סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיור בבית הקברות בטרומפלדור תל אביב.

סיור בין מצבות המייסדים, משוררים סופרים, מנהיגים ומדינאים, מורים ואמנים, איש ציבור וראשי העיר תל אביב, דמויות מרתקות ומצבות ציבוריות ומאורעות.

סיור מרתק בין מצבות של אישים ודמויות שהקימו את תל אביב והיום מוותיקי יפו היהודית, הקמת אחוזת בית ושכונות תל אביב וקבורה בבית הקברות טרומפלדור משנת 1902 עוד בטרם הוקמה תל אביב רק בשנת 1909.

להלן דמויות חשובות שנקברו בבית העלמין של טרומפלדור:

מאיר דיזנגוף ראש העיריה הראשון של תל אביב ואשתו צינה(דיזינגוף). שאול טשרניחובסקי רופא ילדים שהיה יותר סופר, הרופא של תל אביב ד"ר חיים חיסין, וממש לידו ממעל קברו של הרב פרץ חיות, האיש והאגדה אריה לובה אליאב וותיקי תל אביב נוספים.

חיים נחמן ביאליק בטרומפלדור- מקסים גורקי המשורר הלאומי הרוסי כתב כי ביאליק הוא המשורר הלאומי של העם היהודי, ביליק היה משורר, סופר, מסאי ותלמיד ישיבה בוולוז'ין, יחסו ללימודי קודש, חיי ביאליק באודסה, נישואיו למניה וחייו בבקורוסטישיב, מעבר ביאליק לגרמניה וארץ ישראל בשנת 1924, תפיסת עולמו של ביאליק, שבת וחג במשנת חיים נחמן ביאליק, תרומת ביאליק לשפה העברית, שירי ביאליר שאנו שרים עד ימינו כמו "הכניסיני תחת כנפך","אל הציפור", "קן לציפור", הבית ברחוב ביאליק ואירוחיו הרבים.

אליהו גולמב- אליהו גולומב בוגר הגימנסיה הרצליה במחזור הראשון, איש ההגנה ומר הגנה, על עם חבריו למלא חלל ולעבוד בדגניה לאחר מות משה ברסקי ז"ל, "הפלקות" שקיבל גולומב וניסיון לרצוח עד שדוב הוד מניא אותו , גולומב נראשי ההגנה וההסתדרות וכל ענין בטחוני הגיע לפתחו, אליהו גולמב מתחתן עם אחותו של משה שרת עדה, אליהו גולומב קיבל שטף דם במוח ב 1945 וקבור בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב.

דב הוז בבית הקברות בטרומפלדור- דב הוז מראשי תנועת העבודה, מראשוני ומייסדי "תנועת ההגנה", מבוני וחלוצי ענף התעופה בארץ ישראל ועל שמו "שדה דוב" וכיום פחות פעיל, דב הוז נהרג בתאונת דרכים בין פרדסיה לצומת בית ליד כשחזר מביקור המ"ג ומקיבוץ גינוסר, דב הוז נהרג עם אישתו רבקה ובתו תרצה.

מכס נורדאו והמאוזילאום בבית הקברות טרומפלדור תל אביב-סופר, רופא, הוגה דיעות ממיסדי התנועה הציונית, הוגה את "יהדות השרירים" היהודי שבריא בגוף ובנפש וחזק בכל מובן, איש הציונות הרומנטית.

שמעון רוקח בטרומפלדור- שמעון רוקח הש"ר האדון שמעון רוקח ממקימי "עזרת ישראל" עם אחיו אלעזר ועזר ליהודים בבתי תמחוי, קניית בית העלמין טרומפלדור קניית אדמות נווה צדק, יוזם ומקים את נווה צדק.

אהרון שלוש בטרומפלדור- בעל הבית של אדמות נווה צדק ושל אדמות אחרות מצפון ליפו, צורף ובנקאי.

אהרון שלוש ושרה מיוצאי עיראק, השלושים הביאו שבעה ילדים -4 בנות ושלושה בנים.

ד"ר יהודה לייב מטמון הכהן- מורה ומנהל , ממקימי הגימנסיה ביפו ואחר כך מקים את "הגימנסיה הרצליה", בין האנשים שהבינו שצריכים "שכונות גנים" ופיתוח הטבע בלימוד וסיור ביקור.

מנחם שיינקין בטרומפלדור תל אביב-יוזם את החלפת שמה של אחוזת בית לתל אביב יחד עם סוקולוב המתרגם של "אלטנוילנד", ממתנגדי הקמת הקיוסק הראשון בתל אביב, שיינקין הקים חברה יחד עם עקיבא אריה וייס ויוסף אליהו שלוש לקניה ובניה ברחוב אלנבי החדש בתל אביב, נהרג בתאונת דרכים בשיקגו.

ארפד גוט בטרומפלדור– מהנדס יהודי הונגרי, ארפד תכנן את הכיפה של בית הכנסת הגדול באלנבי, משפחתו של ארפד גוט הקימה את ביתה ברחוב טרומפלדור, ארפד גוט הקים את הפסאג' הגדול מבטון בשדרות ירושלים 6 והיה כמעין קניון ראשון, בשנת 1935 מתכנן את הביוב בתת קרקעי של תל אביב.

יוסף אליהו שלוש- ממיסדי תל אביב והבן של הרב אהרון שלוש, סוחר ותעשיין, יוסף אליהו שלוש היה מקורב לשלטון העותמאני והקל בגירוש התורכי על הישוב היהודי ודאג לנכסים שלהם,יוסף אליהו שלוש נקבר בבית הקברות של טרומפלדור, למשפחת שלוש דבוקה של קברים בחלק המערבי ובודדים מפוזרים.

דוקטור חיים חיסין- הרופא של תל אביב באחוזת בית, פעיל ציוני ומאנשי ביל"ו, חיסין נקבר בטרומפלדור.

אחוזתבית ויס הטמונה בבית העלמין טרומפלדור-בת הזקונים של עקיבא אריה וייס וחוה, תחילה רצו לקרוא לה "אחוזת בית" ולאחר התייעצות משפחתית הבינו שכדאי לשנות לאחוזבת על משקל אליזבת.

אהרון דנין- הבן הבכור של תל אביב, ליחזקאל דנין היו 10 ילדים והקטן שבהם היה אהרון והוא למעשה הילד הראשון של אחוזת בית תל אביב, בנו עזרא דנין איש הש"י(שירות ידיעות של ההגנה) כמעין שב"כ של אז ומראשי ההגנה, אהרון דנין היה גם ראש המשרד הארץ ישראלי של "הכשרת הישוב"

יחזקאל דנין סוכובולסקי קבור בטרומפלדור תל אביב-סוחר ואיש עסקים, ציוני ומראשוני תל אביב.

יוסף אהרונוביץ' הקבור בטרומפלדור תל אביב, יוסף היה ממנהיגי תנועת העבודה, קנה אדמות בכל רחבי הארץ, התחתן עם הסופרת דבורה בארון והביאו לעולם את ציפורה ושתיהן סיימו את דרכן בצורה ארבעת.

משה ביילינסון בבית הקברות טרומפלדור- רופא, עיתונאי, חלוץ עיתונות, ציוני אמיתי , ממנהיגי תנועת העבודה, חבר ועד הסתדרות, עורך דבר וברל כצנלסון החל כותב "בדבר" בזמן ביילינסון משה.

שמואל בלום קבור בטרומפלדור-עסקן יהודי אמריקאי, נדבן ואוהב ציון, תורם למפעלים רבים בתל אביב ומקים את "אוהל שם" לפעילות תרבות, סופרים "וקבלות שבת" מפורסמות.

דוד שמעוני בנווה צדר ובית העלמין טרומפלדור–סופר, משורר ומתרגם לעברית ובין ראשוני תל אביב.

דבורה בארון-סופרת שכתבה על יחסים שבינו לבינה, רכילויות בעולם היהודי עברי, אישתו של יוסף אהרונוביץ' שהיה איש הפועל הצעיר ומנהל בנק הפןעלים הראשון, דבורה בארון וציפורה -"מחלה בשניים".

משפחת פלמן מראשוני הפרדסנים- ממזריטש לישראל ולכפר סומייל משפחת פלמן קונה 40 דונם מאנשי הכפר סומייל, דוד דוב פלמן נפטר מקדחת ואישתו שרה ממשיכה לעבר את פרדסי המשפחה כשהשיח' אבו ג'ברה שומר ומגן על סית שרה(הגברת שרה) ולאחר מלחמת העולם הראשונה עוזבים לנווה צדק.

חיים ארלוזורוב בבית העלמין טרומפלדור תל אביב-מדינאי וכלכלן, מראשי תנועת העבודה, ראש המחקה של הסוכנות היהודית וכיום מעין "שר החוץ", נישואיו לסימה לבית רובין, מי רצח את חיים ארלוזורוב? סימה היחידה שהייתה ממש במקום, בדרכם מקפה "קטה דן" לבית העלמין של שכונת מחלול נרצח על ידי שני גברים שעקבו אחריהם, האחד גבוה והשני נמוך, שטף דם בטני הכריע את ארלוזורוב בבית חולים הדסה.

ישראל רוקח בבית הקברות טרומפלדור- מהנדס חשמל, עיתונאי וראש עיריית תל אביב לפני ואחרי תש"ח.

משה שרת בטרומפלדור-ראש הממשלה השני של מדינת ישראל בין שתי התקופות של דוד בן גוריון.

חיים לבנון ראש העיר תל אביב בשנות ה-50 קבור בטרומפלדור תל אביב היה חבר עיריית תל אביב ויזם את הקמת אוניברסיטת תל אביב והכי חשוב ראש עיריית תל אביב.

מרדכי נמיר ויהושע רבינוביץ' הקבורים בבית העלמים אשר בטרומפלדור תל אביב-

מרדכי נמיר היה ממנהיגי תנועת העבודה הציונית, חבר כנסת ושר בממשלת ישראל וראש עיריית תל אביב.

יהושע רבינוביץ' היה ראש העיר השביעי של תל אביב ושר האוצר ושר השיכון בממשלות ישראל.

שרגא ודבורה נצר- שרגא נצר היה ידוע כממליך המלכים והיה איש סודו של דוד בן גוריון, לאחר שפוטר בן גוריון נותר שרגא נצר ללא רועה צאון ונקבר בטרומפלדור לצד חברת הכנסת דבורה נצר.

משה איכילוב- נציגם של האיכרים , תרומתו של איכילוב בהגנה ושמירה, הבראת עולם הפרדסנות.

אליהו קראוזה בטרומפלדור- אגרונום ומנהל חוות סג'רה של חברת יק"א, מנהל בית ספר "מקווה ישראל".

יהושע חנא רבניצקי- עיתונאי, סופר, הוגה דיעות, שותף ספרותי של ביאליק והחשוב "ספר האגדה".

אשר ברש הקבור בבית הקברות טרומפלדור, סופר עברי ממוצא פולני, הקים את " מכון גנזים" למען הסופרים, תיאוריו הריאליסטיים והרומנטיים הרטיטו לבבות בארץ ובחו"ל.

אז"ר– אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ' הקבור בבית העלמין בטרומפלדור, אז"ר היה "הסבא" של הנוער העובד, כתב והוציא קרוב למאה ספרים, מתרגם, עיתונאי וביוגרף, אז"ר ניהל אור חיים דתי ואמר שחייבים להיות יהודיים ציוניים מאמינים בבורא עולם כנראה בשל הקרבה לרב אברהם יצחק הכהן קוק וגם לבמו צבי יהודה קוק, כתב את "אגדות התנאים" – אגדות אמוראי ארץ ישראל.

נחום גוטמן תל אביב– צייר , מאייר, פסל וסופר עברי, נולד בסרביה הילד הרביעי לשמחה בן ציון המורה הדגול, גוטמן למד אצל זאב רבן בבצלאל , התנדב "לגדוד העברי" יחד עם רוב בוגרי הגימנסיה, גוטמן אייר את ספרו של אביו ושל טשרניחובסקי והמשי עם סופרים רבים ואחרים, בשנת 1926 הייתה תערוכה במגדל דוד של "אסכולת ארץ ישראל" עמה נמנה יחד עם ראובן רובן, ישראך פלדי וציונה תג'ר בדגש על נופים ואנשים, גוטמן נחום אייר את ספרי חיים נחמן ביאליק, נושא לאישה את דורה לאישה ומביאים לעולם את חמי גוטמן, בשנות השלושים מוציא את "דבר לילדים" ובשיחות העיתון נוסע לדרום אפריקה לצייר את יאן סמאטס ראש ממשלת דרום אפריקה הידוע באהדתו לישראל, בחוזרו לארץ כתב את "לובנגולו מלך זולו' .

ראובן רבין בטרומפלדור- מגדולי הציירים בישראל ותיאר אותה בצבעים בציוריו, הקים את אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל יחד עם אברהם מלניקוב ויוסף זרצקי, ביתו והמוזיאון ברחוב ביאליק.

ברוך אגדתי שסיים דרכו בטרומפלדור תל אביב- רקדן וצייר ישראלי, מראשי תעשיית הקולנוע והמחול בישראל, ברוך אגדתי פיתח רבות את התרבות בישראל, סרטו הראשון "יומן תל אביב", נשפי פורים והעדלאידע, "נשף מסכות" כמו בוונציה הגה בבית הספר בנווה צדק, אגדתי יזם את תחרות "מלכת אסתר".

אחד העם בטרומפלדור- מייסד הזרם הציוני הרוחני, כתיבת המסות של אחד העם, עורך "השילוח" שיצא במימון זאב קולונימוס ויסוצקי, "פולמוס נורדאו ואחד העם" בו אחד העם מטיח בספרו של הרצל אלטנוילנד שאופי המדינה הוא לא יהודי ונורדאו חברו של הרצל מחזיר לו, אחד העם והקמת הטכניון בחיפה.

שושנה דמארי בטרומפלדור מערב– זמרת ושחקנית , פופולרית מאוד ושרה את צריך לצלצל פעמיים", "אור"  , בגיל 82 אחרי מאות שירים נפטרה מדלקת ריאות ונקברה בתל אביב.

אפרים קישון בבית הקברות טרומפלדור- סופר, סאטיריקן, מחזאי ותסריטאי ישראלי ,מחזות וסרטים חשובים כמו : סלאח שבאתי, "ארבינקא" , "השוטר אזולאי", "השועל בלול התרנגולות".

אריק איינשטיין

אירה יאן- "אהובתו" של ביאליק, חברה בקומונת בצלאל, מתרגמת ספרות רוסית לעברית וקבורה בטרומפלדור בתל אביב מאחור ברוש גבוה וצמוד לחומה הצפונית.

טיולים מודרכים בעקבות בוני תל אביב, אושיות בתחומי בנית אחוזת בית תל אביב, מנהיגי העיר תל אביב בתחילת דרכה, רבנים משוררים והוגי דיעות בתל אביב של פעם, זמרים ואמנים בתל אביב.

סיור טיול מודרך סובלני חוויתי מרנין בין מצבות בוני העיר תל אביב ולתפארת מדינת תל אביב.

טיול יום הולדת מודרך לקבוצות גופים ומוסדות בבית הקברות טרומפלדור בעיר תל אביב.

שעות פתיחה בית הקברות טרומפלדור תל אביב
קבר צינה ומאיר דיזינגוף בטרומפלדור תל אביב
קבר משה וציפורה שרת
אליהו גולומב איש הבטחון של ההגנה ואשתו עדה גולומב
מייסדי תל אביב חיים ויהודית הררי
קבר אריק איינשטיין בטרומפלדור פינת חובבי ציון תל אביב
מייסדי תל אביבי רחל ויחזקאל דנין
קבר מייסד תל אביב " עקיבא אריה וייס" ואשתו חוה וייס
קבר מייסד גימנסיה הרצליה דוקטור יהודה לייב מטמון הכהן ופאניה כהן אישתו
חלקת ראשי העיר תל אביב בבית הקברות טרומפלדור תל אביב
קבר הסופרת דבורה בארון בבית הקברות טרומפלדור תל אביב
קברה של הזמרת שושנה דמארי בטרומפלדור תל אביב
שלמה להט צ'יצ' וזיוה בבית הקברות טרומפלדור תל אביב
קברו של ראובן רובין האמן הבינלאומי בטרומפלדור

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן