סיורים ברחובות תל אביב.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

טיולים מודרכים רחובות של תל אביב וסיורים לחקר רחובות תל אביב בעקבות שמות פחות מוכרים לנו, סופרים, משוררים, רבנים, מנהיגים, מדענים לצד הרחובות הגדולים הראשיים והמוכרים.

ליעוץ וכל שאלה אפי נחמיאס 0522686908

סיפור תולדות תל אביב דרך סיור ברחובות תל אביב.

טיולים מודרכים ברחובות תל אביב עם משמעות ציונית כמו רחוב הרצל, רחוב בוגרשוב, סמילנסקי ,קיבוץ גלויות ושדרות הקק"ל.

טיול ברחובות המרכזיים של תל אביב עם סיור סיפור משמעות בהווי המיוחד של תל אביב:

טיול ברחוב אלנבי האקלקטי בדרום תל אביב– סיור מודרך ברחוב אלנבי מכיכר המושבות , נכיר את ההיסטוריה של רחוב אלנבי, שמו הקודם "דרך הים" , הסיגנון האדריכלי המפואר שהפוסק להיבנות בתל אביב והן "הסיגנון האקלקטי" וברחוב אלנבי הוא גן עדן לסיגנון הלקטני , תהליכי שימור לבתים רבים ברחוב אלנבי, סיור בכיכר מגן דוד ולבו רחוב אלנבי פינת נחלת בנימין, קינג ג'ורג' , שינקין ורחוב הכרמל והיום שוק הכרמל.

רחוב אלנבי מגיע מערבה לים וחוצה את רחוב הירקון ובית אוסישקין היפה והאקלקטי, כיכר הכנסת ובית האופרה הישן קולנוע קסם שהפך לכנסת הראשונה.

טיול קבוצתי ליום הולדת ברחוב קינג ג'ורג'-

רחוב קינג ג'ורג' בדרום תל אביב מתחיל בכיכר מגן דוד ואלנבי וממשיך צפונה למרכז תל אביב, מסחר תל אביבי לרוב מפשיט ועד דיזינגוף סנטר, אורבניות אדריכלות והשפעות על התחבורה התל אביבית.

שוק בצלאל על רחוב קינג ג'ורג' ומוסדות שלא כדאי לפספס ברחוב קינג ג'ורג'- קונדיטוריה וויס, סמטה פלונית אלמונית וסיפורי של הגביר שפירא, "גן מאיר" בלב קינג ג'ורג' מקום גן החיות הישן של תל אביב, גן ירוק אקולוגי מועדון כינוס לקהילה הלהט"בית וטרם הגענו לגן השקמים ליד בנין ומגדל זבוטינסקי המלך ג'ורג'.

טיולים לאורך רחוב דיזינגוף בתל אביב-

טיול תל אביבי בכיכר צינה דיזינגוף בעקבות האדריכלית ז'נעה אוורבוך והסיגנון הבינלאומי, סיפורה של כיכר דיזינגוף והאמן יעקב אגם, ריינס פינת כיכר צינה, אדריכלות העיר הלבנה בתל אביב, קפה כסית וחסקל איש כסית-אלתרמן ושלונסקי, קפה רוול בדיזינגוף פינת פרישמן ומסעדת קליפורניה של אייבי נתן, סיפורם של צינה ומאיר דיזינגוף, פטריק גדס מתכנן את תל אביב בשנות העשרים,סיפורו של קולנוע אסתר שהכיל 1000 מקומות, מבנה חצי עיגול מנותק בין הקירות לארבעת העמודים.

טיול יום הולדת לאורך רחוב הירקון בתל אביב-

סיור בקו החוף של תל אביב מנמל תל אביב בצפון , חוף מציצים בעקבות אריק איינשטיין ואורי זוהר, מחנה יונה לשעבר ליד מלון הילטון, כיכר אתרים והבית המשוגע בסגנון גאודי, סיור בטיילת היפה של תל אביב בסיגנון גאודי, אנדרטאות לחוף הים ורחוב הירקון.

סיור טיול לאורך רחוב בן יהודה בתל אביב– "בתים מספרים ברחוב בן יהודה", פנסיונים ובתי קפה ב"בן יהודה שטראסה" מעוז הייקיות בעבר, בן יהודה על שמו של אליעזר בן יהודה מחייה השפה העברית, תחילתו של רחוב בן יהודה בקולנוע מוגרבי לשעבר וסיומו בשדרות רוקח וניל תל אביב, תכנונו בא "מתוכנית גדס" בשנות העשרים של המאה ה-19, הוקמה גימנסיה, בית כנסת, בתי קפה ואף "גורד שחקים הראשון" וסופר מרקט ראשון ",שופרסל","וילה פניאל" הווילה הכי מפוארת בתל אביב הייתה ברחוב בן יהודה 77-79 והייתה שייכת למליונר יעקב גזונדהייט, הקים בית כנסת בבניין וספריה על שם סבו, יעקב גזונדהייט תרם אגף לישיבת פונביץ' ויקרא על שמו "תפארת יעקב".

בשנת 1954 לאחר מותו נהרסה "וילה פניאל" ונבנה בנין מגורים רב מידות קומות, נקבר בנחלת יצחק. יהודה גזונדהייט מייסדת האימפריה אלקטרה הוא בנו.

טיול מודרך בתל אביב בשדרות בן גוריון– שמה עד 1974 היה שדרות קק"ל והאדמות היו שייכות לקרן הקיימת לישראל ומשנפטר דוד בן גוריון שביתות היה ממש ברחוב הוחלף לשדרות בן גוריון והשדרה מתארכת מכיכר אתרים במערב ועד כיכר רבין, אחת מהסדרות החשובות והמרכזיות של הדס "בתוכנית גדס", בחלק הצפוני של שדרות בן גוריון "מעונות עובדים" וחווה חקלאית לבנות בשם "בית חנה".

במלחמת העצמאות שדרות הקק"ל שהפכו לשדרות בן גוריון ניזוקו מהפצצות חיל האוויר המצרי ויש עדויות לכך גם היום, ביתם של פולה ודוד בן גוריון בשדרות בן גוריון והיום משמש כמוזיאון דוד בן גוריון.

מאפייני שדרות בן גוריון – בתי קפה, משחקים בשדרות מושבים, אנדרטאות ופינות חמד.

סיור טיול תל אביבי ברחוב לה גארדיה– רחוב לה גרסיה מחבר את שכונות דרום מזרח תל אביב לכיוון רחוב המסגר ושכונת נווה שאנן, אט אט חלק מבתי שכונת יד אליהו הופכים לגורדי שחקים ובפאתי נתיבי איילון, ציר תחבורה חשוב ומרכזי.

סיפורו של עלי אבו עדס שהתפוצץ לכל עבר ברחוב לה גרדיה כנראה בשל "טעות עבודה" והמטען התפוצץ לפני שהיה אמור להיסגר לגורם שלישי.

סיור והעלאת זכרונות ברחוב ארלוזורוב בתל אביב

רחוב ארלוזורוב הינו ציר מרכזי ממזרח למערב ומגן העצמאות במערב חברתה המזרחי מסוף 2000 לתחבורה ציבורית הסמוך לרכבת מרכז.

הצד המזרחי רחב יותר ומשנע את התחבורה הנכנסת לתל אביב ואילו חלקו המערבי צר יותר ומזכיר את מאפייני הצפון הידוע בתים בארלוסורוב המערבי כמו בית שגרירות אירן לשעבר,בית השגרירות הבריטית,"מוסך דן" לשעבר שהיה בארלוזורוב 17 , נהרס וכיום חניון.

אתרים ובתים מספרים בחלקו המזרחי של ארלוזורוב-בית הוועד הפועל של ההסתדרות(נבנה בסיגנון ברוטליסטי על ידי דב כרמי), בנין הנהלת קופת חולים, "מגדלי שקל".

"הקו הסגול" של הרכבת הקלה אמור לעבור ברחוב ארלוזורוב ורחובות אורך מרכזיים עוברים ומצטבים איתו כמו הירקון, בן יהודה, דיזינגוף, אבן גבירול , נמיר וייצמן.

טיול בתל במרכז תל אביב ברחוב גורדון ופרישמן

מחוף גורדון במערב נתמזרח מזרחה, מאיזור הים בחלקו הדרומי של כיכר אתרים ושכונת "מחלול" שכונת הצריפונים והפחונים ובשנות החמישים עיריית תל אביב מפנה את השכונה בונים את "כיכר אתרים", ברחוב גורדון 31 נולד אריה(לובה) ולימים אריק איינשטיין להורים יעקב ודבורה, מולם היה בית חנה רובינא וממש ברמה הבנין היה בית יעקב טימן(אביו של השופט שלי טימן),"בית זלטופולסקי" ברחוב גורדון 9 שנבנה בשנות השלושים על ידי דב כרמי. ברחוב גורדון פינת פרוג בתל אביב ביתם של רפאל קלצ'קין ואהרון מסקין מראשוני "תיאטרון הבימה" וכן צבי בן חיים מראשוני הבימה שגר ברחוב גורדון מול בית יעקב איינשטיין.

סיור תל אביבי ברחוב פרישמן– דוד פרישמן היה מראשוני הסופרים היהודים,מתרגם ומבקר אמנו ועיתונאי,בימינו רחוב צר אך עורק חשוב ממערב למזרח, בתים חשובים ברחוב פרישמן– "פסאג' הוד" הוותיק עם קולנוע הוד ותיאטרון הקאמרי הישן שהפך לאחר שיפוץ רב שנים ל- "תיאטרון בית ליסין", "בית ספר תל נורדאו" מבתי הספר היסודיים הוותיקים בתל אביב, בית הרופאים על רחוב פרישמן ריינס,"מעונות עובדים" הפרישמן פינת פרוג ובית רחל פרידמן הרחוב פרישמן 5 פינת הירקון 108 -מבתי תל אביב הוותיקים ובתקופה מסויימת היו פה משרדי חברת תנובה משנת 1933 ועד שנות השבעים .

טיול תל אביבי לאורך שדרות נורדאו בצפון הישן– מהים בקצה גן העצמאות מדרום וניל תל אביב וחוץ מציצים מצפון מתחיל לו הים "שרתון הישן" רחוב נורדאו וניתן הכבוד לדוקטור מכס(שמעון) נורדאו יהודי מיוצאי הונגריה מתבולל לזמן מה עד הגעתו לקונגרסים הציוניים והחליף בהנהגה הציונית את הרצל, נפטר בפריז ונקבר לאחר ימים בשנת 1926 בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב במבנה דמוי "מאוזוליאום" רב רושם.

בתים חשובים בנורדאו 30 תל אביב-בית נתן אלתרמן ואשתו רחל מרכוס, הבת תרצה אתר.

סיורים ב"מעונות עובדים ח" מצפון לנורדאו , סגנון בניה לקהל הרחב במחיר סביר והיזם ההסתדרות העובדים.

סיורים ברחוב נורדאו 41 גרה המדובבת שפרירה זכאי וברחוב נורדאו 81 גר אסי דיין הבמאי שחקן עיתונאי ועוד.

טיול עומק מדרום אבן גבירול לצפון תל אביב של אבן גבירול– רחוב אורך מדרום לצפון וחוצה את רוב מרכז וצפון תל אביב הישן, רוב הבתים 3-4 קומות , כיכר רבין ואנדרטת יצחק רבין המרכז אבן גבירול ומעליהם עיריית תל אביב בבנין גבוה ומאיים.

בצומת הרחובות ארלוזורוב ואבן גבירול בתל אביב מצפון מזרח לבנין המאה מצויה לה "שכונת סומייל" שהתיישבו לאחר מלחמת העצמאות על שרידי הכפר "סומייל" ומתיישבים הסומייל עד ימינו.

טיול בשדרות דוד המלך ורחוב קפלן במרכז תל אביב-.רחוב דוד המלך מחבר את כיכר רבין ורחוב ויצמן ומחבר את מרכז תל אביב לכיוון מזרח גוש דן , חיבור בין רחוב אבן גבירול ובית חולים איכילוב, ברחוב דוד המלך גני שעשועים, שבילי אופניים, הרבנות הראשית בלב רחוב דוד המלך ומרכז ויצ"ו העולמי ומרחוב דוד המלך נמשיך לרחוב קפלן- אחד ממירי הכניסה לתל אביב מ-"נתיבי איילון" ומגוש דן ויש שיקראו לקפלן "השער לתל אביב", אליעזר קפלן היה חבר מועצת תל אביב, חבר הנהלת הסוכנות ושר האוצר הראשון של מדינת ישראל.

הטמפלרים גרמנים קראו לציר קפלן של היום "דרך הים", רחוב צר בעבר וברחוב קפלן נמצא על הכביש את "הסוכנות היהודית" ו-"בית הסתדרות הציונות העולמית",בית העיתונאים על שמו של סוקולוב, בית הסופר על שם שאול טשרניחובסקי ברחוב קפלן 6 וזהו ביתה של "אגודת הסופרים העבריים" ובית יכין.

רוב הבניה של איזור הקריה בנויים בסיגנון הברוטליסטי .

יש לציין את פרוייקט העברת חמשת הבתים הטמפלרים מהחלק הצפוני העליון של קפלן חילקו הדרומי והתחתון, את הפרוייקט הוביל האדריכל אמנון בר אור.

סיורים ברחוב ויצמן תל אביב:

רחוב ויצמן על שמו של הנשיא הראשון של מדינת ישראל דוקטור חיים ויצמן ההולך דרום צפון ובקרבו אתרים חשובים ומרכזיים בתל אביב- בית ליסין הישן ליד כיכר המדינה(עבר לפסאג' הוד הפרישמן פינת דיזינגוף), היכל המשפט של תל אביב, מגדל אמות השקעות או "בית אירופה ישראל" או בנין י,ב.מ הישן ברחוב ויצמן 2.

סיורים ב"בית אסיה" ברחוב ויצמן 4 בתל אביב ולידה בית אמות השקעות צורתו מעוגלת, המרכז הרפואי איכילוב על שם סוראסקי, "כיכר המדינה" העגולה ואחת הכיכרות הגדולות במדינה ושם הרחוב הוא ה' באייר.

מתכנן כיכר המדינה הוא אוסקר נימאייר והאדריכלים ישראל לוטן ואבא אלחנני שתכננו את רוב הבניינים מסביב לכיכר המדינה, בשנות השישים היו קרקסים בחול של הכיכר,חנויות יוקרה רבות בכיכר המדינה.

סיורים בשדרות מנחם בגין תל אביב:

הדרך ההיסטורית מהשעון ביפו דרך רחוב בוסטרוס (היום רחוב רזיאל) ביפו דרך יפו אילת עד כיכר המושבות ומשם צפונה עד רחוב ז'בוטינסקי, כיום מכיכר המושבות וצפונה "דרך בגין" ובעבר "דרך פתח תקווה".

אתרים ובניינים חשובים על ציר דרך בגין-התחנה המרכזית הישנה, מגדלי מידטאון, מחנה רבין- הקריה, מגדלי עזריאלי,בית רקאנטי, בית רובינשטיין,בית מעריב לשעבר,בתים ומגדלים במיוחד הגבוהים.

סיורים בשדרות רוקח בתל אביב:

ציר רוב המתחיל המערב בנמל תל אביב ושפך הירקון ועד שכונות עבר הירקון במזרח.

שדרות רוקח על שמו של ישראל רוקח ראש העיר החמישי של תל אביב בין השנים 1936-1952 ובהמשך היה גם שר הפנים,מאפייני שדרות רוקח בשל קרבתה לפארק הירקון, נהר הירקון ושפע של מאות דונמים של גנים, פרוורים חדשים מרווחים ואסתטיים יותר.

אתרים רבים על ציר רוקח בתל אביב: הלונה פארק הענק,תחנת הרכבת האוניברסיטה,סמינר הקיבוצים, מוזיאון ארץ ישראל,, בנין המועצה לישראל יפה, מרכז יצחק רבין לחקר ישראל,מסוף רידינג לתחבורה ציבורית וחניה לציבור הכללי, מרכז דניאל עמיחי ללימודים ים וחתירה, גן הבנים על הירקון בתל אביב המזכיר ומנציח את חללי נופלים תל אביב לפי מערכות ומלחמות ישראל.

פארק הירקון הוא פרוייקט ענק שהחל עוד עם מאיר דיזינגוף ראש העיר הראשון של תל אביב,החלו בשנות החמישים ושברגו את פארק הירקון אדריכלי הנוף-גדעון שריג,צבי דקל ויוסף סגל וזהו על כך "בפרס רוקח", בשנת 1977 הוקם אגם מלאכותי ושנה לאחר מכן הוקם "הספורטק" וגם גן הוורדים,הפארק נקרא משנת 1982 על שמו של רבינוביץ', מסלולי הליכה רבים ו"השביל הירוק".

רחוב רוקח בנווה צדק יפו: שכונה של קמטים המשמרת כל יום וכל שנה את בתיה, נכיר את רחוב רוקח הקרוי על שמו של שמעון רוקח ממייסדי שכונת נווה צדק ובנו ישראל יהיה ראש עיריית תל אביב לימים, בית רוקח מומלץ וחשוב להכירו, "בית הסופרים" וכאן החלה מפלגת "הפועל הצעיר" הרחוב נווה צדק 39 פינת רחוב רוקח,זהו בית הסופרים שהפך למוזיאון גוטמן, כאן בבית הסופרים יוסף חיים ברנר הוציא את גיליונות הפועל הצעיר בעזרתם של יוסף אהרונוביץ' ודבורה בארון.

בית הכנסת "קהל חסידים" שנשרף ובקצהו הדרומי במפגש רחוב שלוש – "בית שלמה אבולעפיה ורבקה", סיפור מרתק של אהבה בין מורה לתלמיד ה' ובן לעדות ספרד(ס"ט) לבין עולה חדשה מרוסיה.

רחוב ז'בוטינסקי בתל אביב: ציר רוחב בצפון תל אביב, שדרכו ניתן להגיע מרחוב הירקון והים עד לדרך נמיר והמשכו יעקב דורי המגיע לאיזור הבורסה.

רחוב ז'בוטינסקי החל מתוכנן ב"תוכנית גדס" משנות העשרים על ידי המנדט הבריטי, המבנה הראשון היה"בית חולים אסותא" ובתחילה שמו היה "קיבוץ גלויות" ובית ספר גימנסיה הרצליה.

רחוב החשמל בתל אביב: מכיכר המושבות צפונה נכיר את רחוב החשמל המתחדשת אורבנית אדריכלית, סיור אופנה וסטיילינג הרחוב החשמל, ונכיר את חברת החשמל בתחילתה והמבנים ההיסטוריים עומדים עד ימינו, רחוב החשמל למעשה קיים ומצוי על "שכונת רמת הדרון" ובסיסה בהקמת "משק לדוגמא", נחפרו בארות ומקורות מים, אחד הבתים המפוארים ברחוב החשמל הוא "בית ישמעילוף" ברחוב החשמל 10 תל אביב, מגדל המים ליד רחוב החשמל 13 בחניה,בית משה ולדמן ברחוב החשמל 17 ובית משה אוקסוהרן ברחוב החשמל 25 , משה היה יבואן של מוצרי מכולת.

סיורים ברחוב סלמה בדרום תל אביב: רחוב 310 היה שמו של הרחוב עם הקמת המדינה וקרוי על שמו של הכפר שלמה שמופיע בספר מקבים א' ליד יפו העתיקה.

ניתן לראות את בנין מטה משטרת תל אביב על שם קראוס, תחנה מרכזית בקצה המזרחי,חנויות מסעדות לצד מוסכים נותני שירותים, "הכפר סלמה" כאן לנזקים רבים לתושבי פלורנטין – הערבים ישבו מדרום לרחוב סלמה והיהודים מצפון לפחות עד הקמת המדינה.

סיורים ברחוב אחד העם בתל אביב-

אחד הרחובות הראשונים של תל אביב ובמקביל לשדרות רוטשילד ועל חלקו המערבי ברחוב הרצל פינת העם הוקמה "הגימנסיה הרצליה" בסיגנון הלקטני(אקלקטית) והיסטוריה של הגימנסיה העברית הרצליה הוא הסיפור של תל אביב,, מול הגימנסיה הרצליה מבנה ביתו המייסד של תל אביב עקיבא אריה וייס ולאורך רחוב אחד העם ניתן לראות ולקרוא על משפחות המייסדים: הררי,פולאק,ליטווינסקי, גילוץ,אדלר ושרה ויוסף עזריהו.

בשנת 1922 עולה "אחד העם" (שמו האמיתי אשר צבי גרינברג), גר ליד הגימנסיה הרצליה ועוד בחייו קיבל את הכבוד וקראו לרחוב על שמו "אחד העם".

אתרים לביקור ברחוב אחד העם בתל אביב -בית הכנסת הגדול והמפואר, מלון פלטין על גבול נחלת בנימין ורחוב אחד העם,, בית קצין ברחוב אחד 35 והוקן כבית דירות להשכרה על ידי האדריכל יוסף מינור ומזכיר את "בתי החלומות" של תל אביב, הגימנסיה הרצליה כמובן,מגדל המים בין אחד העם למא"זה, בית ספר אחד העם והיום בית ספר בית יעקב של הלימוד החרדי-את בית ספר אחד העם בונה האדריכל ד. הרשקוביץ בשנת 1924 ושמו הוסב לאחד העם עם הגעתו של אחד העם לתל אביבי בתחילתו אירח בית ספר אחד העם את "יריד המזרח", דמות מרתקת ואהבה בתל אביב הייתה חיים קלר מראש פינה במקור שהעביר את אהבת הטבע והחקלאות לתלמידים,- עיטורי הקרמיקה והפסיפסים המנציחים את נופה של ארץ ישראל, בית פריד וגוטר היפים,המבנה הישן הוותיק של "הבורסה לניירות ערך" הישן באחד העם 54, תלמוד תודה של חסידות בעלזא באחד העם 63 תל אביב ובתי הדר רבים ששומרו שופצו לאחרונה

רחוב הרצל בדרום תל אביב: הרחוב של תל אביב וחוצה מדרום לצפון בתחילתה של תל אביב הקטנה את רחובות אחד העם מונטיפיורי, לילינבלום ויהודה הלוי.

סיורים ברחוב הרצל על שמו של חוזה המדינה הרצל וגם "הגימנסיה הרצליה" וממליץ על סיור תל אביבי ברחוב הרצל בפאסג' פנסק הפסאג' הראשון של תל אביב וארץ ישראל ונבנה בשנת 1925 על ידי מורדכי פנסק, סוג של קניון מסחרי שתוכנן על ידי יהודה מגידוביץ' המהנדס הראשון של תל אביב, כאן תהיה "המעליה הראשונה" היא המעלית וגם בנין מערכת ידיעות אחרונות.

מגדל שלום מאיר ובשמנו הילדים של אז " כולבו שלום" , הקיוסק הראשון של תל אביב בלב שדרת רוטשילד ועליו יש את הכיתוב " גזזני ואגרשך והעדיפיני במילייך"(ההסבר בסיור) התכנון של יוסף ברסקי בסיגנון הלקטני, "סיפורי גזוז", פנס הלורד הראשון ליד הקיוסק.

בחלק הדרומי של רחוב הרצל גני הטבע הכוללים את הגן הזואולוגי והכל הבוטני ובית ספר לטבע שאחראית על הקמתו הגברת דינה במרחק עם גינה לימודית.

"פארק החורשות"- חורשות ענק עם 300 דונם ובהם חורשות אלונים, בוסתנים, שרידי פרדסים ופירות, עיריית תל אביב פעלה לשקם את האתר העתיקות והבוסתנים.

אתר מאוד חשוב הוא "בית שיף" שהפך למוזיאון "הרצלילנבלום" וכיום באוקטובר 2020 סגור זמנית ומקווה שיפתח נוכל להנחיות את מורשת תל אביב לכולם.

סיורים ברחוב יהודה הלוי בתל אביב– מחמשת הרחובות הראשונים של תל אביב וקרוי על שמו של גדול משוררי ספרד בעברית,חלק מ- "לב תל אביב" , ברחוב יהודה הלוי היה משכנו של בנק אפ"ק תל אביב,ההנהלה המרכזית של בנק דיסקונט,בית חולים ליולדות פרויד,מסילת הרכבת עוברת כאן וכיום ניתן להתחבר ל"פארק המסילה" שרק נפתח באוקטובר 2020, ההנהלות של הבנקים הגדולים יושבים ביהודה הלוי,בית מניח מהבניינים הראשונים של תל אביב ושייך לבנק לאומי, בית מני מהיפים של רחוב יהודה הלוי ואחוזת בית, בית מני ברחוב יהודה הלוי 36 ונבנה על ידי שלמה ברסקי ובשנת 1924 נמכר הבית לידי אפ"ק והבנק מוכר אותו לשופט יצחק מלכיאל מני, למרות שגר תקופה קצרה קראו לבית "בית מני".

סיור ברחוב לילנבלום תל אביב- סיור באחוזת בית תל אביב בראינוע עדן, הקיוסק השלישי של תל אביב, בית אלכסנדר לוי, בית הצלם אברהם סוסקין, בית ספר תחכמוני הישן, בית רודי בתל אביב.

רחוב פינס תל אביב יפו– סיור ברחוב פינס האדריכלי התל אביבי, נכיר את תאומי שלוש וראינועדן, בתי בהואוס

רחוב ברוניסלב הוברמן ורחוב ארטורו טוסקניני וכיכר התזמורת על שם ליאונרד ברנשטיין.

סיור ברחוב דוד המלך בתל אביב- שדרות דוד המלך בתל אביב מחברות את רחוב אבן גבירול ורחוב ויצמן, ציר מרכזי ואיזור בניינים גבוהים ובניינים פאר חדשים לצד הוו.יקים אך משופצים וריאות ירוקות.

סיורים בתל אביב ברחוב דובנוב– משרדי ממשלה, מבנים ובניינים ציבור ומשרדים, בית הרופאים ברחוב דובנוב 10 ומוסדות העולם הציוני בדובנוב.

סיור בתל אביב ברחוב שלמה המלך רחוב שלמה המלך נושק לרחוב קינג ג'ורג' שם הייתי הולך לאכול פלאפל " פלאפל הקוסם" ואחד המבנים היפים ברחוב שלמה המלך הוא בית רפאל חביב שהיה "הבית היפה של תל אביב" שנבנה בשנות הארבעים וירוס פאר היה קושי בהשגת הדירות ליהודי תל אביב ובסוף הושכר לבריטים , קצינים ועוד, בית רפאל חביב עבר שיפוץ .

סיור ברחוב קיבוץ גלויות בדרום תל אביב– לפני הקמת המדינה רחוב קיבוץ גלויות היה במיקום של רחוב ויצמן והתבטל וכבר דרומה לכביש רוחב של דרום תל אביב מיפו לשכונות קרית שלום ושפירא , דרך חשובה אל מעבר לנתיבי איילון ושכונת התקווה והארגזים לדרך לוד, ברחוב קיבוץ גלויות חנויות יבואן רבות בתחום התאורה והטקסטיל, גני הטבע של אבו כביר, משרדי ממשלה חדשים, מסעדות ובתי קפה.

סיור ברחובות "השחר" והגימנסיה העברית בתל אביב- עיתון "השחר" שהוציא בפולין פרץ סמולנסקין איש חינוך הוראה וניתן לרחוב קטן מצפון למגדל שלום- רחוב השחר ומצטלב דרומה עם רחוב מונטיפיורי.

רחוב הגימנסיה הוא הגבול הצפוני של אחוזת בית תחילתה של תל אביב וניתן בגלל בית הספר החשוב של תל אביב "הגימנסיה הרצליה".

סיור בשדרות ח"ן בתל אביב– מהרחובות המרכזיים של תל אביב ולפי "תוכנית גדס" היה אמור להיות המשכו של שדרות רוטשילד ומה שמפריד ביניהם הוא היכל התרבות, תיאטרון הבימה וגן יעקב(סוראסקי).

בשדרות ח"ן 1 נחתם " כתב הכניעה של יפו", הרוב בתים וח"ן שמו של חיים נחמן ובצד הדרומי של תל אביב רחוב ביאליק(שני שמות של איש אחד העיר תל אביב)

"סיורים ברחוב גאולה בתל אביב"- "רחוב גאולה" על שמה של חברת "גאולה" שגאלה אדמות בכל רחבי הארץ וגם באיסור של רחוב יונה הנביא, הרב קוק וגאולה.

 ניתן ליהנות ולהכיר את "הגימנסיה למסחר" בגאולה 30 ופה למד שמעון פרס,משטרת אפ"ק הייתה בגאולה, בית המוסיקאי יואל אנגל היה ברחוב גאולה, תחילתו של מועדון הבארבי הגאולה ובקצה רחוב גאולה היה "מלון סבוי" וסיפור ההשתלטות המחברים על סבוי .

סיורים ברחוב לוינסקי ומטלון בתל אביב- רחוב לוינסקי מתחיל בשכונת נווה שאנן וממשיך מערבה ל-"מתחם המסחרי" ושכונת פלורנטין.

רחוב לוינסקי על שמו של אריה אלחנן לוינסקי מגדולי הסופרים של יהדות רוסיה, התכנון הוא משולב של יוסף טידלר שתכנן את נווה שאנן וריכארד קאופמן את האיסור המסחרי, לפי התכנון כל רחוב באיזור הוא מנורת קנים או חלק מימנה ולב המנורה הוא "שוק לוינסקי".

שוק לוינסקי הינו שוק ותיק וכל חנות עוברת בירושה חוץ מהמוצרים מהכלל ותמיד נראה עסקיים חדשים , רוב אנשי שוק לוינסקי הם מוותיקי פלורנטין מסלוניקאים, תורכים, פרסים רומנים נהנה מעדניית יום טוב התורכית או מעדני חיים רפאל הבלוניקאית, פרד תבלינים ותערוכות, מסעדה פרסית ועוד

סיור ברחוב פלורנטין ודוד אברבאנל בפלורנטין

סיור ברחוב צריפין והמחוגה בדרום תל אביב

רחוב מיכ"ל בלב העיר תל אביב – רחוב שקט במרכז תל אביב עם מספר קטן של בניינים ונראה כמו קיבוץ קטן, רחוב מיכ"ל הוא קיצור של המשורר הרומנטי מיכה יוסף בלינסון והיה מגדולי משוררי ההשכלה, בנו של אד"ם הכהן שהיה אכסניה למשוררים רבים, מיכ"ל נפטר לאחר מחלה קשה חשיפת בגיל 24.

רחוב הגלבוע בתל אביב– אחד הרחובות השקטים והאטרקטיביים (והיקרים) בתל אביב ליד רחוב שינקין אחד העם ורוטשילד,הרחוב הסיגנון הולנדי ובתחילתו בונה משה אברבאנל את "בית הטירה" ( אברבאנל היה שותפו של מרדכי וייסר מבעלי הראינוע עדן)ואת בית חלומותיו שבונה יוסף מינור האדריכל הידוע, ברחוב הגלבוע גר המורה חיים הררי ואשתו יהודית, ברחוב הגלבוע 18 דרו האחיות הלנה ופירינה מונסליזה עם גם ממשפחת אצולה איטלקית- "בית רבינסקי" שנבנה בשנת 1937 בסיגנון של גל ימי מעוגל(הסיגנון הבינלאומי)

סיור מודרך ברחוב יגאל אלון תל אביב

טיולים והליכות ברחובות הפחות מוכרים של תל אביב-

רחוב הלסינקי במרכז תל אביב-ונתנו את השם מאחר והיום קשורים (פינלנד)להקמת המדינה ותל אביב- תוכנית הלסינקי או "תוכנית הלסינגפורס" ובתוכנית הלסינקי קשורה לוועידה ציונית בראשות אידלסון והצעת תוכנית אוגנדה.

רחוב הלל הזקן בתל אביב- מגדולי התנאים שנולד בבל ונחשב להצר לבית דוד ומתלמידי שמעיה ואבטליון.

רחוב מיכאל הלפרין בתל אביב- מראשוני חובבי ציון בארץ ישראל ורוסיה,מוותיקי ראשון לציון והראשון את הדגל הכחול לבן הציוני, הלפרין חוסר לרוסיה והיה לו תפקיד חשוב הפוגרומים בקישינב(נכנס לכלוב אריה בשנת1911).

רחוב חיים הלר בתל אביב- חוקר תלמוד ותרגומי המקרא, רב וראש ישיבה שהיהר למכירה לעיריית תל אביב מעניקה לרב הלא את פרס הרב קוק.

סיור ברחוב מיכאל ארלנג'ר- אחד ממייסדי "כל ישראל חברים"(אליאנס), ארלנג'ר נולד בצרפת לסייע לקרן נטר היסוד בית הספר החקלאי "מקווה ישראל".

כמו כן מיכאל ארלנג'ר יעץ לברון אדמונד דה רוטשילד בנושא צדקה ולמעשה השפיע על תרומת הברון ליהודי ארץ ישראל(ויהודים אחרי הפוגרומים השונים במזרח אירופה), איש "חובבי ציון"ואף גזבר התנועה.

סיור טיול ברחוב פאול ארליך(דוקטור) בתל אביב- מחלוצי הכימותרפיה, עוזרו של רוברט קוך מגלה חיידק נדחפת, חוקר בתחום הדם וסוגי האנייה, עסק בתחילת החיסונים הראשונים, מדען יהודי רופא.

רחוב יוסף אריכא בתל אביב- סופר יהודי מאוקראינה , עולה לישראל עובד בכבישים ובבניין, כתב ספרים, רומנים, מעשיות וסיפורים, אסופות על תל אביב יפו ועוד.

טיול בתל אביב ברחוב יואל אנגלמוסיקאי ומחלוצי הזמר העברי ומלחין מוזיקה יהודית, למד מוזיקה במוסקבה, עלה לישראל בשנת 1924 והיה חמורה למוזיקה.

אנגל הלחין את שירו של יחיאל הלפרין שם נאמר-"הגמלים נושאים זיף זיף"/בית על בית בונים בתל אביב.

טיול ברחוב מרק אנטוקולסקי בתל אביב– פסל יהודי מוילנה, יצר תבליטי עץ של תארים רוסיים ואישים מוכרים ושם הרחוב נקבע בהיות 100 שנים להולדתו.

סיור ברחוב יהונתן אייבשיץ בתל אביב– מגדולי ההלכה בדורו,נולד בפולין והתיישב בפראג, נחשד בקבלת השבתאות ולא כך היה קרה לבנו הצעיר .

רחוב "אלוף בצלות" בתל אביב– החצי השני של יצירתו של חיים נחמן ביאליק "אלוף בצלות ואלוף שום", בוגד מעשיה של חכמים ומתחכמים.

טיול ברחוב אליהו מפררה בתל אביב– רב גדול שעלה מאיטליה לירושלים ותיאר את חיי תושבי יהודי ירושלים.

טיול ברחוב הרב רפאל אלנקווה בתל אביב- מראשי יהדות מרוקו מהעיר באלי , היה לו ספר שאלות ותשובות.

רחוב ארניה אסוולדו היה נשיא העצרת הכללית בכ"ט בנובמבר 1947 ונמצא בשרונה הטמפלרית".

טיול וסיור ברחוב יוסף אשרמן בתל אביב-גיניקולוג רופא מיילד שלמד רפואה בפראג ועולה לצפון ארץ ישראל בשנת 1920, אשרמן היה רופא בעמק יזרעאל, יבניאל ובגליל.

"סיור וטיול ברחוב גדליה בובליק" בתל אביב עיתונאי ופעיל ציוני בתנועת המזרחי .

'טיול ברחוב יצחק בודנהיימר"- בתל אביב וממנסחי תוכנית בזל,אחד מהוגי הקרן הקיימת לישראל ואחד הנשיאים, פעיל בחובבי ציון ומהאנשים הקרובים להרצל.יצחק בודנהיימר עולה לישראל ומתיישב בירושלים תואר "אזרח כבוד של עיריית תל אביב" הוענק לו בשנת 1940 בהגיעו לגיל 75.

רחוב שמואל גנני בתל אביב- שמואל גנני פעל להסתרת יהודים בתקופת המנדט הבריטי,חבר בתנועת החלוץ, עולה לתל אביב בשנת 1924 עם אשתו ובניו, שמואל גנני היה התושב התל אביבי הראשון ברחוב עמק יזרעאל והיום רחוב פרנקל,פעילות חשובה שלו שעזר ליהודים בצבא הפולני שהגיעו ארצה כשהחליף להם את בגדי הצבא בבגדי אזרח, קיבלו תעודת זהות חדשה ונשלחו לאחד הקיבוצים.

רחוב אורי גנסין ניסון למד יחד עם יגורדון בישיבה של הרב גנסין, שר כותב גנסין מאוד יפה ונחום סוקולוב התרשם ממנו והסמינו להגיעיע לווארשה ולכתוב בעיתון התפירה, גנסין וברנר גרו בלונדון יחד וכתביו השפיעו על סופרים צעירים בארץ ישראל.

זכריה גלוסקא– חבר כנסת יליד תימן, עלה עם משפחתו לנווה צדק בשנת 1909, הוריו נפטרו בשנת 1810 ויצא בגיל צעיר לעבוד כדי לפרנס את אחיו הצעירים, ממייסדי הסתדרות הפועל המזרחי בשנת 1921 ויטשב הראש לאחר מספר שנים וממארגני התאחדות התימנים בישראל והיה חבר כנסת מטעמה.

בסיור ברחוב גליצנשטיין חנוך הנריק בתל אביבי פסל ומאייר יהודי פולני יהודי שלמד בישיבה וכבר לאקדמיות בלודז' ובמינכן, יצירותיו החשובות והמפורסמות הם: פסל המשיח, סטורנלו, רוב יצירותיו הוצגו בצפת ובהמשך עברו למוזיאון ישראל בירושלים.

רחוב ליב גלאנץ בתל אביב– חזן ואיש מוסיקה והיה חזן בן חזן בניו יורק, הרצה על מוזיקה הארצות הברית, גלאנץ היה ציר בשמונה קונגרסים ציוניים וחבר בהנהלת הקק"ל.

מטילדה גז- חברת כנסת ממוצא תוניסאי, מטילדה גז עלתה בשנת 1957 והיתה חכי"ת עד 1965 במפלגת רפ"י יחד עם דוד בן גוריון ובהמשך בעבודה.

רחוב אברהם גייגר בתל אביב -חוקר ההיסטוריה של עם ישראל ומראשי הרפורמים בגרמניה, היהדות היא רק עדה דתית בלבד ותפקידו היהודים הוא להפיץ את המוסר העולם, כתב על חכמי ישראל בימי הביניים ועוד.

רחוב גורדון- י.ל גורדון(ולא להתבלבל עם א.ד גורדון) וידוי כ-יל"ג ומגדולי משוררי ההשכלה, מורה,כתב שירה על חברו מיכ"ל, "אהבת דוד ומיכל", מתח ביקורות נוקבות על רבנים, בשנת 1879 נאסר עקב הלשנה והטיף לעלות להגר לאמריקה(זמני) ולא לארץ ישראל.

מקסים גורקי– שמו הספרותי של גדול סופרי רוסיה – אלכסיי מקסימוביץ' פשקוב מתקופת המהפכה, בשנת 1892 בוחר לו כינוי אומלל " האומלל", היה מהתנועה המהפכנית וישב בקפרי, תמך הבולשביקים וחזר בו, כנראה נרצח בידי סטאלין ובמלוא 20 שנה להירצחו קראו בתל אביב לאחד מרחובותיה "מקסים גורקי".

סיורים מודרכים ברחוב מורדכי גולינקין– מייסד האופרה הישראלית, למרות חוסר במשאבים וקשיים ניצח עליה ונלחם קשות להישרדותה.

סיורים ברחוב אברהם גולדפדן– מייסד התיאטרון היידי, הומוריסטי , פייטן, הקים תיאטרון בייבי עם חברו הזמר ישראל גרודנר, שיר הערש המפורסם כתב לילדים "צימוקים ושקדים".

גוטליב מאוריצי- יהודי פולני מגדולי ציירי מזרח אירופה ,נפטר בגיל צעיר 23 ולמרות זאת היה מגדולי הציירים באירופה במאה ה-19, צייר את ישו עם טלית קטנה.

סיור ברחוב צייטלין בתל אביב: רחוב קטן בלב לבה של תל אביב ליד כיכר הבימה ושדרות ח"ן, בתי קפה רבים ובניה רוויה תל אביבית, אהרון צייטלין היה משורר סופר מביילרוס שלימד תקופה בזכרון יעקב וחוזר למזרח אירופה ומסתיים את דרכו באמריקה.

סיורים ברחוב שמריהו לוין בתל אביב-

*********************************************,,

"סיורים טיולים וימי כיף וגיבושים מודרכים בתל אביב" במוזיאונים ואטרקציות של תל אביב, סיורים בתל אביב בשכונות וברחובות, "סיורים בשווקים של תל אביב",סיורי גרפיטי בתל אביב, סיורי אמנות בתל אביב,מסיורים סטיילינג בתל אביב יפו.

שמות רחובות בתל אביב על שם אישים:

רחוב ג'ורג' וואשינגטון בפלורנטין-סיטר השדרה שקטה ורגועה בפלורנטין תל אביב,בתים לשימור הולכים ומשופצים, גרפיטי בכל פינת וקרן רחוב, ברחוב וואשינגטון 20 מודל לחיים חדשים במרחב משותפים אני אתה ואנחנו המתאים לצעירים תל אביב בפלורנטין.

בתי כנסת רבים המספרים על האוכלוסיה הוותיקה יוצאי סלוניקי, רומניה, תורכיה ופרס שכבר לא איתנו, שפע בתי קפה ומסעדות אתניות ומיוחדות בפלורנטין.

לאונרדו דה וינצ'י ליד הקריה תל אביב- סיור תל אביבי במרכז תל אביב ממש באיזור הקריה מול שרונה מרקט, בנייני פאר ומגדלים המורים מעלה, מרכז מפעל הפיס מצוי ברחוב לאונרדו דה ווינצ'י ומשרדי ממשלה.

רחוב הרברט סמואל בתל אביב- ברחוב הרברט סמואל רובו בתי מלון ומגדלי דירות מול טיילת הרברט סמואל והים, סיורי מעפילים אוהבים בטיילת הרברט סמואל, סיור "ימים אדומים" המסתיים בגן לונדון בהרברט סמואל,גן העצמאות המחודש כולל מחנה יונה לשעבר.

רחוב בלפור בתל אביב(ארתור ג'יימס בלפור)

רחוב בלפור בלב תל אביב ליד רחובות מאז"ה מונטיפיורי, שינקין ואחד העם,רוב בתי השכונה של לב תל אביב נבנו בשנות השלושים והארבעים,אחד מהבתים והמוסדות המיוחדים הוא בית חולים הדסה ברחוב בלפור 8 ושמו הרשמי "בית החולים העירוני ממשלתי על שם ישראל רוקח" הוא בית חולים שהוקם בשנת 1918 ובהמשך עבר לרחוב גרוזנברג ולאחר מאורעות תרפ"ט בית החולים עובר לנחלת בנימין.

פרוייקטים רבים של שימור כמו בבלפור 2 , מכירה או השכרה, בתי מלון והשכרת חדרים לצעירים.

רחוב בוגרשוב תל אביב– רחוב מסחרי בין כיכר לונדון ורחוב הירקון לבין כיכר מיכאל'ס(כיכר על שמו של שחקן יידי מברית המועצות ואחד מנטבחי סטלין).

רחוב בוגרשוב הוא הרחוב הראשי של שכונת נורדיה שהוקמה לאחר מאורעות תרפ"ט והיה צורך ליישב את פליטי יפו כמה שיותר מהר וזה קרה בשכונת נורדייה

שכונת נורדיה הייתה אמורה להיות "שכונת גנים" אל בשל ההבטחות של המאורעות הקק"ל הבעלים בנתה במהירות והייתה לשכונה ממוצעת ומטה בהמעטה, רחוב בוגרשוב הוא גבול הגזרה הדרומי של "תוכנית גדס" ולא היו תוכניות דרומה מבוגרשוב.

בזמן מלחמת העולם השניה ניזוק רחוב בוגרשוב מהפצצות חיל האוויר האיטלקי הפשיסטי ולבתים רבים היו נזקים, בסמוך לכיכר לונדון וגן לונדון היה ביתה הזמני של רחל המשוררת ברחוב בוגרשוב 5 בעליית הגג

רחוב נחלת בנימין בדרום תל אביב– רחוב נחלת בנימין מעניין אורבנית אמנו מת וביגנונו המיוחד. נחלת בנימין הוא מוזיאון פתוח בין סגנונות בניה שונים-הסיגנון הישראלי, הסיגנון הבינלאומי והלקטני.

סיור על כיכרות בתל אביב

תוכנית גדס הבריטית בתל אביב

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן