סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

מדריך טיולים סיורים וגיבושים בזכרון יעקב.

טיולים וסיור במדרחוב זכרון יעקב המייסדים 16.

סיור בזכרון יעקב בעקבות עולי מוינשט מרומניה.

טיול גיבוש סיור בזכרון יעקב במדרחוב הצרפתי.

סיור בזכרון יעקב בבית הכנסת "אוהל יעקב".

סיור בזכרון יעקב בעקבות חולמים אוהבים חלוצים חרדים רומנים רוסים ותימנים בזכרון יעקב.

טיולים בזכרון יעקב באתרי זכרון יעקב לקבוצות עובדים, גופים ומוסדות, ימי הולדת זוגות.

סיור סיפור טיול סיור מומחז ליריקה וסיור תיאטרלי מומחז בזכרון יעקב שלי.

סיור בזכרון יעקב באחוזת לנגה מול "שדרת הברושים" , שם נכיר את ניטה ומיכאל לנגה, סיפור אהבה המתחיל באנגליה ומסתיים בזכרון יעקב, זוג אנגלי ציוני שהגיע לחגוג את ירח הדבש בישראל, הסוג לנגה התאהב במופע הכרמל וזכרון יעקב והקימו את ביתם המפואר בזכרון יעקב עם קניית אחוזה גדולה והקמת "אחוזת כרמל" או " אחוזת לנגה".(סיור עצמאי או לקבוצות)

ניטה בנטוויץ' נפטרה בגיל 38 ללא ילדים ובעלה ראובן לנגה מתבוסס בצערו מתאבד לאחר נטיעות ט"ו בשבט השוני,. כנראה לאחר שרואה ילדים ומשפחות רבות, מגיע אל ביתו המפואר והגדול אל הריקנות והלבד ומתאבד– אחוזת לנגה נבנתה בסיגנון אוריאנטלי ארץ ישראלי וניתן לראות את הלובי והכניסה לבית, שער מקושת, מחסנים, מגורי עובדים ואף את מגרש הטניס בדרך לבית דניאל.

"קהילת בית אל" וקיבוץ בית אל ממש סמוכים לבית דניאל ואחוזת לנגה, בשנת 1963 הגיעה אמה ברגר לארץ ישראל ויכול לרכוש פה שני בתים להתחלה(בהרבה מקומות לא רצו למכור לגרמנים שטח או אדמה).

בני קהילת בית אל הקימו ממש קיבוץ (חוקית מוגדרים כקיבוץ) עם מדשאות ומאחבים ומפעל מצליח ליצור מערכות סינון אוויר נגד לוחמה ביולוגית וכימית, אנשי הקהילה צנועים וחרוצים להם ולמדינה.

דרך שדרות הברושים מחלוף על פני גן טיול הצרפתי שהקימו פקידי הברון לעצמם ובעזרת הברון רוטשילד היה היתר לכל אנשי זיכרון יעקב ליהנות מגן טיול- מולנו ברחוב הנדיב 2 נבנה "בית הפקידות" למען פקידי הברון שיעשו מלאכתם נאמנה, בית הפקודות היה מהמבנים המפוארים בארץ והברון העדיף ללון פה עם אשתו בקומה השנייה וכיום הוא מוזיאון העלייה הראשונה.

האדריכל שמעון שפירא הוקם בשנת 1892 ולאחר שפקידי הברון רוטשילד עזבו ב1.1.1900 בית הפקודות היה "לכנסיה",, מקום כינוס לנציגי כל הישובים והיה כמעין קונגרס ציוני, כאן הקימו בשנת 1903 את הסתדרות המורים, בית הפקודות היה לבית ספר של המושבה מועצת זכרון יעקב עד לתרומת משפחת אריסון והקימו את מוזיאון העליה הראשונה על שם הסבא והסבתא של שרי אריזון משה ושרה אריסון(אריסון).

סיור בבית הכנסת "אוהל יעקב" שנמצא חצי דקה הליכה בפינת הרחובות הנדיב והמייסדים נקרא על שם אביו של הברון אדמונד דה רוטשילד ובאולם התפילה דני טורי עמודים וויטראז'ים המזכירים את נופי ארץ ישראל.

נזכיר בבית הכנסת נער שעלה מיוגוסלוויה של פעם יעקב מרוויצה התגייס לצה"ל ונהרג בציר פילדלפי ליד רפיח- סיור בחנות "הדיפו" depo של זכרון יעקב מול בית הכנסת והיום פיצוצים, כאן בדיפו היה ניתן לרכוש הכל לבית כמו "טמבוריה" אך הרבה נמנעו מלהגיע במיוחד ששלוש ממשות המושבה היו אלמנות וחששו מהמזל הרע– "קשטניו זכרון יעקב" – מרתף יין עתיק יומין המשרה אווירה של בר יין באמצע המאה ה 19 אך המרתף היין היה סוג מחסן תבואה ומחסן שהתורכים הסבו אותו לבית מעצר וכאן כלאו טעימות את שרה אהרונסון עד שמגיע דוקטור הלל יפה ומבקש דורש מהם לשחררה ושתוכל לקחת מזוודה קלה ויאריכו את מעצרה בנצרת לפי חוק ולא כפי שהם יעינו את שרה עד זוב דם.

הבעלים הוא עמוס מרוז אביו של גיא מרוז שהיה חברו הטוב של רפי נלסון נוסטלגיה של יין וחיוך.

נמשיך במעלה מדרחוב זכרון יעקב ונספר את סיפור משפחת סמסונוב וניידרמן, זלמן סמסונוב מחדרה נושא לאישה את מרים ניידרמן שהפסיקה את לימודיה בצרפת וחזרה ארצה למרות היותה תלמידה מחוננת.

זלמן נבחר לוועד המושבה אך לא מסתדר ומתפטר, איש כספים רוב ימי חייו והיא לעולם עם מרים ניידרמן שמונה ילדים ורובם לא שרדו ואחד מבניו היה עמנואל שמתחתן עם מלכה סמסונוב עבדה 50 שנה בבית אהרונסון.

"סיפור המים בבריכת בנימין" מאגר המים הכי חדשני של זכרון יעקב וארץ ישראל ובריכת בנימין נבנית על ידי הפקיד הראשי של המושבה יעקב בן שמואל(שימול).

בית יחזקאל הורנשטיין בית המוכתאר של זכרון יעקב, כל מוכתאר חייב היה לדעת גם ערבית ניבים ומנהגי ערב.

תפקידו העיקרי של המוכתאר לייצג את התושבים בפני התורכים והכפרים בסביבת זכרון יעקב.

סיפורה של משפחת ברקוביץ' מול בית אהרונסון.

סיור בזכרון יעקב בין חצרות מושבת היין, סיור בזכרון יעקב בין בתי מייסדי זכרון יעקב(זמארין) בתחילתה, הראשונים ממועניישט ואחר מכל רחבי רומניה , רוסיה אוקראינה של היום, התחברות של ס"ט ספרדים טהורים כמו המורה שלמה שבהן, בשנת 1911 עלו עולי תימן מעליית יבניאלי לזכרון יעקב לשכונה ליד מלון אלמא.

סיור קולינרי מלווה בטעימות בזכרון יעקב מתבקש, חשוב לבדוק ולתאם לפני, טעימות של בשרים המייסדים 16 או חומוס איכותי בחצר הרשקוביץ , מקרונים במאפייה ,גלידה אלדו או ב"לה גופרה" כולל פנקייק וקפה.

סיפורי משפחות ראשונות ומייסדות- היכרות עם המשפחות הוותיקות שהקימו את זכרון יעקב כמו לייטנר, גרף,סמסונוב והרשקוביץ, ברונשטיין וברונשטיין, וילדר ווקסלר, אהרונסון וברקוביץ'.

טיול בבית הקברות בזכרון יעקב-

סיור בבית העלמין של זכרון דרכו ניתן להכיר את מקימי ומייסדים ומשפחות זכרון יעקב.

סיפורי אהבה רכילויות ופיקנטריות בזכרון יעקב

נשים שהטביעו חותמן על ההיסטוריה של זכרון יעקב.

רבנים בעליה הראשונה בזכרון יעקב מול עולי העליה השניה ""החילוניים" ברובם.

יחסי תרבות גומלין בין ערביי פארדיס לאנשי זכרון יעקב

שמורות טבע וטבע בגבעות שמסביב לזכרון יעקב-

********************************************טיול בבית העלמין של ותיקי זכרון יעקב- טיול באחוזת לנגה- טיול בגבעת זמארין זכרון יעקב -טיול בגן טיול הגן הצרפתי זכרון יעקבי-טיול בכרמי הגפנים מסביב לזכרון יעקב -טיול במערת מיד זכרון יעקב- טיול במושבת היין זכרון יעקב בעקבות מייסדים-טיול בעקבות פקידי הברון ובית הפקידות- טיול בעקבות שרה גיבורת ניל"י ואבשלום פיינברג- טיול טעימות קולינרי בזכרון יעקבטיול רומנטי באחוזת כרמל(לנגה), טיול בגן טיול הצרפתי- טיול בעקבות הבוטיק בזכרון יעקב וסדנאות גבינות ויין.

טיולים מודרכים עם אפי נחמיאס בגנים של רמת הנדיב השייכים למשפחת הברון , לגן נזיכרון בגני הנדיב העלו את עצמות אדליאדה ואדמונד דה רוטשילד , העצמות הוטסו בשנת 1954 ומסביב להם שבעים דונם של גנים וחורש טבעי ים תיכוני מול הים התיכון.

בגני הנדיב מתוכננים לפי גנים -גן המפלים בגני הנדיב, גן הדקלים מול הרי השומרון, גן הריחות לבעלי נכות ראיה ברמת הנדיב ויכולת ההרחה גבוהה, גן הוורדים.

ניתן לתאם עם הנהלת הגנים של הברון, סרט, אירועים, סיור במוזיאון טבע ואקולוגיה, סיור בחי של גני הנדיב.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן