סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיור ירושלמי במתחם החרדי-מאה שערים, שכונת הבוכרים ,זיכרון משה, בית ישראל וכרם אברהם-בירושלים.

סיור מודרך במתחם החרדי בירושלים

שכונות מסורתיות עד חרדיות שנבנו בסוף המאה ה-19 והתמורות שחלו בהן עד ימינו אנו.

סיורים מודרכים במאה שערים: סיור בשכונה החמישית מחוץ לחומות ועם עליית הרב מבריסק – רבי יהושע לייב דיסקין בשנת 1877 התקדמה התפתחות השכונה, שכונת חצר סגורה ושישה שערים, קטנה הייתה בתחילתה וכל הזמן הלכה גדלה והתפתחה במיוחד כשאופיה הדתי הממוצע הלך והקצין כל הזמן.

המייסדים הראשונית של "מאה שערים"הרב שלמה זלמן בהר"ן והרב שמואל הומינר, יוסף ריבלין ויואל משה סולומון ממקימי "נחלת שבעה"-פרשת השבוע בזמן הקמת "מאה שערים" היתה פרשת "תולדות" והפסוק המספר על מאה שערים- "וַיִּזְרַע יִצְחָק בָּאָרֶץ הַהִוא וַיִּמְצָא בַּשָּׁנָה הַהִוא מֵאָה שְׁעָרִים וַיְבָרֲכֵהוּ ה'" .

סיורים מודרכים בבית ישראל: שכונה חרדית מצפון למאה שערים ובית ישראל מצויה בין הרחובות- מאה שערים, שבטי ישראל, שמואל הנביא, ויואל.- שכונת לווין של מאה שערים, הרעיון להקים את "בית ישראל" היה הרב אליהו גודל לאחר שמחירי הדירות במאה שערים היו גבוהים והמטרה הייתה לסייע לעניים.

בחלק הדרומי של "בית ישראל" הקימו התימנים את שכונת "נחלת צבי"(הירש פירושו צבי ומי שעוזר לתימנים של נחלת צבי היה "מוריס הירש" הברון אוהב היהודים אך לא ציון.

במרכז "בית ישראל" הקימו בית כנסת ובית מדרש מתנת יהודי עשיר מחרסון בשם "בית עקב".

"לזיכרון טוב בהיכל ה' לעולם, שזה בית המדרש בנוי מנדבת נדיב אחד ושמו פלאי ונעלם, שנדב סך מאה

ועשר נאפאליאן זהב בהשתדלות הר"ר (=הרב רבי) יצחק יעקב נ"י (=נרו יאיר) בר' יוסף שבתי מחארסאן ויקרא שם בית המדרש הזה 'בית יעקב', ותנאי מפורש התנה הנדיב שאסור באיסור גמור לשנות בית המדרש הזה לשום קדושה אחרת, כי לשם קדושת בית המדרש נבנה עבור חברת 'בית ישראל', וה' יתברך יצוה את הברכה להעושה והמעשה, ויהי משכרתם שלמה אתה ה' בהבית הזה מקדש מעט, להם ולזרעם עד ביאת הגואל צדק, ברוחניות ובגשמיות, ויזכו לראות בבנין היכל ואפריון ב"ב (=במהרה בימינו) א(=אמן) והמותר הבניין עד גמירא נבנה מכספי החברה בית ישראל' ת"ו (=תבנה ותכונן) הוסדה ונגמרה בשנת תרמ"ז /1887 לפרט, כי ביתי בית תפילה יקרא לבית ישראל עד עולם. 

סיורים מודרכים בזכרון משה:

זכרון משה הוקמה בשנת 1905 על ידי משכילים ציוניים כמו דוד ילין, יחיאל מיכל פינס ועוד, זכרון משה הייתה השכונה הראשונה שהבתים לא נשקו אחד לשני ואף היו גינות בין לבין וכיום אנשי השכונה חרדים זה מספר דורות, בשכונה ניתן לראות את ראינוע קולנוע ותיאטרון "אדיסון" ובמרכז השכונה בית כנסת "זכרון משה" ופעיל כמו "שטיבלך" וזה אומר, תפילות ומניינים אחד אחר השני מבוקר עד חצות, "בית ספר למל" בראש הגבעה של זכרון משה וכיות בית ספר תורני חסידי ובירידה מטה מטרים ספורים ושמאלה נראה את "מאפיית אביחיל" המתאימה לסיום כל טיול וסיור.

סיורים מודרכים בגאולה וכרם אברהם:

שכונת גאולה נמצאת מערבית לכיכר השבת באיזור רחוב שבטי ישראל ובתי הורנשטיין ועד כרם אברהם.

"שכונת גאולה" הוקמה על ידי אברהם חסידוף ממקימי בנק דיסקונט שרכש יחד עם יוסף אליהו שלוש ואברהם חים שלוש שקנו מבית היתומים "שנלר" "וגאולה" זו כנראה בתו הבכירה, אברהם חסידוף בונה את הבית הראשון "בשכונת גאולה" ברחוב זכריה 4 פינת רחוב מלאכי , שלושה בתי כנסת נבנו "בגאולה" לחסידים , ליטאים ולספרדים כמו חסידוף או שלוש , בגאולה היה משכנה של "חסידות גור" עד שעוברת ל"מתחם שנלר" , חסידויות כמו אשלג, ראזדין, באבוב, סאטמר ובואין ממתגוררי גאולה.

סיורים מודרכים בשכונת הבוכרים:

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן