סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיור בעקבות הרוקח היהודי יצחק איזידור ממלוק בשרונה-תל אביב.

"הרוקח ההומאופט של של שרונה"-יצחק איזידור ממלוק.

יצחק איזידור ממלוק הלך בדרכו הציונית של הרצל, משפחתו עוברת לברלין והיה פעיל בתנועה הציונית ואפילו השתתף בשלושה קונגרסים ציוניים- עוד בניכר הקים בית מרקחת ומעבדת תקנים למזון.

יצחק איזידור ממלוק עולה בשנת 1907 לישראל וגר לו בנווה צדק, הטמפלרים ביפו "חוטפים" אותו להיות הרוקח הראשי בבית החולים הגרמני בואלהאלה יפו.

במלחמת העולם הראשונה מגויס יצחק איזידור ממלוק לצבא הגרמני עקב היותו אזרח גרמניה והיה לקצין רוקח וסגנו של הרופא הצבאי הראשי במטכ"ל הצבא הגרמני.

בשנת 1921 חוזר לארץ ישראל ונושא למרים לבית אפנצלר והקימו את ביתם בשכונת בורוכוב בגבעתיים.

הטמפלרים של שרונה מבקשים שיעבוד למענם ומקימים בית מרקחת ברחוב דוד אלעזר 14 לפי תקן בריטי של ארבע מטר על ארבע מטר כולל מחסן ומעבדה.

היחסים בין הגרמנים לממלוק היו טובים ולפעמים נשאר ללון כשוואדי מוסררה הוצף(איילון של היום) ולשרונה הגיע על חמורו(מזכיר לי את דוקטור חיים חיסין הרופא של אחוזת בית הרוכב על חמורו בדרך לחולה)

בזמן מלחמת העולם השניה הבריטים הצרו את צעדי הטמפלרים ויצחק איזידור ממלוק היה דואג למוצרי בריאות וירקות לגרמנים העצורים ולפעמים גם מעבר לכך- כשסגרו את בית המרקחת בשרונה, פתח ממלוק בית מרקחת מתחת לביתו בגבעתיים.

יצחק איזידור ממלוק היה צמחוני והלך בדרך הטבע ההומאופתית, איזידור ממלוק היה בין ראשוני הלומדים בסיגנון בה, המאופטי, היה רוקח תרופות טבעיות מצמחי מרפא שגודל בחצר בית המרקחת, איזידור רקח כדורי שום לריפוי מחלות מעיים שהיו שכיחות באותם ימים.

אישי מהחיים…בשנים 2007/8 ישבה ועדה שתחליט על בתים שיישארו בשרונה וישומרו ויש שייהרסו…יונתן ממלוק בנו של יצחק איזידור שהיה בן 80 לערך לדעתי היה מגיע בכל יום שישי עם רכבו הישן, זוכר בריסטול ענק וגזירי עיתונים מודבקים, עדויות לבית המרקחת וחשיבותו.
יונתן ממלוק דיבר בלהט עם המטיילים ושכנע בדרכו את עם ישראל, כתב מכתבים לעירייה וגם לא השיבו תשובה, נפגש עם גורמים ממשלתיים, בבתי ספר ועדה כל מה שניתן למען לא ייהרס הבית ההיסטורי החשוב .

הוועדה החליטה להרוס, המבנה לא נבנה בסיגנון טמפלרי אלא מבנה בטון מרובע, הוועדה טענה שחסם את דרך הגישה בין רחוב דוד אלעזר(כריסטוף הופמן) לרחוב האלוף אלברט מנדלר.

לצערינו, הוועדה החליטה את החלטתה ויונתן ממלוק לקה בלבו זמן קצר לאחר מכן.
לדעתי האישית! הייתה טעות בהריסת המבנה ותו בשל הסיפור המרגש ובכל ערך.

לא אשכח את חיוכו הכובש של יונתן ממלוק הבן , העמידה האיתנה על רגליו גופו התמיר… יונתן היה שואל את המטיילים – מה אהבנו אנחנו הילדים בשרונה? וענה כשיש אירוע בבית העם מכל סוג ואנו כילדים נהנינו מסוכריות ומיני מתיקה….

כיום יש את גן ממלוק לצמחי תבלין ומרפא ממש מול בית המרקחת המקורית שנהרסה ושלט המנציח את יצחק איזידור ממלוק

קבוצת וואטאפ איכותית למאמרים…
https://chat.whatsapp.com/FngPDuT3yau3c4GzeJDC4W

www.efitours.co.il
www.toursguides.com

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן