.siyurimironiyim.co.il

סיורים וטיולים לקבוצות בתל אביב עם מדריך טיולים ומורה דרך בתל אביב יפו בשכונות תל אביב יפו.

#######₪₪₪#####₪###############

בית רבניצקי באחד העם 80 בתל אביב…
"וילה מהודרת בלב תל אביב".

הבית נבנה על ידי חברו הטוב של יהושע חנא רבניצקי והוא האדריכל הנודע יוסף ברלין.
ברלין היה אדריכל פעיל עוד בניכר ובתל אביב הגיע להישגים רבים ובעיקר בנה את " הארמונות של תל אביב" או "בתי החלומות", בית רבניצקי נבנה בשנת 1929 בסיגנון "האר-דקו" -סגנון תחומי אמנותי חזותי.
כשמסתכלים על הבנין מבחוץ מבחינים באבני הסיליקון הקטנים שהיה סיגנון ההיכר של יוסף ברלין והכניסה לבית מעוצבת ומוקפדת עד האבן הקטנה.

בית רבניצקי היה תמיד ענק וגרו בקומת המרתף סופרים מוכרים בשכר דירה כמו-הסופר בר-יוסף, סופר השואה ק. צטניק, המשורר מקסים גילן ואחרים.- רבניצקי היה מראשוני מוציאי לאור(מו"ל) בתל אביב ואף הוציא לאור את שירו הראשון של ביאליק – "אל הציפור" ומאז היה להם רומן בפרוייקטים רבים והשיא היה בהוצאת "ספר האגדה".

לבית הגיעו סופרים רבים להתייעצות וסתם חברות, בית רבניצקי היה הבסיס להוצאת הספרים "דביר" בה היה שותף עם ביאליק ושמריהו לוין.
חיים נחמן ביאליק כותב על יהושע חנא רבניצקי:
"לולא היד הענוגה והרכה של רבניצקי, שאחזתני תמיד בציציות ראשי והושיבה אותי ליד שולחן עבודתי, לא הייתי עושה מאומה".

בבית רבניצקי גרו ודרו בו ארבעה דורות ולפני מספר שנים נמכר למשפחה הדוברת צרפתית(לפחות משיחתי איתם) והבנתי שהנינה של רבניצקי תמשיך לגור באחת היחידות עם כניסה נפרדת

אפי נחמיאס מורה דרך וסיורים אדריכליים, מזמרים, ספרותיים, סיורי שכונות וקולינריה.

www.efitours.co.il


סיורים טיולים וימי גיבוש כיף בתל אביב עם מדריך טיולים מקצועי בתל אביב יפו בשכונות התל אביב ובשווקים של תל אביב בשוק לוינסקי ושוק הכרמל או שוק התקווה.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן