סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

ממאורעות תרפ"ט עד ימינו, קצת ארוך אך חשובב …במאמר קודם כתבתי על מאורעות תרפ"א בדיוק 100 שנים של החיים זה לצד זה… .

מאורעות תרפ"ט ארוע מכונן בעולם הציוני המתחדש.

נהוג להגיד כי מאורעות החלו ביום הכיפורים באוגוסט 1928 בשל מחיצה שנקבעה כדי להפריד בין גברים לנשים…

יש שיגידו שאמין אל חוסייני קצת ירד מגדולתו ו"הנשאשיבים" מתחזקים לכן היה חייב "חיזוק" מהשטח ואחד הדברים שעשה היה ליבוי האווירה והשינאה בין יהודים לערבים, אמר למאמיניו שמי שישמור על הר הבית מול הכופרים היהודים יקבל גן עדן..
ומי שיהרוג יהודי יקבל יותר מ 72 בתולות או גן עדן.
המצב הכלכלי עוד לפני 1929 היה דיי קשה וגרם ללחץ.

יותר חשוב…ג'ון צ'נסלור הנציב הבריטי לא היה בארץ ולא הייתה משילות, מחליפו היה דג רקק.

כשבאו לנציב צ'נסלור קיצוניים ערביים ואמרו לו:
"אם לא תעשה דבר פלוני, לא אהיה אחראי לסדר בירושלים”. הוא השיב: “אל תדאג, לסדר בירושלים אחראי אני”, וכמובן – לא קרה מאומה…היה סדר..
ופה מחליפו הארי לוק, איש חלש כשמאיימים עליו לפעול הוא פשוט נותן רוח גבית לקיצוניים הערביים וגרם להפרעה ביום הקדוש ביום הכיפורים של שנת 1928 והצד הערבי מזהה את חולשתו..

בתשעה באב של שנת תרפ"ט היו התגרויות ערביות באיזור הכותל וצעירי בית"ר יצאו בתהלוכה ואמרו –
"הכותל – כותלנו, ובוז לממשלה".
למחרת ב 16/8/1929 חג יום הנביא מוחמד בו ירדו מהר הבית בהנהגת שייח אבן סעוד ושרפו ספרי תורה וסידורים.
יהודי שהיה חשוד בגניבה מערבי בשוק הבוכרים, נורה ונהרג ובעקבות מקרה זה היהודים מסתערים על צריפי ערביי ליפתא שהיו סמוכים לשכונת הבוכרים(פועלים ערביים מליפתא שעבדו במרכז ירושלים).

ביום שישי 23/8 הגיעו המוני כפריים להתפלל בהר הבית, האווירה הייתה מתוחה גם כך, אמין אל חוסייני מתסיס את ההמונים , הערבים ממשיכים ברחוב הגיא של היום, מרביצים לכל יהודי שרואים, יוצאים משער שכם ולמעשה המאורעות מתחילים ברצח ילדים נשים וזקנים בשכונת הג'ורג'ים(גיאורגים) היא "אשל אברהם" ושכונת ניסן ב"ק (שכונת קריה נאמנה, שם נוסף לשכונה היה "אוהלי משה ויהודית") הסמוכות לשער שכם ורחוב הנביאים(ומוסררה)…

חשוב לציין…בתרפ"ט היו כנופיות מזוינות ומאורגנות מראש ולהבדיל ממאורעות תרפ"א שהייתה התחממות והתקוממות מקומית עם אלות סכינים וקצת אש חמה.

באוגוסט 1929 היו בארץ ישראל רק 150.000 יהודים.
בחברון, הגיעו מספר מתפללים מהר הבית חזרה הביתה לחברון וטענו שתוקפים את הר הבית וכל מיני שקרים נוספים.
חלק מהאוכלוסיה הערבית מתחיל בפוגרום היהודי חברון, 800 שנים של חברות ושכנות הגיעו לסיום(הקהילה הספרדית הוותיקה) ומאה שנים של הקהילה האשכנזית.

הבית הראשון שנכנסו אליו של משפחת בורג ולאחר מכן הגיעו לבית הדסה למשפחת גרשון וסלונים …הטבח פסק רק לאחר שהבריטים בראשות מפקד המשטרה ריימונד קפארטה ירו באוויר והפורעים נסוגו, חשוב לציין שהבריטים לא התערבו תחילה ולכן מספרם הרב של הנטבחים…
6 הרוגים בתל אביב יפו…
7 נרצחים בחיפה..
24/8 במוצא רוצחים את 7 בני משפחת מקלף ומי ששרד היה מורדכי מקלף(נכנס בתוך ארובה ויצא מהצד השני), מקלף כידוע הרמטכל השלישי של מדינת ישראל לאחר ימים..

26/8 הערבים פורעים במושבות הר טוב, כפר אוריה ובאר טוביה.
הבריטים מבקשים שיתפנו מאחר ולא ניתן להגן עליהם.

בחולדה נרצח אפריים צ'יזיק, אח של שרה צ'יזיק שנערכה בקרבות תל חי(חלק מהשמונה וקרית 8)

ב 29/8 המונים יורדים מצפת הערבית מטה לרובע היהודי של צפת רוצחים 18 יהודים.

133 נשים זקנים ילדים ומבוגרים נרצחו בכל רחבי ארץ הקודש בדם קר ובתיאורי זוועות, אנסו ילדות, גנבו מכל הבא ליד,הרסו בתים וחלק הועלו באש.
את שכונת "אוהלי יהודית ומשה מונטיפיורי" ברובה נהרסה והיום היא חניון גדול מקומי ובצידה השני בו יש חנויות מסעדות, בתים קופת חולים ידוע לי שיש 10 משפחות הגרות פה לצד האוכלוסיה הערבית.

חלק מהסקת המסקנות היו שצריכים "הגנה" גדולה וחזקה. ההגנה אז היה אירגון קטן ולמרות זאת עמד בפני התוקפים, יזם והשיב אש ולכן צריכים אירגון בטחוני בפריסה ארצית.

בוועדות הבינו שצריך הנהגה מקומית חזקה, אספקה של נשק לישוב ולדאוג לכך שתהיה כמות נשק ראויה להגנה.

www.efitours.co.il
www.toursguides.com

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן