סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיור רומנטי מודרך עם מורה דרך בעין כרם הציורית האמנותית רומנטית היסטורית.

סיור נצרות בעין כרם בין כנסיית הביקור וכנסיית יוחנן המטביל ובתווך הכנסיה היוונית ומעין מרים.

"פעמונים נזירים ואמנים" בכפר האירופאי עין כרם בפאתי ירושלים.

כבר בפיתולים ולמרחוק חשים את עין כרם הרומנטית, הצריחים המתמרים אל על, המוסקוביה המוזהבת ובתי האבן היפהפיים של הכפר עין כרם, תושבי השכונה הם יוצאי מזרח ומערב, אמנים וסטודנטים, ותיקים לצד חדשים …האוהבים את עין כרם ביתם ומייצגים אותה נאמנה.

למטייל העצמאי נציע להיכנס לעין כרם ברחוב עין כרם פינת רחוב השער או פינת המעיין שם שתי חניות גדולות ללא תשלום(האחת מקורה והשניה פתוחה) או חניה בכחול לבן בתשלום של פנגו או אחר..

נעלה מהחניה המרכזית לכנסיית "יוחנן בהרים", נחצה את רחוב עין כרם הראשי לרחוב השער, 50 מטרים של עליה קלה עם אפשרות לשתיית קפה ושוקולטייר, אמנית המוכרת את מרכולתה ועוד..בכניסה למנזר ולכנסייה נבחין בשני זרועות משולבות – של ישוע ופרנציסקוס הקדוש, כמו כן נראה ארבעה צלבים קטנים על בסיס צלב גדול המסמלים את צליבתו של ישוע.

בכניסה מצד שמאל 21 לוחות קרמיקה ב 21 שפות שונות ועליהן תפילת "הבנדיקטוס" וזו תפילתו של זכריה אביו של יוחנן המטביל היוגה לבורא עולם על הולדת יוחנן אלישבע בהיותה בת תשעים(מזכיר לנו משהו..)
נעלה במספר מדרגות לכנסיה ונראה את בסיס הפסיפס הביזנטי של "כנסיית אלישבע", בחלק התחתון מצאו גם את דמותה של האלה "ונוס" שריד מעין כרם הפאגניתכיום, בסיס כנסיית יוחנן בהרים מהתקופה הצלבנית ואת החומות הצלבנית ניתן לראות כבר מבחוץ, הכנסיה החדשה נבנתה על ידי בית המלוכה הספרדים החל משנת 1857 ובעיקר על ידי תרומת המלכה איזבל.

המזבח באפסיס "בכנסיית יוחנן בהרים" מוקדש להורי יוחנן זכריה ואלישבע אותם נוכל לראותם בולטים באפסיס וכן את מייסדי המסדר הפרנציסקני-פרנציסקוס מייסד מנזר הגברים וקלרה מייסדת מנזר הנשים.
תמונות מרהיבות המספרות את סיפור עין כרם, יוחנן המטביל והרומאיים של גרקו וריבלטה הספרדיים.
בסיור נספר למה הרגו את יוחנן המטביל? דמותו וחשיבותו לעולם הנוצרי וזו רק ההתחלה..
ארבעה פעמונים המצלצלים בדיוק ב12:00 מוקדשים ליוחנן, אלישבע, זכריה ולביקור המלאך אצל אלישבע אמו של יוחנן.. נצא בסמטה מיד ימינה, נהנה מבתי העשירים של עין כרם עוד לפני 1948 והשימור של ימינו.

נחלוף בזהירות את רחוב עין כרם המרכזי ישר למלון אלגרה שם נספר את סיפור האהבה של "ג'עבר ואלגרה", ערבי נוצרי ויהודיה בולגריה, רומיאו ויוליה של עין כרם…
נעלה "במעלה האחיות" וכל בית יפה מחברו, ישנם חדרים לאירוח, אמנים, מספרת סיפורים ועודבמעלה הגבעה נגיע למנזר "אחיות ציון" ברחוב האורן 23.
את מנזר אחיות ציון הקימו האחים תיאודור ואלפונסו רטיסבון לאחר טבח של הדרוזים בנוצרים בלבנון.
כאן בעין כרם היה "בית יתומות" החל משנת 1860, חמש שנים לפני כן יקימו האחים רטיסבון מנזר לילדים בעיר העתיקה שיעבור למרכז העיר ופעיל עד ימינו ברחוב שמואל הנגיד 26.

מספר הנזירות הוא אולי קצת יותר מעשר וצוות תפעול מקומי- חצי מהנזירות לבושות "אזרחי" ולהן קשר עם העולם הגדול בתפעול היום יומי הגשמי והחצי השני עוסקות בתפילה ומדיטציה תמידית.
בשעות הביקור יותר מרווחות ורק לא ביום ראשון, ניתן לצלצל באינטרקום ואם נכנסתם- זכיתם.
תהנו מהכנסייה הגותית הקטנה, חקלאות מקומית, תצפית על הרי ירושלים, בית הקברות המקומי כולל רטיסבון המייסד, תא תפילה , אוויר הרים צלול ושקט.

נצא ממנזר "אחיות ציון" ימינה ונרד מטה, לאחר 100 מטרים מצד ימין תצפית מדהימה על עין כרם וסביבתה.. המוסקוביה המוזהבת, הטראסות החקלאיות, בתי עין כרם היפים ופאתי ירושלים..
נמשיך עוד 60 מטרים ונהנה מהכנסייה היוונית אורתודוקסית , שימו לב ל "טאפוס" בשער הכניסה הכחלחל(אין כניסה מסודרת לכנסיה, בעבר היה ניתן לזמן קצר ושוב נסגרה).
נרד מטה לרחוב המעיין, בתי הרחוב היו חלק מבית הספר החקלאי של רחל ינאית הן צבי בתש"ח 1948(בית הספר היה בתלפיות לפני כן) ובקצה רחוב המעיין נגיע למעיין מרים או מעיין הבתולה, כאן נפגשו אלישבע ומרים כשבבטנם היו מייסדי הדת החדשה יוחנן וישוע…
למעוניינים…להמשיך לרחוב מדרגות הביקור ולעלות מעלה במאמץ בינוני לכנסיית הביקור(חשוב לעלות בבוקר ולא ביום א, שעות הכניסה משתנות ואף נסגרות בימי הקורונה שווה בדיקה לפני)…
את ההסבר נשאיר לפעם הבאה…כשנחזור לנקודת ההתחלה נלקק גלידה איכותית ברחוב המעיין או שנהנה משלך מסעדות עין כרם וכולן טובות..

חלק ב כנסיית הביקור(ועוד)בעין כרם..

מרחוב המעיין ומעיין מרים נמשיך ימינה בכביש ולאחר 120 מטרים נעלה הסדרת מדרגות לסירוגין עד כניסת הביקור, התצפית מהממת מעל בתי וטרסות עין כרם, בית חולים הדסה, נחל שורק והר איתן(סטף), שכונות הר נוף ויפה נוף, איזור יד ושם, מבשרת ירושלים(מעוז ציון הקסטל) ועוד.

בחלל הכניסה נבחין בפסל ברונזה של מרים ואלישבע ולפי המסורת נפגשו ממש פה בבית הקיט של אלישבע וזכריה..בעת הפגישה מרים מברכת את אלישבע והתינוק מתהפך בבטן אלישבע ואף רוקד והנה התיאור:
וַתִּקְרָא בְּקוֹל גָּדוֹל וַתֹּאמַר בְּרוּכָה אַתְּ בַּנָּשִׁים וּבָרוּךְ פְּרִי בִטְנֵךְ׃43 וּמַה־לִּי כִּי־אֵם אֲדֹנִי בָּאָה אֵלָי׃44 כִּי קוֹל בִּרְכָתֵךְ בָּא בְאָזְנָי וְהִנֵּה רָקַד בְּשִׂמְחָה הַיֶּלֶד בְּמֵעָי׃

יותר מארבע ים שלטים של "המגניפיקט", תפילת הודיה של מרים לאחר שמריה מברכת את אלישבע שיוצא גוי גדול, מנהיג משכמו ומעלה והמברכת מבורכת כשהמלאך גבריאל מבשר לה שגם לה יוולד ישוע.
המגניפיקט כתוב כמו מזמור של ספר תהילים מודה על מה שנותן בורא עולם…
בחזית הכנסיה פסיפס מרהיב של האמן האיטלקי ביגאטי שפספס את הפסיפס בשנת 1943 ובו מתוארת מרים רוכבת על חמורה מנצרת לארץ יהודה.. הכנסיה שתי קומות, קומת הקרקע מיוחסת לבית הקיט של אלישבע וזכריה(הורי יוחנן המטביל), קרקע הפסיפס מעין מחצלת ובחלק העליון ניתן להבחין בשריגי הגפן.
בכניסה, מוצבת האבן שכללה את מקום המחבוא של אלישבע וזכריה מפני הרומאים הדוקרים כל ילד.
בקיצור, הורדוס מקבל ידיעה משלושה מלאכים(איטגנינין מעין אסטרולוגים) האומרים שנולד ביהודה מעין משיח או מלך שיערער על שלטונו הורדוס(והרומאים) ונתנה הוראה להרוג כל תינוק על גיל שנתיים ואף יורדים למצרים(הורי יוחנן נמלטים על נפשם)…

תקופה לא פשוטה זו מתוארת בכנסיה שתחילתה במאה ה-17 אך לא נשאר הרבה מימנה והכנסיה מתפוררת עד הפעלת לחץ של מעצמות אירופה ובאמצע המאה ה-19 מתחילים לבנות שוב את "כנסיית הביקור".

את הכנסיה החדשה מתכנן ובונה בשנת 1955 אנטוניו ברלוצ'י שבנה כנסיות חדשות תוך שילוב הישן מהתקופה הביזנטית(הר תבור, גת שמנים ועוד), החלק העליון מוקדש למראה המקבלת תהילת נצח מכל עבר.

בקירות כנסיית הביקור העליונה ניתן לראות ציורי קיר רבים המתארים את תחילתה של הדת החדשה הנוצרית, פסיפס של ועידת הכנסייה באפסוס מתחילת הדיונים לגבי מהות הנצרות, מריה מרים מלכת העולם והאמן אדריכל ברולצי מופיע כאן מביט מהצד עם עניפת פפיון, נס היין הראשון של ישו באמצע חתונה בכפר קנה, פסיפס הוויכוח בו השתתף דון סקוטוס באוניברסיטת סורבון לגבי הריונה של מרים מריה, ניצחון הצי הנוצרי מיסיונרי על הצי העות'מאני בלפנטו שביוון בשנת 1571,ניתן עוד לראות את 14 תחנות הויאה דולורוזה- אחד האירועים החשובים בחלק העליון של כנסיית הביקור הוא באפסיס (הגומחה שם הכומר מנהל את המידה והתפילה ועוד) ומעליו ניתן לראות נזיר פרנציסקני מגיש למריה את הכנסיה במתנה..
מסביב למריה ניתן לראות את הקדוש מאסיזי ואת וגורי הפטריאך הלטיני בזמן חנוכת כנסיית הביקור .

חשוב לציין שכנסיית יוחנן בהרים מתוכננת בצורת בזיליקה, מתוחזקת על ידי הפרנציסקנים והשטח מסביב שייך לכנסיה כמו שטחים רבים בכל רחבי ארץ ישראל.

בירידה מכנסיית הביקור לשביל התחתון נוכל להבחין בקיר הימני על יצירות אמנות של אמנים עין כרם, חשוב לתאם לקבוצות לפני זוגות משפחות יכולות לבדוק אפשרות כניסה לעולם אמנותי ייחודי של מבחר אמנים מקומיים.. במרכז המעיין יש שירותים ציבוריים נקיים וניתן ליהנות מסיור קצר מטה הטראסות החקלאיות של עין כרם- בדרכנו ברחוב המעיין ניתן להתרענן מגלידה גולדה המקבלת שבחים מישראלים ותיירים.


אישים ואמנים מרתקים בעין כרם וממליץ על תיאום ושילובם באמצע הסיור או בסופו…

###############₪####₪₪₪₪#₪###₪

סיורים טיולים וימי כיף במדרחוב עין כרם, טיול מודרך לקבוצות גופים ומוסדות ברחובות סמטאות כנסיות ומסעדות עין כרם , טיול כיפי ואירוח אצל אמנים מקומיים בעין כרם, סיור בעין כרם התימנית בעמק התימנים, סיורים מודרכים לקבוצות מועילות העין כרם ובירושלים,גן לאומי עין כרם בטבע הירוק ובטרסות החקלאיות לפי שיר השירים הרומנטי,סיור ביקור ואירוח בכפר האמנים של עין כרם.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן