סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיפור העליות הוותיקות לארץ ישראל-עליות בעת העתיקה,עליות בימי הביניים ועליות בעת החדשה.

עולים ומעלים, אנשים שהטביעו חותמם על עליות לארץ הקודש בכל תקופות ההיסטוריה היהודית ציונית.

העליה הראשונה-1882-1904

סיפורה של העליה הראשונה לארץ ישראל משנת 1882 עד 1904 עת "הפוגרומים בנגב", מתי החלה העליה הראשונה? דעות רבות לכאן ולשם, יש שיגידו עם העליה התימנית של "אעלה בתמר" ויש שיגידו מעליית זד"ל ליפו בתחילת 1882כמה מאות עולים מרומניה ורוסיה, לא כולם היו ציוניים והיו "מהגרי עבודה" וכשלא הסתדרו חזרו לארץ מוצאם.

יש שיגידו שהמושבה הראשונה היא פתח תקווה וזד"ל בה להתייעץ עם ותיקי פתח תקווה ובמיוחד עם יהודה ראאב השומר הראשון , יש שקראו לו "יהודה הערבי" , ויש שיגידו "גיא אוני" היא המושבה הראשונה שהוקמה בשנת 1878 אך נטשו אותה וההמשך היה עם "עולים חדשים" מרומניה והמנהיג היה דוד משה שוב-"אבן מאסו הבנים הייתה לראש פינה".

יוסף פיינברג ממייסדי ראשון לציון ודאג לבקש עזרה כספית מהברון אדמונד דה רוטשילד.

"הבילויים"– 13 גברים ואישה אחת שהחלו את פעילותם הציונית בישראל, חלק התיישבו בראשון לציון, "הבילויים" עברו קשיים רבים ואז עברו למושבה גדרה, ישראל בלקינד מספר שקיבלו קצת תרומות "מחובבי ציון" אך זה לא הספיק, היו קשיים בניהול המושבה ראשון לציון עד שנכנס הברון אדמונד דה רוטשילד וזה היה שבועיים אחרי הקמת המושבה, האמצעים שהיו להם לא הספיקו לבניית ראשון לציון ואז הברון עוזר גם לזכרון יעקב וגם את מזכרת בתיה.

מליון וחצי לירות סטרלינג הושקעו על ידי הברון אדמונד דה רוטשילד ועד מלחמת העולם הראשונה הושקעו 5 מיליון לירות סטרלינג.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן