סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

ריחות טעימים אנשים סודות ורוחניות בכרם התימנים של תל אביב.

סיור מודרך בשכונת "כרם התימנים" מול שוק הכרמל ונחלת בנימין עד כיכר מגן דוד.

סיור ברחוב הכובשים בכרם התימנים

בתי הכנסת החנויות והעסקים של כרם התימנים, בתי הקפה והמסעדות של הכרם.

סיור מרגש לקבוצות "בשכונת כרם התימנים" בין בתי הכרם, מסעדות כרם התימנים, אישים ודמויות מרכזיות בחיי כרם התימנים, האדריכלות הבסיסית של כרם התימנים כולל "הריבועים" והרובעים הקטנים הבנויים מבטון, גבול השכונה מאנשייה והיום כרם התימנים בנויה על חלק מבתי שכונת מאנשייה הערבייה.

אנשי המקצוע המרתקים שרובם הגדול כבר לא איתנו ונשארו הסיפורים והפיקנטריות בכרם התימנים.

אהרון ישועה נשבא במלחמת העולם השניה בגרמניה, לאחר המלחמה חוזר לארץ ומתחתן עם ניצולת שוארה.

שילוב תימני רוסי שהיום שיי נשמע סביר ואז פחות, אהרון ישועה חי עד גיל 90 ועל קברו כתוב" זקן המצילים של תל אביב", איש גבוה ורב מעללים ובסיור נכבדו עוד יותר.

ליד בית אהובה עוזרי נשיר את "החייל שלי" ,(היכן החייל), "צלצולי פעמונים" "והשיר אמי אמי", נספר את סיפורה של אהובה עוזרי שעבדה כמשפדת פרגיות ועופות "לשיחים" במסעדת אמא ועד להיותה אחת מהאמנים המובילים במדינת ישראל, זמרת מרגשת ומוזיקאית ענקית ויוצרת בפני עצמה.

גרפיטי בכרם התימנים ברחוב נג'ארה

"השובלים" הענקיים בהנהגת שלום שובלי ששרו בגינה הגדולה(קטנה) ולה הניגושיות כי בילדות כל מה שהיה גדול למעשה היה דיי קטן ולאחר הצלחה מקומית נוסע ומשתקע שלום שובלי בלונדון.

שלומי מורי היה מבאי בית השובלים והיה יד ימינו בניגונים ובחאפלות וכיום יש דור המשך במוזיקה למורי.

בן מוש איש הבוזוקי שעובר לגיטרות ומשה משומר מנפילי המוזיקה התימנית שבתחילה שרו אותם בגינות בבית התימנים הוותיקים ורק בהמשך יצאו מגדר השכונה, השיר "סורו ממני" הצליח ויצא לכל הארץ.

תימנים זה לא מקשה אחת ויש רבים מהשאמי ובלאדי ולדרדעים או שרעבים(עאדנים זה סיפור אחר).

נכיר את בית משפחת שרעבי ליד רחוב הכובשים ולאחר זמן עברו לצפון תל אביב, "סיפור החניות" של שוק הכרמל , שטח גדול ובו היו כמובן בתים , של מי? יהודים או ערבי? בסיור נספר את כל הסיפור.

בעלי מלאכה ועסקים בכרם התימנים כמו "קצביות", חנויות דגים, המסעדה של משפחת אושרי ברחוב ישכון 11 והיום בית דירות תל אביבי.

כינויו של שף מפורסם "חתולה" בשל עיניו הכחולות, אייזין החלבן של שכונת כרם התימנים שמכר חלב בלבניות קטנות ומעוצבות, משה קנדיל המתווך מנחליאל 24 תל אביב, סיפורו של ז'ק הספר מספרה מטר על מטר,מתקן הפרימוסים של שכונת כרם התחמנים, מאפיות מרכזיות מהעבר ועוד.

"העגלון היהודי הראשון" שהיה גם העגלון של הרצל בשנת 1898 ממש מול בית משפחת רצאבי(פרופסור), מלבישת הכלות ליד ג'יראפי של שכונת הכרם וממש בית ליד מאפייה רומנית אותנטית.

סיפורו של מוכר הקרח, מה עושים בשבת? הקרח נמס, אישתו של שלמה מוכר הקרח פתחה את "המקום של נחמה", כמו גסטהאוס והיו לה "הרבה ילדים".

טיול בעקבות עליית יהודי תימנים בסילוואן בירושלים ושכונת נחלאות עד "כרם התימנים" בתל אביב.

"ינעל העולם" בשוק הכרמל(כרם התימנים)
אמנות ביתית ברחוב הכובשים בכרם התימנים בתל אביב
העגלון היהודי הראשון יחיה שהבנתי בכרם התימנים

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן