סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיור באיזור מנזר "אחיות ציון" בעיר העתיקה בירושלים וסיורים ברובע המוסלמי נוצרי.

סיור ברובע הנוצרי מוסלמי וארמני יהודי בירושלים

סיורים מודרכים בין הרובע הנוצרי והמוסלמי, בין מנזרים וכנסיות.

מנזר  "האחיות ציון" (בריכת הסטרותיון )בעיר העתיקה בירושלים.

אנו נמצאים במנזר  "האחיות ציון".שנבנת בשנת 1860 על קרקע שרכש היהודי המומר אלפונס רטיסבון. נרד בזהירות במדרגות ונמצא את עצמינו באולם תת קרקעי גדול. זוהי בריכת מים ענקית החצובה בסלע, ששטחה מגיע ל 15*60 מטר. מכאן אנו יכולים לראות רק את מחציתה של הבריכה כי הקיר הנשען על הקשתות (משמאלינו), מסתיר מעינינו את המשך הבריכה, כנ"ל גם הקיר הדרומי. הקיר הדרומי (הנמצא מולינו), הוא למעשה מהמאה ה 19 החוסם את הכניסה למנהרת המים החשמונאית, הנמשכת לעבר הר הבית. הבריכה מהווה למעשה חלק מהחפיר שהגן על מצודת האנטוניה  .יוסף בן מתיתיהו מספר כי הבריכה היוותה מיכשול בפני הרומאים שצרו על המצודה ולכן הרומאים הצטרכו לשפוך עליה סוללות עפר . בריכה זו קרויה סטרותיון ופירוש השם ביוונית הוא  "עפרוני", כנראה כי הייתה הקטנה בריכות הציבוריות בירושלים.

בזמן  שהבריכה שימשה מאגר מים למצודת האנטוניה, היא הייתה פתוחה. הקמרון שאנו רואים היום  נוסף בימי הקיסר הדריאנוס.זה קרה בשנת 135 לספירה , כאשר ירושלים הפכה לעיר אלילית בשם אאיליה קפיטולינה. על גבי הקמרון נבנתה רחבת אבן גדולה שאליה נעלה  עכשיו. העלייה היא גם טופוגרפית וגם עלייה בזמן, כלומר זמן הבריכה מתאים לתקופתו של ישו ולפני חורבן בית. ואילו הקמרונות והרחבה הן מתקופה מאוחרת יותר ,תקופתו של הקיסר הדריאנוס שלקח  ועשה שימוש משני באבני מצודת אנטוניה כדי לבנות את הרחבה (הפורום). כאן אנו רואים עמודים מודרניים הנושאים תקרה נמוכה. הרחבה מונחת למעשה על קמרון האגף המזרחי של הבריכה ממנה באנו. כאן אנו רואים את הריצוף הגדול, המרשים והאוטנטי מהתקופה הרומית. הביטו הייטב לחריצים הנראים על האבנים . על פי האמונה הנוצרית, הטוענת שישו אומנם דרך על מרצפות אלו בדרכו בדרך הייסורים, אם כי במקום אחר, ומכאן חשיבות וקדושת המקום בדרכו האחרונה של ישו. בתחומי  המנזר אנו יכולים  לראות חלקים משער קדום ומשמעותי בחייו של ישו. פעם נראה את הקשת הקטנה ולימינה נראה את תחילתה של קשת גדולה יותר. שרידים אלה הם חלק מקשת של שער הקרוי "אקה אמו" כלומר  "זה האיש", שער זה הוא שער ניצחון שנבנה כנראה ע"י הדריאנוס בפורום. השער היה בן 3 קשתות , במתכונת קשתות הניצחון הרומיות המקובלות בעולם הרומי.  הוא  נבנה  במקום בו הצביעו על ישו וטענו שהוא האיש שצריך להישפט. לאחר המשפט ניתן גזר דינו להיצלב על הצלב. זהו בעצם המקום בו ישו נשפט ויצא אשם אל מותו .

                                                                                                                

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן