סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

"סיורים באתרי יפו"-סיורים בשווקים של יפו החדשה והישנה-סיורים סיפו בסמטת מזל גדי אריה ועקרב- סיורים בעג'מי היפה עם אדריכלות מוסלמית מטבעה-סיורים ביפו של יציאה מהחומות כמו נווה צדק ונווה שלום-"סיורים ביפו" במושבה האמריקאית טמפלרית-סיורים ביפו ברחוב ירושלים ובוסטרוס.

קבר תומאס הודג'קין והגנרל מיצ'ל בבית הקברות האנגליקני ביפו.

טיולי ביפו העתיקה, טיולים בבתי הקברות ההיסטוריים של יפו, טיולי טעימות בשוק הפשפשים יפו, טיולים בשדרות ירושלים ובוסטרוס.

סיורים ביפו באתרי יפו ובשווקים הצבעוניים של יפו, סיור בנווה צדק ונווה שלום, סיורים ביפו בעיר העתיקה של יפו בסמטאות של יפו, סיורים בנמל יפו, סיורים ברחובות ובשכונות יפוסיורים ביפו בשוק היווני, סיורים ביפו השוק הפשפשים, סיורים ביפו בשדרות ירושלים ורזיאל(בוסטרוס), סיורים במושבה האמריקאית של יפו, המושבה הטמפלרית גרמנית ביפו, סיור בפארק המסילה יפו תל אביב, סיורים במתחם התחנה, סיורים ברחוב ושכונת שבזי, סיורים בנווה צדק ומרכז סוזן דלאל, סיורים מודרכים ברחוב שלוש וגשר שלוש עד סמטת שלוש, סיורים וטיולים במוזיאונים של יפו.

סיורים ביפו בבית הקברות הפרוטסטנטי: אדמת בית העלמין הפרוטסטנטי שייכות לכנסיה האנגליקנית כבר מאמצע המאה ה-19 עת אסון ובו שבעה מלחים בריטיים טבעו במצולות ים והובאו לקבורה ביפו.

קברה של ג'והן בלדווין וואיי בבית הקברות הפרוטסטנטי ביפו

בבית הקברות יש 30 קברים מאומתי וארבעה שהם שברי קבורה, בית הקברות הפרוטסטנטי עבר מספר פעמים שימור ועדיין מצבו בכי רע.

בריגדיר גנרל אדוארד תומאס מיצ'ל קצין תותחים בריטי שלחם רבות באירופה ובשנים האחרונות שלו היה במזרח התיכון ועזר לכוחות התורכים מול איברהים פאשה ששולט בארץ ישראל(ואביו מוחמד עלי ממצרים), בנסיגתו של איברהים פאשה דרומה למצרים "נתקל" גנרל תומאס מיצ'ל בכוח מצרי ונהרג ליד מג'דל(אשקלון של ימינו) זה לא היה מירי וברגע אלא נפצע וירדו גשמים, התקרר ובסוף מת מדלקת ריאות.

גנרל אדוארד תומס מיצ'ל נקבר תחילה בחצר בית החולים הצרפתי ולאחר זמן העבירו את גופתו לצד השני של הכביש לבית הקברות הפרוטסטנטי ועל קברו כיתוב בתורכית -"קבר צר זה מכיל את גופתו של האיש ששמו הלך לפניו בחייו"(גנרל אדוארד מיצ'ל).

ב-4/4 שנת 1866 קברו את הרופא תומאס הודג'קין הרופא האנגליקני פרוטסטנטי שליווה את משה מונטיפיורי במסעו השישי ברחבי ישראל, לאחר שני ביקורים בישראל של דוקטור הוצ'קינס חלה בזינטריה חריפה, הודג'קין נולד בשכונה בצפון לונדון. הוריו היו קווייקרים (קהילה אנגלית שלא האמינו בטבילה, רודפי שלום וחשוב מבחינת היהודים שהיו חובבי ציון והאמינו בהקמת מדינה ליהודים), וזו הסיבה שהרופא הודג'קין מתחבר למסעות מונטיפיורי.

בבית הקברות הפרוטסטנטי ביפו

משה מונטיפיורי מציב את האובליסק למען חברו הטוב הרופא הוצ'קינס, מגלה ומתייחס למחלת סרטן הלימפומה על המצבה כתוב- "דבר לא היה זר לו".

בבית הקברות האנגליקני קבורה מייסדת בית ספר "טביתא"- ג’ין ווקר-ארנוט.

חשוב לומר שהפרוטסטנטים חולקו לשניים במאה ה-19חלק פעלו למען השבת העם היהודי לציון והקמת מדינה ליהודים(הכינוי קוויקרים) ויש כאלו שפשוט עברו כאן כנראה כמו ג'ין ווקר ארנוט שבאה ממעמד אצולה והקריבה את עצמה כנזירה למען החזון המיסיוני של חיבור כמה שיותר "ילידים" לעולם הפרוטסטנטי

בבית הקברות האנגלי ניתן לראות חלק מאנשי המושבה האמריקאית התמימים.

יש מצבות עם חור בראש המצבה וזו פעילות של יהודים אנטי נצרות ונוצרים וגרמו להרס הצלבים, בחלק מהם יהודים אחרים השיבו את הצלבים למען כבוד המת.

תיאודיציה דושה פלויד ואלכסנדר פלויד-אשתו ובנו של רולה פלויד קבורים בבית הקברות האנגליקני פרוטסטנטי, אנשי המושבה האמריקאית גיעו למזג אוויר קשה, לא התכוננו, מכרו להם אדמה גרועה, בשק מקולקל ועוד.

מי שעוזר לאמריקאים לעזוב סופית הוא מארק טווין נציג "הראלד טריביון" חסיור המיוחד בארץ ישראל, נשארו רק שני אמריקאים בארץ-רולה פלויד ואדמס.

אסון ובו אב ושלושת בניו שנספו במגפה קבורים זה ליד זה ממשפחת קלארט- קברה של מרי בריסקו בולדווין- מייסדת בית הספר לבנים בשנת 1870, לפני הגעתה של מרי בריסקו בולדווין ליפו פעלה למען פליטים בכרתים ביוון.

מרי בריסקו בולדווין, אמריקאית מווירג'יניה בת למשפחה מיוחסת, אחייניתו של ג'יימס מדיסון -הנשיא הרביעי של ארצות הברית ממשפחה עשירה והקדישה חייה למסיון הנוצרי.

מרי בריסקו בולדווין נחתה ביפו ב-1 ביוני 1869 ובתחילה גרה עם אחותה אן אמו של הקונסול האמריקאי של יפו –ג'והן היי, מרי בריסקו בולדווין שמעה קול ציווי אלוקי להקים בית ספר לבנים-"בית ספר טביתא לבנות" כבר היה וב-9 במאי 1870  מקימה מרי בריסקו בית ספר עם 10 תלמידים בשיא במושבה האמריקאית ובהמשך בית הספר עובר לעג'מי בשדרות יפת 55, לאיזור הזה אני מכנה "הרובע הבריטי"– יש בו את הבית הסקוטי שהיה לבית חולים ומולו בית ספר לבנים שהוא חורבה גדולה ובחניה היה בית ספר לבנות.

ביטריס (בסי) מנאגאן קבורה בבית הקברות האנגליקני מייסדת בשנת 1877 את בית החולים האנגלי ברחוב יפת 55 ביפו הדומה "לבית החולים הסקוטי".

ערבי נוצרי מקומי כמו אלברט שוקרי קבור בבית הקברות האנגליקני וניתן לראות מצבות נוספות הכתובות בערבית, בית הקברות האנגליקני פרוטסטנטי היה אזרחי חוץ מגנרל מיצ'ל ופעל במאה ה-19 ובשנות השלושים של המאה ה- 19 בית הקברות הפרוטסטנטי עובר לרחוב בת ים בקצה שכונת ג'בלייה ועג'מי ולפני העיר בת ים ליד בית הקברות היווני האורתודוקסי הגדול.

סיור מודרך ביפו(סיפור הלוויתן של יפו)

**************************************************

סיור בבית העלמין היהודי הישן של יפו.

בית העלמין היהודי של יפו הוא ותיק מאמצע המה ה-19 אך לפני כן קהילת יפו הייתה קטנה וקברו את המתים בהר הזיתים או בפתח תקווה, אחת הסיבות שנקברו בירושלים כי היהודים רצו להיקבר באחת מארבעת ערי הקודש, בבית הקברות העתיק של יפו קבורים ספרי תורה שנשרפו בנמל יפו.

הרב יהודה הלוי מרגוזה ראש קהילת יפו קנה בשנת 1834 חלקת אדמה למען הקמת "בית העלמין" למען קהילת יפו והרב אליהו הלוי מרגוזה הוא בין הנקברים בבית העלמין הישן של יפו(ראש הקהילה, השוחט והבודק של יפו משנת 1840 עד מותו), יחיאל בכר מחברון ולאחר שעבר ליפו קונה שטח אדמה ושותל פרדס ומעבירו מוכרו למשה מונטיפיורי, "הרב יוסף ארווץ" –שד"ר ממוצא מרוקאי וממקימי שכונת אב"ן ישראל, מאיר מטלון טרהרון מטלון יוצאי עיראק, חכם אברהם שלוש(אביו היה ממקימי נווה צדק ואברהם היה ממקימי תל אביב), שמעון מויאל -רופא ומגבירי יפו, דוקטור שמעון פרנקל הרופא העברי הראשון בישראל בכלל, ישראל שמחון האחראי על הפרדס של משה מונטיפיורי, הרב רפאל בן נון ראש הכדה הספרדית ביפו, יעקב הלוי איש עתיר ממון האחראי על אספקת מזון לצבא איברהים פחה.

שלמה אבולעפיה נצר למשפחת אבולעפיה ונינו של רבי חיים אבולעפיה מחדש הישוב בטבריה.

****************************************************************

בית העלמין הקתולי של יפו ברחוב בת ים.

בית הקברות הקתולי של יפו הוקם בקצה רחוב קדם הדרומי בואכה רחוב בת ים וממש מאות מטרים מהעיר הגדולה בת ים, מתחם בתי העלמין הוקמו בתקופה הבריטית עת ראו הבריטים שאים בתי עלמין כמעט בתוככי העיר או לידה, היהודים המשיכו לקבור בטרומפלדור תל אביב ובבית העלמין היהודי העתיק קברו מתי מעט, בית הקברות הקתולי היה מול כנסיית סנט אנטוניוס ומול בית הספר הקתולי "טרה סנטה" והמשך הקבורה התבצע בשטח החדש.

בבית העלמין הערבי הקתולי של יפו קברו גם מצבאו של אנדרס מהצבא הפולני שהגיע בשנת 1942

בית הקברות הרומי קתולי לטיני של יפו

קברה של הנערה קטרין קסטניידה שנרצחה בפיגוע בדולפינריום בשנת 2001 כמו כן קברו של אלפרד דלמה המנהיג הרוחני של הקהילה הקתולית הדוברים עברית ואלפרד נהרג בתאונת דרכים בשנת 1985 וניתן לחפש את קברו של המוזיקאי רוני פיטרסון שלא הוכחה יהדותו עד תום ונקברבבית הקברות הלטיני ביפו.

שתי נשים מרתקות קבורות בבית העלמין הקתולי: ידוויגה ז'וקובסקה מהלוחמות האמיצות של גטו ורשה ודוקטור תרזה ג'וקובסקה חברת האצ"ל.(סיורים ביפו)

ידוויגה ז'וקובסקה בת למשפחת אצולה שנולדה בשנת 1908 בסנט פטרסבורג למשפחת נסיכי יאלוביצקיי שהיו לה קשרי משפחה ושם למשפחת רומנוב השלטת ברוסיה, ידוויגה הייתה ליידי אמיתית, הליכתה רמה ומוקפדת בסטייל אופנתי והליכה תמירה, ידוויגה ז'וקובסקה גרה ברחוב שערי ניקנור בבית של וסיימה דרכה בבית ספר חרדי שם היה לה נוח עם החרדים.

ספור חייה של בת האצילים הפולניה, שבחרה לחיות בארץ, הוא מרתק. תרזה, שנולדה בסנט פטרבורג בשנת 1908, הייתה בת למשפחת נסיכי יאלובייצקי, לה היו קשרי משפחה עם משפחת הצארים של בית רומנוב

סיור בבית הקברות היווני האורתודוקסי של יפו המעוצב קאפלות וגן בכניסה.

בית ספר אביתר בשדרות יפת ביפו
הכניסה המפוארת למסגד המרכזי של יפו "המחמודיה".
השעון ובית הסראיה של יפו
"אירופה ביפו" מנזר אחיות צרפתיות בשדרות יפת יפו
סיור בעג'מי בכנסית טרה סנטה יפו
בית הספר האנגלי בעג'מי יפו
בית בעג'מי יפו
"הדואר הבריטי" ביפו

העלייה ליפו אחרי מלחמת העולם הראשונה, האוניה רוסלאן מביאה ארצה את טובי בנינו מנמל אודסה ליפו, מיד לאחר מלחמת העולם הראשונה מספר היהודים לא היה רב והעליה השלישית הייתה קטנטנה אך איכותית ולאחריה 70.000 עולים חדשים של העלייה הרביעית ורובם הגיעו מפולין- כינונה "עליית גראבבסקי" עקב הטלת מיסים רבים על סוחרים יהודים ורבים החליטו לעלות לארץ לארץ ישראל ורובם השתקעו ביפו תל אביב, העלייה הפולנית חזקה את יפו תל אביב מאוד והסביבה הראשוני בארץ הוא נמל יפו, הגוף החשוב בנמל יהיה "ועד הצירים" בראשותו של מנחם שינקין ובהמשך יהפוך לסוכנות היהודית (יום הולדת 100 לוועד הצירים ב2020), העולה החדש עובר דרך בית המכס, משרד הקרנטינה ובדיקות רופא וממשיך למחלקת העליה של ועד הצירים ומשם עוזב את נמל יפו "לבית החלוץ".

רוב עולי העלייה החמישית מגרמניה דרך בית המכס שנהרס ויבנו טיילת וחנויות כהמשך לטיילת יפו.

בית החלוץ היה סיגנון "בית היהודים" והחל לפעול ב 3/9/1920 ולא כפי שכתוב בשלט(יש גזיר עיתון שמרית זאת), הנואמים היו אז"ר וותיקי יפו- מנהלת בית החלוץ הייתה טובה צ'רקבסקי עם בעלה ולהם שלושה ילדים, יהושע גורדון מספר לאחר הטבח בבית החלוץ על עליית היהודים והוא היה ניהל בפועל את מחלקת העלייה (שיינקין היה הבוס הגדול)- מנהלת בית החלוץ הייתה טובה צ'רקבסקי עם בעלה ולהם שלושה ילדים, יהושע גורדון מספר לאחר הטבח בבית החלוץ על עליית היהודים והוא היה ניהל בפועל את מחלקת העלייה (שיינקין היה הבוס הגדול).

יהושע גורדון מתאר את תהליך ההגעה, כניסה לשלושה חדרים שונים ולאחר סיום תהליך הכניסה ליפו המשיכו לבית החלוץ, רוב הדרים בבית החלוץ היו צעירים ללא תקציבים והמבוגרים הגיעו עם קצת כסף.

משה גרנות כותב את "הנדר" ומתאר את סיפור הנקמה במי שרצח את הוריו, היה מסתערב בהגנה וזיהה את רוצח הוריו ונוקם באותו ערבי,

עוד לקריאה:

סיור בעג'מי יפו

ההלוויה של 15 אנשי בית החלוץ יצאה מהגימנסיה הרצליה לבית הקברות טרומפלדור שם הקימו אנדרטה גדולה שניתן לראות אותה בכניסה מימים והיא ממש ענקית.

ב- 2/5/1921 בית החלוץ נעזב והעולים עברו להמשך רחוב אלנבי ובשנת 1923 נפתח בית עולים חדש ברחוב העליה, ומי שמנהל את בית העולים יצחק גילר.

בתאריך 2/5/1921 נרצח יוסף חיי ברנר באיזור רחוב קיבוץ גלויות "בבית האדום".

מניה שוחט נתנה הוראה לחסל את הקצין הערבי שפרץ את דלתות החצר, הצעירים הצליחו לעמוד בפרץ 40 דקות עד הגעת השורים הערבים מהמשטרה בריטית וזה היה משונה שחיכו שנתיים וכנראה שרצחו את האדם הלא נכון ולכן היה חשוב לה לחסל את האדם הנכון.

קצין וג'נטלמן, עם הגעת הקצין הבריטי שירה באוויר ועקב כך הופסק הטבח וכפי שאמר שמואל גילר אם לא היה מגיע בזמן היו עשרות רבות של יהודים נוספים היו נרצחים(להזכירכם נרצחו 15 איש ועשרות פצועים).

נמשיך מטה במורד רחוב יפת נגיע ל"בית האמנויות" ברחוב יפת 28 שבונה איש עתיר הממון היפואי פדול דבאס שדאג לעטר אותו בסיגנון יפואי מזרח ים תיכוני.

היום בית ספר לאמנויות של עיריית תל אביב ובעבר מרכז חנויות ובתי העסק של מחמוד זבלאווי שמוכר אדמות כרם ג'יבאלי להקמת "אחוזת בית" ותל אביב לאחר ימים,"בנקו דה רומא" שקיבלו זיכיון מהבריטים להקמת בנק איכותי כמו "בנקו דה רומא", משרדים של הממשל הבריטי.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן