סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיור מודרך במטולה ומושבות בגליל העליון.

סיורים מודרכים לקבוצות במושבה מטולה ומושבות בגליל העליון.

סיור ברחוב הראשונים רחובה הראשי של המושבה הצפונית מטולה, שוויצריה אמיתית.

17/5/1896 הברון אדמונד דה רוטשילד קונה את אדמות אום תוללה ו- 59 משפחות משפחות איכרים עולות מזכרון יעקב וראשון לציון למטולה, בתי הראשונים נבנו מאחורי הבית "חכורה" וחומה שהגנה על תושבי מטולה ויכלו לשתול או לגדל גידולים בסיסיים, האדמות והמטעים היו במרחק הליכה או נסיעה.

"בית הראשונים של מטולה" המצוי בחלק הדרומי של מטולה ועבר תפקידים שונים והיום אתר מורשת.

מלון חימוביץ (רח' הראשונים 4)  מבתי מטולה הראשונים שאירח אנשים מפורסמים רבים ונקנה בשנת 1947 על ידי משפחת סנדלר , המלון המשיך לארח אנשים, מלון חיימוביץ' היה גם מפקדת יק"ל.

בית פרנץ ון דר הורן (רח' הראשונים 6) הולנדי שהגיע לטייל ולצלם ונדלק על מטולה והיה הכורם הראשי.

בית הפקידות (רח' הראשונים 8) – הבית הראשי של המושבה וניהול המושבה,  "בית קלווריסקי" וכאן יושבה חיים מרגליות קלווריסקי שהיה הפקיד של יק"א.סיפור חשיבות הפקידות במושבות הברון.

בית הכנסת המרכזי (רח' הראשונים 9)  מבנה חשוב בעולם המתיישבים שהגיעו דתיים ואף חרדיים.

בית הרב – בית האכר (רח' הראשונים 12)  היום משמש כמוזיאון ובכל התקופות "בית הרב מטולה"

מגדל המים (רח' הראשונים 17)  המים בתחילת הדרך עברו מנחל עיון עם חמורים למגדל המים ולבתים.

בית המורים (רח' הראשונים 25)  פה ישבו המורים הראשונים יצחק אעפשטיין ושמחה וילקומיץ'.

בית שלום (נחלת פיין) (רח' הראשונים 28)  בית מייסדים של משה חיים פיין ואישתו יוכבד שהעמידו דורות לתפארת ארץ ישראל ומדינת ישראל, בית שלום ע"ש שלום הבן שהמשיך את המורשת במטולה.

בית לישנסקי (רח' הראשונים 42) בבית לישנסקו גרו הדודים של יוסף לישנסקי ולמקום זה בורח יוסף במלחמת העולם הראשונה בשנת 1917 , עד היום שייך ללישנסקי ומשמש כמסעדה.

בית המכס והעמילות (רח' הראשונים 44) בעקבות הסכמי סייקס פיקו הקימו הבריטים בית נכס לבדיקת הסחורות מול סוריה ולבנון בשליטת הצרפתים, האיכרים התעכבו בבית המכס ולא אהבו את המקום.

רעיונות לסיור וטיול באיזור מטולה- תצפית "הר הצפיה" או "תצפית דאדו" אותה נקודה הצופה על ישראל סוריה ולבנון, עמק החולה , רמת הגולן, החרמון וצומת הגבולות, הבופור ודרום לבנון.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן