סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

"סיורים מודרכים בעמק חפר בשרון".

מבצר תל קקון בעמק חפר

טיולים וסיורים מודרכים לקבוצות בשרון הצפוני בעמק חפר והיכרות עם תל קקון שהיה כפר קאקו.

הכנענים והרומאים התיישבו פה, הצלבנים והממלוכים הטביעו חותמם על הגבעה הנישאה.

בורות מים חרכי ירי ומגדלים ואבני כורכר משובצים במבצר- קאקו הייתה משפחת אצילים מאצילי קיסריה ובעלת האדמות והשם השתנה ל כפר "קקון".

נפוליאון כובש את קקון בשנת 1799 ואף מתעמת עם כוח עותומאני גדול שירד משכם ומערב השומרון כדי לעצור את דהירתו צפונה ונפוליאון יכול לצבא העותמאני שהתגייס במהרה למטרה החשובה.

בייברס הממלוכי כובש את תל קקון הופך אותה לעיירה גדולה ובירת הנפה במקום קיסריה וארסוף…מוחמד עלי ובנו החורג איברהים פאשה1831-1840 הורסים את כפר קקון ובהמשך התורכים בונים אותה מחדש.

עבד אל לטיף אבו-הנטש האיש השולט בעמק חפר של היום עוד לפני מלחמת העולם הראשונה ולאחריה, האיש שהיה אחראי על בטחונה של המושבה "חדרה" עד "שהמכרז" עובר לידי "אירגון השומר" ואז התחילו התנכלויות מצידו של עבד אל לטיף אבו-הנטש ואנשיו…
במאורעות תרפ"א אבו ננטש תוקף את המושבה חדרה והבריטים מטילים קנס כבד על אנשי הכפר קקון.

אבטיחי קקון הגיעו על ידי גמלים למינת אבו זובורה- נמל ים בסיסי שבו הגמלים נכנסו למי הים ובית שצפו , העמיסו אותם לסירות שהועברו לספינות גדולות יותר שנשלחו מפורט סעיד ואלכסנדריה.

בזמן מלחמת העצמאות אנשי קקון הטרידו רבות את קיבוץ המעפיל ואף נהרגו 3 מאנשי הקיבוץ במרץ 1948

עם תוכנית ד' של אירגון ההגנה שתכליתה כיבוש כפרים ערביים רבים ויציאת רצף טריטוריאלי יהודי וביסוס צבא יהודי מול צבאות מדינות ערב.

אנשי ההגנה החליטו לכבוש את הכפר קקון והקצו את גדוד 33 של חטיבת אלכסנדרוני ופלוגה של גדוד 31 בפיקודו של יהושע בדיחי.
כוחותינו תקפו בתנועת מלקחיים מצפון לדרום ומדרום לצפון עם מרגמות 81 מ"מ ומרגמות 120 מ"מ…פלוגה שלמה הייתה אחראית על מיקוש בחלק המזרחי שלא תגיע תגבורת ערבית וכן עיכוב גדול של "הכוח הדרומי" הביא לכך שההתקפה התעכבה בשלוש שעות מה שגרם לקרב יום עם אבדות רבות.
הכוחות הישראליים התקבלו במטחים כבדים של כמעט גדוד שלם ירדני וערבים מקומיים.
כפר קקון נכבש על ידי חטיבת אלכסנדרוני בשעה תשע בבוקר ומאז הייתה התנגדות עיראקית רבה כולל מטוסים עיראקים במהלך כל היום עד הערב.

התחמושת אזלה, ההספקה כמעט ולא הייתה בשל הנגישות הקשה ומתארים גם קרבות סכינים ועם קתות הנשקים, עד הערב כבר לא הייתה התנגדות והעיראקים נסוגו מזרחה להרי השומרון וזו הייתה "נקודת מפנה" מאחר והצבא העיראקי כבר לא שב לתקוף עמדות וישובים של יהודים.

בתל קקון נהרגו 16 מכוחותינו במלחמת העצמאות.

בין חרדל השדה למצודת קקון בשרון

החלל משה צוויגנבלום- "הטרומפלדור של קקון" כותב במכתב להוריו שנמצא בכיסו:
אני כותב לכם את הדברים האלה ברגעים שהם אולי הם האחרונים בחיי. דבר אחד אני יכול להבטיחכם. רגעים אלה אינם עוברים עלי בכל פחד…. אל תצטערו ותזכו לראות בפריחתה של מולדתנו המשוחררת.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן