סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיור ירושלמי.

סיור מודרך בהר הזיתים:

פסגתו שייכת לכנסייה רוסית, כנסיית העלייה
הר הזיתים הוא המקום שהשכינה חוזרת להציל את ישראל. בהר הזיתים ישוע עולה לשמים וזה המקום שאליו הוא יחזור מטאפורית. הר הזיתים זה המקום מול העיר וזה המקום של עליה לשמיים
חג הפנטקוסט הוא גם חג השילוש.
אחרי התקופה הצלבנית הכנסיות מוסבות למסגדים כמו המסגד המרכזי של רמלה ועוד. גם כנסיית העלייה לשמיים הפכה למסגד. יש במקום מינרט. במאה ה-17 הנוצרים הורשו לערוך תפילות באתר, ארבעים יום לאחר הפסחא.
למקום מגיעים כל הזרמים הדתיים בנצרות.
בפסגת ההר יש את הכנסייה הרוסית של העלייה לשמיים.
בסמוך נמצאת מערה שאותה היהודים מקשרים אותה חולדה הנביאה.
בית החושן – בית יהודי בלב שכונה ערבית של הר הזיתים.
הר הזיתים הוא ברובו בית קברות. נמצא בשימוש רציף ב-500 שנים האחרונות. אך יש גם קברים מימי בית שני (נמצאו סרקופגים). בהר הזיתים קבורים ידוענים, אליעזר בן יהודה ובגין.
באמצע הר הזיתים היה המקום שבו היהודים שרפו פרה האדומה. חז"ל אמרו ששרפו פרה אדומה מול בית המקדש. האפר שימש לטוהרה. יש הבדל בין קבורה יהודית (מחוץ לעיר) לקבורה נוצרית (בתוך הערים ובכנסיות), מסיבות טומאת מת ואפר פרה אדומה לטוהרה.
כנסיית מריה מגדלנה: על קיר החזית המזרחי של הכנסייה מתוארת מרים המגדלית העומדת בפני הקיסר הרומי טיבריוס ובידיה ביצה אדומה (המסרת מספרת שמרים פגשה בקיסר וסיפרה לו אודות ישו וניסיו. הקיסר לא האמין ואז חל נס. הביצה שהביאה לו כמנחה הפכה אדומה).. הצילה יהודים ביוון. מכאן לקחו את השמן למשיכת צ'רלס למלך אנגליה.
כל הקבוצות הנוצריות מעוניינות לעבור את המסלול מהר ציון מטה ומהר הזיתים מטה.

תיאור העליה וכניסה לירושלים:

בצד ימין של הכביש אנו רואים את הישוב אבו גוש .
בולט מסגד 4 צריחים וכיפת זהב , בשל טענת הקרבה ביו תושבי אבו גוש לצ'צ'נים ,נשיא צ'צ'ניה רמזאן קדירוב מימן את הבניה במסגרת חידוש הקשרים ההיסטוריים בין תושבי אבו גוש למולדתם
.
במקום התגלו שרידים מתקופת האבן ,יחידה צבאית של הליגיון הרומי העשירי ישבה באזור . ארון הברית הובא לאזור לאחר השבי אצל הפלישתים .בתקופה הביזאנטית נבנתה כאן כנסיה שאח"כ נהרסה ,במאה ה – 12 הוקמה שוב הכנסיה גברתנו של ארון הקודש (עם פסל של מדונה והילד ) .
בתקופה העותמנית קיבלה משפחת אבו גוש את השליטה על הדרך .

בתקופה המנדטורית נבנתה בכפר תחנת משטרה .
במלחמת העצמאות התושבים שמרו על ניטראליות ואף עזרו ללוחמי היישוב העברי – אנשי אבו גוש תמכו בלח"י וגאולה אבן כשברחה מהכלא האנגלי התחבאה בכפר.
בכפר 8000 תושבים הכפר נמצא בגובה 800 מטר.

הדרך לירושלים :
העליה הנוחה לירושלים הייתה בדרך בה עובר כביש 443 השולטת על הטופוגרפיה מסביב .
כביש שער הגיא (כביש מס' 1 ) נסלל על ידי העותמאנים ככביש אגרה ,למרות שהיה לא הגיוני בתוואי שלו ,העליה היתה קשה ולא היתה שליטה טופוגרפית על השטח .הכביש תוכנן ע"י מהנדס איטלקי נוצרי ע"מ שהצליינים שמגיעים יחוו כמה שיותר אתרים נוצריים .בדרך זו לבירה נפלו כ-450 איש .
הדרך הזו היתה בזמן מלחמת השיחרור במצור ע"י הקסטל .
מבצע נחשון נערך ע"מ לשחרר את הדרך .
הירדנים השתלטו על משטרת לטרון והתחוללו קרבות קשים בעזרת מתנדבי חו"ל שרבים מהם נהרגו בניסיונות לכבוש את המשטרה .סלילת דרך בורמה דרומה לכאן פתרה את הבעיה, ונתאר את הכנסה לוואדי
ג'וז.

ממשיכים לכיוון הר הזיתים, בגבעה הצרפתית משמאלנו שועפט, פונים ימינה בכביש 60 דרך בגין דרך שבזמנו חצצה בין ירדן לישראל בשנים 1948-1967 מטפסים עד קו הרכס וירושלים נגלית לפנינו "מעל פסגת הר הצופים שלום לך ירושלים" משמאלנו הר הצופים , ממשיכים עד שמימיננו גבעת התחמושת.

סיור בשער שושן ושער הרחמים בהר הבית:

החומה המזרחית ,שער שושן,שער הרחמים
החומה המזרחית אלו חומות עם השלמות עותומניות , מתחתיהן אבנים שמקובל ליחסן לתקופת בית שני ,לתקופת מלכי בית חשמונאי . אורך הכותל המזרחי 465 מטר .
הפינה הדרום מזרחית גם קדושה לנוצרים לפי המסורת השטן ניסה ב 3 ניסיונות לפתות את ישוע .בניסיון השני הביא אותו השטן לפינת גג בית המקדש והתגרה בו באומרו שאם הוא אכן בן האלוהים שישליך עצמו משם למטה ללא חשש,מאחר שאלוהים הבטיח לשומרו בפסוקים "כי מלאכיו יצוה לך ועל כפים ישאונך פן תגף באבן רגלך " ישוע ענה לו "לא תנסה את ה' אלוהיך" .
שער שושן, נקרא גם "שער המזרח", הוא שער הכניסה המזרחי למתחם הר הבית, דרכו היו נכנסים להר הבית מכיוון הר הזיתים בתקופת בית המקדש השני, והוא היה אחד מחמשת השערים שנבנו בחומת הר הבית בימי בית המקדש השני.תפקידו העיקרי היה הוצאת השעיר המשתלח ביום הכיפורים לשם השלכתו אל העזאזל .
מיקום השער – שער שושן ממוקם בחומה המזרחית של הר הבית, והוא השער היחיד שדרכו ניתן היה להיכנס להר הבית מכיוון מזרח. חז"ל מבארים ששער שושן היה מכוּון בצורה מדויקת נוכח בית המקדש וקדש הקדשים. באופן זה יכול היה הכהן העורך את מעמד שריפת הפרה האדומה, שנועד להכין את אמצעי הטהרה שמאפשר לטמא המת להיטהר מטומאתו, לראות את הפרוכת שהבדילה בין ההיכל לקדש הקדשים בעת שהזה את דם הפרה לכיוונה. כמו כן במשנה נאמר שלשם מטרה זו קומת שער שושן הייתה נמוכה מעט מקומת שאר שערי הר הבית, עם זאת, בתלמוד הבבלי מבואר שעובדה זו נתונה במחלוקת התנאים. שער הרחמים הוא שער כפול שגם הוא אטום היחידי שמוביל ישירות להר הבית .

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן