סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

"מלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן".

השעות בהם מלחמה הייתה באופק וודאית, פחות מימנה, החברים של הדרג המדיני, ההצעה לתקיפה מונעת של חיל האוויר בשעה 11:00(שלוש שעות לפני פתיחת המלחמה),החשש של מה יגידו אומות העולם אם נתקוף ובמיוחד לאמריקאים,ישיבות המטכ"ל לצד ישיבות הממשלה,פינוי רמת הגולן האזרחית כוחות צבא לא לוחמים או לא יעילים למלחמה, גיוס שתי אוגדות וההיערכות של צה"ל ברמת הגולן ערב מלחמת יום הכיפורים.

מצב נתון ברמת הגולן- אלוף הפיקוד יצחק חופי היה רק חודש בתפקיד,צבי בר מפקד החטיבה המרכזית מונה שבוע לפני מלחמת יום הכיפורים, יאנוש הן גל מפקד חטיבה שבע עולה רק ערב מלחמת יום הכיפורים, הוותיקים היו חטיבת ברק- חטיבה 188.

עם תחילת מלחמת יום הכיפורים היו על הגבול 11 מוצבים ובכל אחד 16 לוחמי חיל רגלים, רמת הגולן חולקה לשניים, דרום לצפון, "גבול גזרה" היה מוצב 111, בחלק הצפוני היו לוחמי גולני ובדרום היו חיילי נח"ל.

בכל גזרה היה גדוד טנקים למשל גדוד 74 של יאיר נפשי בצפון רמת הגולן לעומת גדוד 53 של עודד ארז וככה פוזרו גדודים לאורך הגבול ובסך הכל 177 טנקים יכולותינו, מולנו 3 דיביזיות עם יותר מאלף טנקים וארבע מאות בקו אחורי מוכנים לתזוזה.

חטיבה 769 עם המח"ט אורי אור עלו למחרת יום כיפור על הבוקר, חטיבה 9 של תת אלוף מוטק'ה בן פורת עלתה מעין גב לחושניה בית וגירשה כוח סורי עדיף, מדרום לו היה הכוח של מוסא פלד ויוסי פלד.

ההתקפה הסורית בדרום ובצפון, ההבקעה בדרום ובמרכז, טנקים יחידים מול סורים רבים .

תוכנית הכיבוש הסורית -שלב א' ריכוך ארטילרי ואווירי על רמת הגולן, הברית קווי ההגנה, כיבוש רצועה קטנה של שישה שבעה קילומטרים לפחות והנחתת פלוגות קומנדו הגשרים ומעברי הירדן.

שלב ב' התקדמות השריון הסורי לעומק רמת הגולן ויותר משנים עשר קילומטרים והשתלטות על צמתים חשובים בגולן, השמדת עתודות צה"ל.

שלב ג' כיבוש כל רמת הגולן וההיערכות על הירדן וחדירה עם הקומנדו הסורי פנימה לעומק שטח ישראל.

אופי הלחימה בלילה שריון סורי עם ראיית לילה מול טנקים ישראלי ללא ומחוייבי תאורת לילה.

הלחימה על ציר הנפט-התמוטטות קו ההגנה הישראלי בדרום, נפילת החרמון,היערכות על גשרי הירדן, התחלת העלאות חלקי חלקים של חטיבות מילואים לרמת הגולן,"הקרב על נפאח", המשך העלאת חטיבות מילואים לרמת הגולן ובלימת השריון הסורי,התקפת הנגד של הכוחות הישראלים.

סיור בדרום רמת הגולן מציר נוב-רמת מגשימים תצפית ותיאור הקרבות בתל א סאקי, תל פארס, כביש הקשת, קרבות חושנייה, רמת'אנייה, תל חזקה, אנדרטת התאנה והארז, נאפח ותיק הנפט, תל שיפון יוסיפון, קרבות ההבקעה בקונייטרה, הר בנטל והבוסטר, עמק הבכא ואביגדור קהלני – חטיבה 7 והגדוד של יאיר נפשי בצפון רמת הגולן ויכוח החי"ר של גולני לעומת גדוד 50 של הנח"ל בדרום רמת הגולן.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן