סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיור על חומות עכו וגן החפיר עכו.

סיור בעכו

סיורים לימי הולדת בעכו החדשה והעתיקה על חומות עכו ובתוככי העיר עכו העתיקה ובחפיר של עכו.

טיולים מודרכים בעכו באתרי עכו על חומות עכו, מוזיאון "אוצרות החומה" המספר את סיפורה של עכו ואסתטיקה וציוד ביתי מסחרי של פעם, סיור וטיול באולמות האבירים בויצמן 1 עכו, סיור במוזיאון ההיסטורי של אולמות האבירים, סיור בחדר האוכל של הנזירים הצלבנים ההוספיטלריים, טיול בין הלטרינות בורות המים הצלבנים ההוספיטלריים וכמובן התכלת הביוב ההוספיטלרית של עכו.

סיור טיול ויום גיבוש בשווקים הצבעוניים של עכו העתיקה כולל הבזאר התורכי, סיור טיול במסגדים של עכו כולל מסגד אל ג'זאר, סיור בכנסיות עכו, סיורים לקבוצות המוטלים ובתי המלון של עכו המכונים-"חאנים", חאן אל עומדאן, חאן אל אדומה, חאן א פרנג' וחאן אל שווארדה בעכו בין החומות וסיור במרינה של עכו.

סיור על חומות עכו נבנו בין השנים 1750 על ידי השליט דהאר א עומאר ועד לשנת 1840 על ידי מחמוד אל ג'אזר ויורשיו , החומות נבנו במקביל ליבשה ולא היו מקבילים לים בתקופה הצלבנית ורק דהאר אל עומאר יותר מאוחר בונה את "חומת הים" וקובע את מיקום "חומות עכו".

בשנת 1840 בזמן שלטון מוחמד עלי הארץ עכו גם יורים העותמאנית ועוזריהם מהים לעכו ומפוצצים – "בונקר" מלא בנשק וכל האיזור פוצץ ונעלם כלא היה.

חומות עכו העתיקה

טיולים מודרכים בעכו על חומות עכו והסביבה לחומות עכו בגן החפיר והחפיר של עכו מתקופת דהאר אל עומאר ואחמד אל ג'זאר או אחמד פחה וסיורים מותאמים לקבוצות וימי הולדת בעכו העתיקה.

סיור סיפור בוני החומות של עכו , עכו בתקופה הצלבנית הייתה גדולה יותר וחומותיה נמתחו צפונה ומזרחה, דהאר אל עומאר בתקופה העותמאנית במאה ה-18 יצר וקבע את מיקום החומה של היום וחוזקה, נפוליאון בונאפרטה לא מצליח להתמודד מול חומות עכו וכשהצליח אנשי הסיירת שלו נתקעו בין שתי החומות ונטבחו על ידי אנשי עכו בראשותו של השליט אחמד אל ג'זאר.

אבני הכורכר הם הדומיננטיים בבנייה של חומות עכו וחפיר עמוק מכל עבר להגנת עכו מסיבה פשוטה שזה סלע הבסיס של מישור החוף , החפיר של עכו לא היה כנראה מלא במים כנהוג באירופה הקלאסית.

סיור טיול וימי גיבוש מודרך בעכו העתיקה לקבוצות וימי הולדת בין החפיר הצפוני והמזרחי ולחומות באיזור "הנמל הפיזני" או באיזור המזרחי מול תותחי עכו והחומה המזרחית.

סיור בעכו בשווקים העירוניים של עכו, סיורי אכסניות וכנסיות בעכו, סיור מסגדים ומדרסות וזאוויות.

טיולים מודרכים וסיורי יום הולדת בעכו העתיקה עם אפי נחמיאס מורה דרך בעכו 0522686908

כיכר סוסון הים וחאן אל עומדאן בעכו

סיפורה של חומה-חומת עכו בתקופה העותמאנית: החומות שאנו רואים היום הם מהתקופה העותומאנית תורכית, ד'הר אל עומר מפתח את חומות עכו ומחמוד אל ג'זאר מחזק אותה סופית מכל עבר כולל חומת הים.

"מלכת עכו" שטה לה מול חופי עכו

השליט אל ג'זאר-שליטה של עכו:

מחמוד אל ג'זאר, בוסני איש מלחמה משתלט על צור וצידון ולאחר מכן על עכו, אל ג'זאר היה הוואלי של צידון וכך היה אמור להישאר אך "נדלק" על עכו ונישאר בעכו, לאחר שהיכה גם בבנו של דהאר אל עומר ,עלי דהאר יכול היה מחמוד אל ג'זאר לשלוט בכל ארץ ישראל כולל ביפו ולשם שולח את תלמידו "אבו נבוט".

"ארץ ישראל בתקופה של דהאר אל עומר" הייתה מפותחת ורבים עברו מהגליל וערי החוף בדרך למכה, אל ג'זאר פאשה לא מאפשר לצרפתים להתפרנס ממסחר ומקום מושבם היה ב"חאן אל פרנג"-המלון של הצרפתים וכך הם נוטשים את עכו, "חיים פרחי" היהודי היה יועצו של אל ג'זאר ובעת מצוקה ולחץ ניקר את עינו של חיים פרחי, מחמוד אל ג'זאר שלט מ 1775-75 עד מותו בשנת 1804 בגליל שבירתה עכו.

"נפוליאון ביפו ועכו"- בשנת 1798 כובש נפוליאון בונאפרטה את מצרים וממצרים ממשיך צפונה ליפו וביפו רוצח 2000 חיילים יפואיים, כנראה חשב נפוליאון שהרצח ירתיע את אל ג'זאר, אל ג'זאר נעזר בחיים פרחי שר הכלכלה והאוצר ובגנרל סידני סמית' הבריטי שירה בתותחים מהים על כוחות נפוליאון, שלושה חודשים צר נפוליאון על עכו אך רוב צבאו ניגף במגפות ובמיני קרבות וצבא נפוליאון חוזר דרך יפו למצרים, "מחמוד אל ג'זאר" שולט עד מותו בגיל 82 בשנת 1804 וממשיכו היה עבדאללה פאשה(לא היו לו ילדים למרות שהיו לו לא מעט נשים), מחמוד אל ג'זאר הוא שם דבר בהיסטוריה של עכו וקבור בכניסה למסגד אל ג'זאר.

טיולים וימי גיבוש בחפיר של עכו וטיול בחומות עכו העתיקה.

הנמל הפיזני וחומות עכו
הכניסה לחאן אל פרנג'
בית ספר "טרה סנטה" בחאן אל פרנג'

היסטוריה על הדרך- נפתלי חן.

התליינים נכנסו להודיע לשלושה שגזר דינם יבוצע עם שחר, מהתאים הסמוכים שמעו את התשובה לתליינים שלושת הנידונים למוות פרצו בשירת התקווה.

שלושת ענקי אדם אלו- הנידונים למוות הינם מאיר נקר,אבשלום חביב ויעקב וייס (ביום השואה כתבתי פינה על גבורתו) אשר נתפסו בפריצה לכלא עכו (פינה שנכתבה ביום פריצת הכלא יד' אייר).

אספר היום על אבשלום חביב
אבשלום גדל בירושלים, כבר מימי נערתו בחר להתגייס לאצ"ל שם השקיע את כל מרצו וכוחו, השתתף בפעולות רבות כנגד השילטון הבריטי.

שם התגלה קור רוחו וכוח מנהיגותו, בפעולה נגד משוריין בריטי בדרך חברון הלך לחלץ חבר פצוע למרות הסיכון הגדול שייתפס על ידי הבריטים, כאשר שאל אותו החבר (יהודה גורטנברג) מדוע הלך להציל אותו ענה חביב " אין מפקירים חבר פצוע בשדה הקרב ".

אמירה זו תלווה את אבשלום גם בפעולתו האחרונה- בפריצה לכלא אבשלום פיקד על חוליית חיפוי שאמורה הייתה לחסום את הבריטים מלהגיע אל תוך העיר. אבשלום וחולייתו (נקר ווייס) לא נסוגו מכיון שפקודת הנסיגה לא הגיעה והם חששו שחבריהם זקוקים להם, הם המתינו בעמדה לפקודת נסיגה שלא הגיעה, במקום הפקודה למקום הגיעו חיילים בריטים.

אבשלום חביב,מאיר נקר ויעקב וייס נלחמו בקרב אבוד שבסופו נתפסו השלושה והועמדו למשפט.
משפט לחיים ולמוות- שלושתם לא חששו ממשפט זה, אבשלום עמד מול השופטים ללא פחד והצהיר:

" בכל הארץ עומדים בפניכם אנשים שאינם מפחדים עוד. כי מפני מה יפחדו?
מפני מוות יפחדו בני עם שמיליוני בניו הומתו בליל בלהות אחד, בזכרנו את אחינו המושמדים – שופע ליבנו אושר על שניתן לנו לא להיות נרמסים כמותם, על שנפלה בחלקנו הזכות הקדושה להלחם למען ארצנו , לכתוב פרק של גבורה ולהשאיר צוואה, לא של פחדנות וטבח, כי אם של אומץ ומלחמת חירות, לדורות הבאים …"

נקר, וייס וחביב נידונו לתליה, תליה אשר בוצעה היום לפנות בוקר לפני 73 שנה.
עוז רוחם של הרוגי מלכות עוד מהדהד עד היום.

ועכשיו בנימה אישית

לפני כשנה וחצי נפטר סבי שלמה-חיים, איש של ענווה ומסירות,פשטות. איש של נתינה לאחר מבלי לבדוק האם אחרים רואים זאת, ציוני נלהב שוויתר על עושר גדול על מנת לעלות לארץ ולגדל כאן את ילדיו, אשר תרם ממרצו לטובת עם ישראל בכל מאודו בשקט בשקט .

לאחר שנפטר, אשתי ואני רצינו להנציח את שמו של סבי, והחלטנו לקרוא לבננו שעתיד היה להיוולד עוד בטרם תעבור שנת האבל, על שמו. לפני שנה ביא' באב נולד בני השני- תאריך הלידה יצא ממש בסמוך לאותן שעות איומות בהם ישבו אבשלום חביב וחבריו וקיבלו את ההודעה על תלייתם .

התלבטנו ארוכות ולבסוף החלטנו לקרוא לבננו שאתמול חגג יום- הולדת שנה- אבישלום חי .
על שמו של סבי שלמה חיים, ועל שמו של אבשלום חביב שקולם ממשיך להדהד עד ימינו אנו, ושבמותו של אבשלום ציווה לנו חיים.

אסיים במילים האחרונות והמצמררות מהצהרתו של אבשלום חביב במשפט-
"אתן שבח והודיה על הזכות שנתן לי לסבול עבור ארצי ועמי ואומר בכל ישותי:
ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה !"


את המאמר על הרוגי המלכות בכלא עכו כתב נפתלי חן-ערך הדרך 0544111171

סיור בעכו העתיקה במרינה ואי הזבובים ועל חומות עכו היפה והעתיקה-טיול דתות בעכו בין הכנסיות ומסגדי עכו-סיורים וטיולים לקבוצות ומשרדי מממשלה ותיירים בעכו העתיקה- טיול שווקים קולינרי ערבי בלאדי בעכו- טיולי חאנים ואכסניות של פעם לפני 100-200 שנים-טיול הוספיטלרי ועד טמפלרי-טיול עם "הקומונה של ג'נובה", סיור עם "הקומונה הפיזנית", יום עם "הקומונה הוונציאנית" בעכוסיור סמטאות ורחובות בעכו העתיקה.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן