סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

"סיור ממגדל דוד לרובע היהודי והכותל עד הרובע הנוצרי".

סיורים מודרכים בעיר העתיקה ברובע הנוצרי מוסלמי ארמני ויהודי ממילא לכותל המערבי.

סיור מודרך לקבוצות וימי הולדת בעיר העתיקה בירושלים ממילא ושער יפו דרך הרובע הארמני ותצפית גגות ומרכז הרובע היהודי עד הכותל המערבי ומיקוד "ברובע היהודי".

סיור תצפיות מממילא העליון ותצפית על מרכז ירושלים, הליכה ברחוב המארונים בסמטאות מול כנסיית הקבר, תצפית מרגשת על קודש הקודשים והר הבית, תצפית ארבעת הרובעים והר הזיתים והר הצופים עד הגבעה הצרפתית וצפון ירושלים.

סיור בקארדו ברובע היהודי בירושלים: סיור להיכרות עם סיגנונות הבניה הרומיים של הורדוס ונציבים רומאיים, הסיגנון האורתוגונאלי, סיפורו של פסיפס מידבא 14 ק"מ מעמאן וייחודו כבסיס וקרקע לכנסייה ביזאנטית שבנו במידבר ליד הר נבו ומול התצפית לכיוון ישראל.

סיור בתי כנסת ברובע היהודי של ירושלים: סיור מודרך בין בתי הכנסת היפים של הרובע היהודי בירושלים, סיור וביקור בבית כנסת "החורבה" בן 319 שנים שחלקו היה בנוי וחלקו הרוס והיום בשיא תפארתו ויופיו, ביקור בבית הכנסת "תפארת ישראל" שמאוד דומה לבית הכנסת בברעם עם שלוש כניסות, האחת המרכזית הגדולה ושניים משני הצדדים, ביקור בבית הכנסת ההיסטורי הרמב"ן בלב ברובע היהודי.

קצת יותר על סיור ברובע היהודי– 200 דונם שהם חמישית משטח העיר העתיקה, לפני 70 לספירה וחורבן בית שני ישבו באיזור הרובע היהודי ולאחר החורבן היה איזור נוכרי, לפני הגעת הצלבנים כינו את האיזור "שכונת היהודים" ורובם עלו לאיזור של "מגדל דוד", נדידת הקהילה מהר ציון והתבססותה בזמן הממלוכים רבו היהודים והנוצרים על איזור קבר דוד ואז הממלוכים משלחים את הנוצרים לאיזור של הרובע הנוצרי ואת היהודים בין הרובע הארמני להר הבית,העדויות הראשונות הן של בית כנסת הרמב"ן ברובע היהודי בירושלים.

עם גירוש ספרד ועליית יהודי ספרד החלו לבנות בתי כנסת חדשים ומיני שכונות חדשות, בית כנסת רבי יוחנן בן זכאי, ספרדים ותיקים שהיו "מוסתערבים" -שלוב של יהודי דובר ערבית ומנהגים, "הבידול" בן אשכנזים לספרדים החל בשנת 1701 עם עליית רבי יהודה החסיד ותלמידיו, האשכנזים הקימו את שכונת האשכנזים ואת "בית כנסת החורבה" שלא הספיקו לסיימו ואף הסתבכו עם הלוואה ממוסלמים שלא הצליחו להחזיר ובימינו בית הכנסת עומד לתפארת מרכז הרובע היהודי עם כיפה גדולה ובוהקת בלובנה..

מוזיאון הבית השרוף ברובע היהודי:

מוזיאון הבית השרוף דומה למוזיאון רובע ההרודיאני, אבל יש כאן דברים נוספים להציג. ישנו סרט המוקרן במקום. גם כאן התגלו כלי האבן והמקוואות, אבל גם נמצא השם של בעלי הבית. בית קטרוס. משפחה מוכרת מאותה התקופה. היא משפחה של כוהנים הגדולים. נמצאה כאן לוחית הטבעה לטביעת המטבעות. מטבעות לחירות ציון. מעניין לציין שבשנה הרביעית הסיסמה על המטבעות התחלקה מחרות ציון לגאולת ציון. סימן המרמז על חומרת המצב שהלך והדרדר כי הגאולה זה הרבה יותר מיסטי ונסי.

לפני כניסת הרומאים מתנהלים בירושלים  קרבות בין שלוש סיעות. סיקיריים, שמעון בר גיורא, גלילאים, יוחנן מגוש חלב, שישבו בעופל, וקנאים שישבו בהר המוריה. כולם נלחמו נגד הרומאים אבל גם אחד כנגד שני, נמצאה כאן זרועה כרותה של אישה צעירה.  כידון ברזל. הם סימנים לקרבות והרג שהיו במקום.

בדרך לאוטובוס עוברים בשער יפו, מתחת לרחבת שער יפו נמצאו שרידים של תעלת מים עליונה, הנקראת 'אמת הבּיאָר' על שם מעיין המוצא שלה, והיא הוקמה בימי הורדוס. אמת מים זו זרמה לאורך תוואי דרך חברון של ימינו, והגיעה עד חלקו העליון

שער יפו
הקארדו ברובע היהודי
סיורים לקבוצות במרכז הרובע היהודי ובכותל
כנסיית הגואל הלוטרנית ברובע הנוצרי
שער יפו מול קבר סינאן העותמאני וסיור ברובע הנוצרי והארמני
מלון אימפריאל ליד שער יפו(הרובע הנוצרי)
מסמטת המכונים למסגד עומאר וכנסיית הקבר ברובע הנוצרי

"סיורים וטיולים ברובע היהודי" לימי הולדת וקבוצות חוגים מטיילים בין בתי הכנסת של הרובע היהודי, הקרדו הרומי ביזנטי של ירושלים ברובע היהודי, סיור בין רובעים הרודיאניים ובתים מתקופת המקדש ברובע היהודי, סיורי אוכל ברובע היהודי ותצפית גגות אחת מרגשת מול קודש הקודשים והר הבית.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן