סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיפורה של רות דיין ורשת חנויות משכית ההיסטוריות- תפוחי זהב במשכיות כסף"…

רות לבית שוורץ, עולה חדשה בארץ הוריה נוסעים ללמוד בלונדון וחוזרים עם תינוקת בשם ראומה…רות שוורץ תהפוך לרות דיין וראומה שוורץ לראומה וייצמן(אשתו של עייזר וייצמן).

רות , חדורת אידאלים ומאוד רוצה ללמוד חקלאות ועוברת לויצ"ו נהלל שם מכירה את משה דיין(עדיין עם שתי עיניים), בגיל 18 מתחתנים ובגיל 22 היתה אמא ליעל(בהמשך יוולדו אודי ואסי).
בזמן שמשה דיין פעל במסדרונות הממשלה והצבא, רות דיין עבדה בקליטת עולים וללמדם את מלאכת עבודת האדמה וקליטה.

המטרה הייתה ללמד את העולים את יסודות החקלאות, ללמד את העולים החדשים את מוצרי המזון הישראליים ולעזור להם להשתלב בחיי הארץ.
רות דיין כתבה בזמנו: "ללמד אותם איך לחיות בארץ הזאת".

רות דיין מספרת בראיון לבתיה דונר: "לולא המחסור במים ומגפת העכברים במושבים שבהרי יהודה, הייתי ממשיכה ללמד את נשות המושבים, ככל המדריכות החלקאיות, בישול וגידול ירקות. אולם, שתילי הירקות נאכלו על ידי עכברים. ראיתי שאין לי אפשרות לעסוק במה שהגעתי למענו. הייתי צריכה להוכיח את עצמי, ולכן החלטתי לרתום את הידע והמיומנויות של התושבים ביישובי העולים למטרות שיפור תנאי החיים שלהם."

"משכית" נולדה ממפגש של רות דיין עם עולים חדשים מבולגריה בישוב כפר אוריה בשפלת יהודה. רות דיין ראתה אצלם דוגמאות רקמה מסורתיות של נשות הכפר "והבזיק" במוחה להציע להן לרקום לפרנסתן.

רות דיין דאגה לאריגים ולחומרי העבודה , הפרוייקט התפתח לעשרים ישובים נוספים ומשה דיין מנדבאת השם "אשת חיל" ובהמשך מזכיר הממשלה זאב שרף, היה זה שהציע לה לקרוא לחברה "משכית", לפי הפסוק בספר משלי, כ"ה: "תפוחי זהב במשכיות כסף".
משכית יוצאת לדרך ובשנים הראשונות יצרו עבור משכית שטיחים, עבודות רקמה, עבודות צורפות ועבודות קש, הכול בסגנונות שונים ובהתאם לארצות מוצאם של העולים.
"ההשראה" לעבודות האמנות והיצירה באו מיהודי תימן, בולגריה, פרס ועוד..מנשים דרוזיות וצ'רקסיות וכל מה שמסמלת ארץ ישראל של פעם.

חשוב לציין שהפרוייקט היה בחסות משרד העבודה והרווחה בראשות גולדה מאיר וטדי קולק שהיה בתחילת שנות החמישים מנכ"ל משרד ראש הממשלה.

"משכית" פעלה בין 1954 לשנת 1994 ולא רק בתחום הטקסטיל והסטיילינג, הייתה יודאיקה ייחודית, תכשיטים, סריגה ועוד- כיום המיזם "משכית" עם המעצבת שרון טל ובה חנות מרשימה וכל זאת בעזרתה ותמיכתה של רות דיין וסטף ורטהיימר..
בסיורים ניתן לעלות מהשעון מעלה דרך רחוב יפת 200 מטרים ומצד ימין סמטת אבולעפיה נמצאת חנות "משכית" של שנת 2021

דיין עוד מספרת מספרת: "משכית נתנה לכל מי שנגע בה את האפשרות לראות את המרכיב ההומני שבתחום האומנות. משכית הראתה את האדם שמאחורי המוצר. משכית הפכה למותג של אומנויות, של מצוינות בעבודה, ובעיקר, של הקשר דרך האומנות לאנשים שעוסקים במלאכה."

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן