סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיור ברחוב קפלן בשרונה(דרך הים הטמפלרית)

סיור בין שרונה הטמפלרית בתל אביב למושבה הגרמנית ואלהלה ביפו.

עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה ב-31 בינואר 1933 הפכה המושבה שׂרונה למרכז הנאצי בארץ הקודש.
בשרונה נוסד הסניף הראשון הנאצי והיה למרכז הנאצי המרכזי גם במדינות השכנות.

היה מעין בלבול בקרב הטמפלרים…יש שיגידו מעין בגידה עם ההצטרפות לשלטון הנאצי מאחר והמוטו והאג'נדה הטמפלרית הייתה לאהוב את הזולת ובטח גם את העם היהודי והיכן אהבת האל בתורה הנאצית?!.
הטמפלרים יסדו את העיתון 'די וארטה דס טמפלס' שהיה "שופר" לעמותה הנאצית בישראל.

חלק מהטמפלרים לא רצו להצטרף למפלגה הנאצית ויש שרצו לשבת על הגדר עד שיתברר המצב….

המבוגרים לא אהבו את הרעיון להצטרף למפלגה הנאצית מאחר והיה בכך עזיבת הרעיון הטמפלרי התיאולוגי ולשם כך "עלו" לארץ ישראל וחשו בשינוי שאולי יחסל את הרעיון הטמפלרי.

סיור לאורך רחוב דוד אלעזר(תיאודור זנדל)

חשוב להגיד שהצטרפות למפלגה הנאצית היתה בגידה ברעיון הנוצרי הטמפלרי.
במרץ 1944 מקימים את הסניף בשרונה ובדרך יפו(אילת) בואלהאלה יפו.

במארס 1933 ניתן ביטוי ראשון לשינוי הממשמש ובא, כאשר הוקמו שני סניפים ראשונים השכונה והמושבה הגרמנית ביפו- ואלה הדרך אילת(דרך יפו).
בשרונה הוקמה לנוער נוער נאצית "ההיטלר יוגנד" בראשותו של סמואל הופמן ובשנת 1935 מונה קורנליוס שוורץ למנהל הפעילות הנאצית בארץ ישראל.

סמואל הופמן התמנה לעמוד בראש הסניף בשׂרונה, וב-22 סמואל שוורץ היה "השגריר" של רודולף הֶס סגן הפיהרר.

מנהיגי המושבות הטמפלריות היו מבולבלים מצד אחד רצו להמשיך בקידום המושבות ומצד שני הבינו שיהיו התנגשויות מול הישוב היהודי והשלטון הבריטי ויש משום כך סיכון לכל הפרוייקט הטמפלרי..
עם ההגבלות ליהודי גרמניה, צווים וחרמות על יהודי גרמניה. סוכנים נאצים מהגסטפו שעבדו בארץ כפקידי בנק, עיתונאים או כל פעילות אחרת ולפעמים שהשתמשו בכוח מול הישוב היהודי..
הישוב היהודי הטיל חרם על האספקה הטמפלרית נאצית בחלקה ונחלה מתנתקת מהטמפלרים שהיו מעין "דוגמא אישית חיובית", ההנהגה הטמפלרית עמדה בין ההתלהבות הצעירים שנשאבו לתנועה הנאצית לבין דעת המבוגרים של שמירת סטטוס קוו ואי הצטרפות "לדבר הרע"…

אט אט עד כדי מהר רבים הצטרפו לתנועה הנאצית ללא פנקסים, רבים הצטרפו למסיבות וכינוסים נאציים בשרונה ו ואלהלה ביפו,משלחות נאציות מישראל הגיעו לגרמניה לפגישות עם היטלר ומנהיגים מקומיים.

היטלר אפילו שולח מברק ברכה עם חתונת הכסף של וילהלמינה וגיאורג וגנר מיפו ומברק זה "ממוסגר" וכל אורחי הקהילה התכבדו בהצצה למברק של "כבוד הפיהרר"..

עם פרוץ המרד הערבי בשנים 1936-39 השתדלו הטמפלרים הגרמנים לשמור על נייטרליות ולא להסתבך עם "השלטון הבריטי" ובקטנה עם היהודים.

הטמפלרים נתנו מחסה לפורעים ערבים במושבות הגרמנים , תרמו כספים רבים להמשך המרי הערבי, וגנר מייצר כלי נשק לערבים בבית היציקה שלו ובמקרים מסויימים גם הצטרפו לפעילויות צבאיות.

היהודים הגיבו בשריפת בתים במושבות הטמפלריות וגם פגיעה פיזית ב "חשודים".

במלחמת העולם השניה המושבות הטמפלריות הושמו במצור מאחר והיום מדינת אויב. כשהתקרבו הכוחות הנאצים של רומל בצפון אפריקה הבינו הבריטים שאין טעם לשמור על צעדי הטמפלרים ולגרשם לאוסטרליה..רובם גורשו וקבוצה קטנה בראשותו של גוטהילף ואגנר שמרו על הנכסים וזכויות הטמפלרים…

ואגנר היה נאצי והעסיק במפעלו 45 נאצים, עזר לערבים במאורעות וניתן לומר בוודאות שלא היה "צדיק"..
בתאריך 22/3/1946 בעת היותו דואג לעובדיו, לשומרים לעבודות שונות, נוסע וגנר עם אחותו ושוטר בריטי מוילהלמה(בני עטרות) לכיוון דרום תל אביב, כבר באיזור יהוד יש מעקב אחריו והגיע רכבו ללוינסקי פינת עליה, רכב שנסע לפניו, האט ויוצא אדם שמתקרב לרכב ויורה בוואגנר.
יריה ראשונה – מעצור ראשון, הכדור השני כבר הורג את ואגנר….למעשה תם העידן הטמפלרי בישראל עם לכתו של גוטהילף ואגנר.

בין משתתפי הפעולה היו נעמי נוימן הלוחמת ויהודה אראל שאף התראיין לטלוויזיה לפני קרוב לשני עשורים ומפקד המבצע היה שייקה ירקוני העלה של….יפה ירקוני(פעילות של הפלמ"ח).

רכבת שיוצאת למשרפות אושוויץ עוצרת באמצע דרכה ויורדים מימנה קצת יותר ממאתיים יהודים שיצאו לחופשי ובתמורה שוחררו טמפלרים גרמנים ולא באותו יחס, יותר גרמנים …

תם ולא נשלם….
תקופה מרתקת ומורכבת, יתכן ואם לא היו מצטרפים לרעיון הנאצים(רובם אך לא כולם) יתכן והיו מסתובבים בינינו עד היום…

לא נשכח את הרוע אך בתחילת דרכם הביאו איתם את אהבת האדם, פיתחו את התעשיה והקימו את המפעל הראשון בחיפה- "מפעל שמן", פיתוח ענף המלונאות והתחירות, בית הבד המכאני הראשון והמון ידע טכני בכל תחום, פיתוח החקלאות ממחרשות עץ למתכת ומטרקטורים קטנים למפותחים וגדולים…לא תמיד זוכרים אך רבים מאנשי העליה הראשונה למדו את מקצוע הרפתנות ועבודת האדמה מהטמפלרים, סיגנונות הבניה ועוד….

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן