סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

"סיור מודרך בשכונת רמת השרון בתל אביב".

. המבואה לכניסה לבית סטרלינג ברחוב לבונטין 14 תל אביב

סיור אדריכלי אמנותי ברחוב לבונטין בתל אביב.

"בית סטרלינג" לבונטין 14 בתל אביב…

בקצה שכונת "רמת השרון" השוכנת באיזור רחוב החשמל , מקווה ישראל, ברזילי ולבונטין…איזור שהיה חשוך שנים רבות ורחוב החשמל "הואר" בתאורה , "הארמונות" שופצו ושומרו, הזנות ממין זכר נעלמה,בנינים חדשים הוקמו בסיגנון "ישראלי" והרבה זוגות צעירים, סינגלים ועוד.

"בית סטרלינג" תוכנן ונבנה על ידי האדריכל והמהנדס הראשון של תל אביב יהודה מגידוביץ' בסיגנון האקלקטי אותו אהב ובתים רבים בתל אביב חתום עליהם…"בית סטרלינג" מאמצע שנות העשרים – "השפה האדריכלית" הייחודית של מגידוביץ נראית היטב בבית סטרלינג בייחוד בשימוש בקשת רנסנסית מלאה ומוארכת- בעומדינו מתחת למבנה, נרים את עינינו מעלה ונראה 6 קשתות באכסדרת הכניסה ו-6 קשתות בחלונות הארקרים בקומה העליונה.

"סיורים בתל אביב לקבוצות וימי הולדת"

"כשאנו עומדים מול מבנה מפואר מומלץ להסתכל עליו "ולדבר" איתו, המבנה מספר סיפור, מביע את עצמו לפי אופי העיצוב…."

-מצרף את הקליפ תוכלו ליהנות מהסיגנון שהשפיע על מגידוביץ' הוא האר דקו" והאר נובו שהחל לאחר מלחמת העולם הראשונה ומטרתו הייתה עיצוב רהיטים, תכשיטים "ולה קורבזייה" שיהיה ממובילי הזרם החדש "יכניס" אותו בעדינות גם לבהאוס.

"האר דקו" הושפע מאמנות מצרית כמו רעמסס, עיטורים גיאומטריים, עולם האופנה ועוד.

תהנו מבית סטרלינג, משפחה שהיה ביכולתה לבנות ארמון ממש והשכירו את הבתים הקומות העליות והקומה התחתונה הייתה למסחר …

"בית סטרלינג" בשכונת רמת השרון בתל אביב

********************************

"בית הרופא אבו שדיד" בלבונטין 16 תל אביב

הבית ברחוב לבונטין 16 בתל אביב.
לא רחוק מתחנה מרכזית ושניה מאלנבי, בית מפואר אקלקטי משנת 1925…

בסיגנון האקלקטי סימטריה מדוייקת, "בקבוקונים" , קשתות מדהימות וצבע עדין ורך…
כאן גר אחד הרופאים העבריים הראשונים(רובם הגיעו מאירופה) דוקטור אברהם אבו שדיד ממייסדי נתניה, איש ירושלים ואח של לאה אבו שדיד היפהפייה בת ה 16 שאמא שלה התנגדה לחיבור עם איתמר בן אב"י (גם ממייסדי נתניה) ובנו של אליעזר בן יהודה.
לאחר מכתבי אהבה רבים שמפרסם בעיתונו למען ובשביל אהובתו לאה, בסופו של דבר, האמא נענית לבקשת נכבדי העדה הירושלמי ים ויש אישור אפילו לחתונה….בסופו של דבר שלושתם גרו פה …הרופא אברהם אבו שדיד, אחותו לאה אבו שדיד ובעלה איתמר בן אב"י…

סיור אמנות ואדריכלות בשכונת רמת השרון בתל אביב+ לבונטין 16 תל אביב

סיור מודרך בשכונת רמת השרון-בתים לשימור

*****★*******"*******★******************

סיור מודרך בתל אביב בבית דוביצקי ברחוב מקווה ישראל תל אביב

בית חנה דוביצקי- מקווה ישראל 19 תל אביב.

בית דוביצקי– נבנה בתקופה האקלקטית של תל אביב בשנת 1926 על ידי האדריכל יהודה צוקרמן ולאחר שנתיים חנוך כספי מוסיף קומה נוספת.
בית דוביצקי- מצוי בקצה שכונת רמת השרון אשר נוסדה בשנות העשרים של המאה העשרים.

רחוב מקווה ישראל ובתיו האקלקטיים מספרים את סיפורה של "שכונת רמת השרון" ובה נוכל לראות את הסיגנון האקלקטי ובהמשך את הסיגנון הבינלאומי(הבוהואס).

איזור רחוב מקווה ישראל היה צמוד בתקופה הבריטית לצמתים חשובים בתרבות התל אביבית כמו הרכבת, "בית הדר", הדואר המרכזי, ציר תחבורה חשוב ועוד.

כנהוג בסיגנון האקלקטי הבנין סימטרי ומה שבנוי ומצוי מימין נראה באותו גודל צורה משמאלו, ניתן לראות עמודים מכויירים עם פסים עמוקים המזכירים עמוד יווני או רומי, הצבע יותר מירוק בקבוק ומאוד אסתטי.

*************************************

בית משה ולדמן- רחוב החשמל 17 תל אביב.

בית ולדמן חשוב משום שהיה אבן דרך בתחילת הבניה בסיגנון הבינלאומי-הבהואוס.
האדריכל אריה שטרימר בונה ומתכנן את הבנין המקסים בשנת 1933 ממש מול חברת החשמל המצויה עד ימינו, רק מנהלה ולא הפקת חשמל כפי שהיה בשנות העשרים והשלושים ומיסודו של פנחס רוטנברג- "מר חשמל".

משה ולדמן- היה מהנדס בכיר וכשהייתה תקלה בחברת חשמל פשוט סימנו לו עם פנס אדום והמהנדס ולדמן הבין שהוא צריך לקפוץ ולתקן את התקלה.

בית ולדמן ברחוב החשמל בתל אביב מצוי בלב ליבו של רחוב החשמל וניתן להבין למה, חברת חשמל האירה את תל אביב יפו ובלב לבה של "שכונת רמת השרון" שהוקמה בשנות ה-20 של המאה ה-20.

ניתן לראות שאין סימטריות בבית ולדמן ובכלל בסיגנון הבינלאומי המודרניסטי, תמיכה על ידי עמודים פה ושם ומרפסות קונזוליות(ללא עמודים או למידה אלא יציקת בטון מתוך הבנין או מתכת).
מה שמיוחד בשטח הקטן של שכונת רמת השרון הוא ערבוב מקסים של שני הסיגנונות- האקלקטית והסיגנון הבינלאומי.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן