סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

"סיפור קרב טירה בכפר הס בשרון".

סיור בעקבות חטיבת אלכסנדרוני בגוש תל מונד בכפר הס והטרדת הכפר טירה שהפכה לקרב טירה המר.

"סיפור קרב טירה' ערב הקמת המדינה ב 13/5/1948 – היום לפני 73 שנים.

סיפור "מבצע מדינה" ערב הקמת מדינת ישראל יום יומיים לפני ההכרזה של דוד בן גוריון והזמן הזה הכי מתאים לחזור לנושא פחות מוכר בהיסטוריה הציונית של מדינת ישראל.

כדי להבין את סיפור קרב טירה, עלינו להבין שכפר סבא היהודית סבלה קשות מכפר סאבא הערבית ובתחילת מאי הערבים(כולל חיילי צבא ההצלה של קאוקג'י) מסתערים על כפר סבא היהודית ומפוצצים את באר המים ליד עיריית כפר סבא-"החאן" ההיסטורי וממש הגדישו את הסאה…

ההחלטה של הפיקוד ההגנה לכבוש את כפר סאבא הערבית וניסיון הכיבוש החל ב -12/5

בתאריך 12/5/1948הגיעו 9 פל"מ(פלוגות מסתערות) מכפר יונה, עין ורד, חרות, משמרת, תל מונד לכפר הס….המטרה הייתה "להטריד" את טירה למען לא יבואו לעזרת כפר סאבא הערבית (היה כוח חסימה גדול גם מול קלקיליה),יש לציין פלוגות הפל"מ הורכבו מחיילים מכיתות יא- יב ואחרים.

כוחותינו בכפר הס חולקו לשלוש מחלקות ובסביבות עשר או אחת עשרה בבוקר ה 13/5(כמו היום) נע הכוח 500 מטרים דרומה לכפר הס ומול הכפר טירה.

לכוחותינו היה "שווארצלוזה" סוג של מקלע כבד ולוחם חטיבת אלכסנדרוני סיפר לי פעם ששניים צריכים לסחוב את המקלע…

https://youtube.com/@user-wv8ny2wv9b

אנשינו יורים ויורים על טירה…ואין עונה ואז מפקד הכוח מחליט להיכנס לכפר טירה מאחר וכנראה נטשו אותו (הפקודה הייתה להטריד ולהפריע בלבד)

אנשינו מתקדמים אל הכפר בין שדרות הצבר, סברסים מימין ומשמאל ובפאתי הכפר מקבלת אותם "מכת אש" של חיילי "צבא ההצלה" של קאוקג'י..
24 מכוחותינו נהרגו , 20 גופות חיילנו נקברו בבית הקברות האזורי תל מונד וארבעה לא הגיעו לקבר ישראל(הגופות חוללו על ידי הערבים וכותב בעדינות).

ניסיון לכבוש את טירה על ידי גדוד 31 של חטיבת אלכסנדרוני למחרת ה 14/5 לא צלח…

כפר סאבא הערבית נכבשת ב18/5 וכפר סבא היהודית קיבלה קצת שקט יד שהפיאדיונים מקלקליה יתחילו להציק..

פעילות זו המתוארת הייתה ביום חמישי 13/5 ולמחרת 14/5 מכריז בן גוריון על הקמת המדינה ביום שישי 14/5 בשעה 16:00 על הקמת המדינה היהודית….

מזיכרון לעצמאות….

להצטרפות לקבוצת אוהבי ארץ ישראל וסיורים..

www.efitours.co.il
www.toursguides.com

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן