סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

"גידול האוכלוסיה של תל אביב"

תל אביב גדלה והמתפתחת משנת 1909 ועד ימות המשיח, כותב באמצע דצמבר 2020, תל אביב משכונות אחוזת בית ועד עיר של מגדלים , משישים משפחות(חלקם בודדים) ועד למאות אלפי תושבי תל אביב מדרום עד צפון תל אביב.

לאחר מלחמת העולם הראשונה ועם ההגעה של "האוניה רוסלאן" מאודסה בשנת 1919, מספר פעמים הלכה חשבה והביאה עימה קהל עולה חשוב: האדריכלים זאב רכטר ויהודה מגידוביץ',עורך הארץ יוסף גליקסון, ההיסטוריון יוסף קלאוזנר, ברוך אגדתי , הוריה של הטייסת זוהרה לביטוב, דוקטור חיים יסקי, מאיר תאומי השחקן, רחל כהן כגן חברת הכנסת הראשונההגידול של מספר תושבי תל אביב ביחס למדינת ישראל טלפני הקמתה ארץ ישראל.

בשנת 1931 היו "30% מתושבי תל אביב היו ילידי הארץ" ועם העליה החמישית חל גידול ניכר בילודה המקומית הצברית , קצב הגידול של תל אביב היה ענק- עם הקמתה בשנת 1909 היו בה רק 300 תושבים ובשנת 1910 היו בה 980 ובסוף 1914 בסביבות ה-2000 נפשות.,

בעליה הרביעית (עליית הגזוז הפולנית) הוכפלה תל אביב וגדלה מעשרים ואחד אלף וחצי לארבעים אלף בשנת 1925, בתקופת העלייה החמישית גדלה אוכלוסיית תל אביב פי שלושה והגיעה ל 135.000 תושבים לא כולל 16.000 יהודי יפו שלא כלולים.

ב 11/5/1921 הוכרזה תל אביב בתקופה הבריטית כ tell aviv township , נתנו לה סמכויות והזכות לגבות מיסים, הקמת משטרה מקומית, חוקי עזר עירוניים , בינואר 1934 מקבלת מעמד של עיר והייתי כמו ישות עצמאית בתוך המדינה, להזכירכם "העיר העברית הראשונה".

עיריית תל אביב הצעירה יזמה מהלכים כלכליים כמו "הפקת יריד המזרח" בנמל תל אביב, הקמת מרכז מסחרי בשנת 1921, בניית אצטדיון המכביה, בניית נמל חדש בצפון תל אביב של אותם ימים.

עיריית תל אביב הצעירה נתנה חדירתה את תושביה ברמה הכי גבוהה ביחס לארץ ישראל והמשיכה את תפעול וניהול " בית חולים הדסה", יזמה שירותי בריאות, הקמת רשת חינוך ופעילויות תרבות.

למרות הכל, "תל אביב היתה תלויה ביפו" בפאן המנהלית והכלכלי ואף מוסדות מדינה ואט אט כפי שכתב הכלכלן פרנץ אופנהיימר שיפו תהיה תלויה בתל אביב והמהנדס פטריק גדס מלכתחילה(מתכנן מחדש של תל אביב) גרם לכך ורצונו היה ש- "יפו הצפונית" תהיה עצמאית ההתנהלות שלה וכך היה.

חלק מהניתוק "בין תל אביב ליפו" היה עם הפרעות של שנת תרפא 1921 ובמיוחד לאחר מאורעות תרפ"ט" 1929 הפסיקו היהודים "לתמוך" בכלכלת יפו.

כמה תושבים יש בתל אביב כיום בשנת 2020? 451.500 תושבים וכדו' את החישוב ביחס להקמתה בשנת 1909.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן