סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיורים מודרכים ברובע היהודי ארמני נוצרי ומוסלמי בעיר העתיקה בירושלים.

טיולים סיורים וימי כיף לקבוצות בעיר העתיקה בירושלים בארבעת הרובעים.

סיור בעיר העתיקה פה הכל התחיל קילומטר על קילומטר של עיר ישנה נושנה ובה שכבות רבות מתקופות שונות, נכיר את מה שנחשף והדורות הבאים ייהנו משלל חשיפות חדשות ואנו בינתיים נהנה מכל מה שמתגלה.

סיורים רבים ישנם ואכתוב בכללית כל מיני והקבוצה תבחר באילו אתרים להתמקד:

סיור המתחיל בשער יפו הוא גבול הרובע הארמני נוצרי אך הליכה קצרה אנו ברובע היהודי, הכניסה לשער יפו, החומות העותמאניות וסיפורי הבניה של סינאן עד סולימאן המפואר, שמונת השערים של העייר העתיקה ושער יפו הכי חשוב בחלקו הדרומי לעומת שער דמשק הוא שער שכם בצפונו.

בתי וחנויות הארמנים בכניסה לרובע היהודי, בית כנסת הרמבן משנת 1267 והקרדו הרומי ביזנטי.

"בתי הכנסת הספרדיים" -בתי הכנסת נמצאים מטה והדבר קשור לחוק העותמאני שבתי תפילה שהן לא מהדת המוסלמית יבנו אותם למטה ולא בקו הרגיל, סוג של השפלה או כבוד לאסלאם.

בתי הכנסת הספרדיים כללו את בית כנסת אליהו הנביא, יוחנן בן זכאי, בית הכנסת האמצעי ובית כנסת האיסטמבולי, ניתן להזמין ביקור, אירוע בר מצווה ובכלל להכיר את הקומפלקס.

סיור במוזיאון חצר הישוב-בית מדרשו רבי חיים בן עטר והרחוב נקרא "אור החיים" על שם ספרו החשוב,לפי המסורת כאן נולן האר"י הקדוש רבי יצחק לוריא וסיפור נפילת הרובע היהודי בתש"ח.

בית כנסת החורבה ברחוב היהודים 89 ברובע היהודי בירושלים, סיפור מרתק משנת 1700 עם רבי יהודה החסיד ועד בנייתו לפני עשור, רבי ישראל משקלוב עולה עם חסידיו לצפת וחלקם בהמשך לירושלים, בית כנסת "תפארת ישראל" והסיפור החסידי שלו, פרנץ יוזף הקיסר תורם כספים להשלמת בית הכנסת "תפארת ישראל" , ניסן ב"ק המייסד ואיש הנשמה של בית הכנסת תפארת ישראל, כיום בשיפוץ ושימור מחמיר.

כנסיית האבירים הגרמנים ברחוב משגב לדך העליון פינת מעלות רבי יהודה הלוי מהמאה ה 12-שרידים צלבניים של המסדר הטבטוני גרמני שטיפל בצליינים שהגיעו לירושלים לביקור בכנסית הקבר ועוד..

בית נבנצאל ברחוב בתי מחסה והיום הוא בית דירות שנבנה בשנת 1969-בית המגורים הפרטי הראשון ברובע היהודי, אדריכלות מאופקת אך מודרנית, חלונות צרים ופחות מוטיבים מזרחיים מסורתיים.

ישיבת פורת יוסף ברחוב בתי מחסה שהחלה בנייתו בשנת 1970והושלם בשנת 1994 ומתכננו משה ספדיה.

"בית הכנסת מנחם ציון"- בית הכנסת האשכנזי הראשון משנת 1720 , בית הכנסת החורבה החלה בנייתו בשנת 1701 אך התהליך ארך יותר מעשרים שנה, בשנת 1720 היה טבח של המוסלמים ביהודים בשל אי תשלום חוב על בניית בית כנסת "החורבה" והערבים לא אפשרו כניסת יהודים אשכנזיים עד עליית תלמידי הגר"א בשנת 1812, בתחילה התפללו בשכירות(האשכנזים) בבית הכנסת "אורח חייים".

"גגות גליציה" או בשמם העממי "תצפית גגות" על ארבעת הרובעים והכי חשוב לכיוון הר הבית ובמיוחד "מול קודש הקודשים", הדביר והיום הוא "כיפת הסלע" ולפה נכנס כהן גדול ביום הכיפורים להתפלל על העם היהודי, ישיבת חצר גליציה, ירידה מטה לרחוב חב"ד ולרובע היהודי או לצידו השני לרחוב דוד ולכותל.

בית השרוף" ברובע היהודי- שרידי העם היהודי של 3000 שנה ובבית השרוף נראה עדות של לפני חורבן בית המקדש בשנת 70 ואיך הכל נעצר עם החורבן של בית שני ושריפת הבית היהודי.

"מרכז דווידסון" בגבול הרובע היהודי והר הבית -החומה הדרומית וקצה החומה הדרומית מערבית, שורת החנויות והמקוואות בצמוד לחומת הורדוס, שערי חולדה ההיסטוריים, המדרגות הלא סימטריות בעליה לבית המקדש, חומת העיר מימי בית ראשון המרגש, סיור בעקבות בית ראשון ושני, רומאים ביזנטים ומוסלמים.

הרובע ההרודיאני ברובע היהודי-פרבר יהודי עשיר של לפני 2000 שנה מתחת לבתי הרובע היהודי.

מקוואות טהרה רבות ושרידי קירות ופרסקאות, ריבוי המקוואות כנראה בגלל ריבוי הכוהנים,"בית המידות" -בית עשירים עם פסיפסים וגודלו והדרו ניכרים, לא נפספס את חריטת "מנורת המקדש".

בית הכנסת הקראי ברחוב הקראים 8 מול בית כנסת תפארת ישראל, ההלכה הקראית, 20.000 קראים בישראל ומרכזם ברמלה, ההלכה על סמך התורה ככתבה וכלשונה, נמשיך למעונות ישיבת הכותל ממול.

כיכר בתי מחסה שנבנה על ידי כולל הו"ד(הולנד ודויטשלנד), רוטשילד ועזרתו ליהודים בכיכר בתי מחסה, סמל המשפה, יום הכניעה לירדנים היה 28למאי 1948, קבר האחים של נופלי הרובע היהודי וניסים גיני.

כנסיית המשיח מול הכניסה המזרחית האחורית של מגדל דוד-פרוטסטנטים או מסיונרים או יהודים משחיים.

קונרד שיק ודגם הרובע הפרוטסטנטי, דגם בית המקדש המוזהב של קונרד שיק, , כנסיית המשיח ומרכז האינפורמציה הנוצרי ובית הדואר האוסטרי הישן, פוסטה ראשונה בתורכיה בפעם הראשונה ובהמשך הגיע גם לירושלים הנידחת כך שרוב דברי הדואר הגיעו על ידי הפוסטה האוסטרית, רוסית, אנגלית.

"מלון אימפריאל" בכיכר עומר אבן חטאב שנפתח בשנת 1889 והיה הכי מפואר בעיר העתיקה ביוזמת הפטריאכיה היוונית אורתודוקסית ושמו בעבר היה "ניו גרנד הוטל", כתובת של מרקוס מקסימוס מפקד בליגיון העשירי, הלגיון שכבש את ירושלים , נמשיך לכנסיה המלכיתית היוונית קתולית ברחוב הפטריאכיה היוונית קתולית, נברשת כבדה ומיוחדת, דמויות דוד ושלמה, נביאים ועוד.

מוזיאון הפטריאכיה היוונית אורתודוקסית ברחוב המנזר היווני, נמשיך למנזר הפרנציסקני ברחוב סנט פרנציס., סיפור הפרנציסקנים וקוסטדיה טרה סנטה, בתי הספר לבנים ובנות.

סיור משער האריות לסנטה אנה שהייתה כנסיה צלבנית וכיום מדרסה שנים רבות, חצר כנסיית "כפיית הצלב" וכנסיית ההלקאה, , מנזר האחיות ציון בדרך הייסורים וסיפור אלפונסו מרי ראטיסבון המומר והקמת "אחיות ציון" בעיר העתיקה ובהמשך גם בעין כרם לבנות ובמרכז העיר ירושלים ראטיסבון לבנים.

כנסיית אלכסנד נייבסקי ברחוב שוק הצבעים משנת 1896, אלכסנדר נייבסקי הגנרל שהרחיב את הגבול הרוסי מזרחה על חשבון פינלנד, במקום מקדש "ונוס" הקדום שהיה חלק מכנסיית הקבר.

שער שכם ורחוב שער שכם, הקרדו של ירושלים, התפצלות רחוב הגיא ורחוב בית הבד-רחוב דוד פינת השווקים, דקומנוס, טטרפילון, מרכז הקרדו המשוחזר, העתק מפת מידבא, אבני התקופה הרומית(אולי הורדוס) לעומת ימינו, אפסיס כנסיית הניאה ברחוב נחמו, יוסטינאנוס הבונה הגדול והדתי נוצרי ביזנטי.

סיורים מודרכים לקבוצות ברובע היהודי בכיכר בתי מחסה ובית רוטשילד-סיורים מודרכים משער יפו לשער ציון עד שער האשפות-סיור מודרך בהר הבית-סיורים ברובע הארמני ובמגדל דוד-סיורים לקבוצות ברובע הנוצרי במוריסטאן וכנסיית הגואל-סיורים ברובע המוסלמי בהוספיס האוסטרי ובויאה דולורוזה, סיור מודרך משער יפו דרך רחוב דוד עד הקארדו ומשם לכותל המערבי.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן