סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

אהרון ואברהם שלוש ביפו וסיורים מודרכים בנווה צדק יפו.

סיורים וטיולים מודרכים ביפו העתיקה ובנווה צדק החדשה לקבוצות וימי הולדת.

סיורים מקצועיים "יום אחרי הקורונה" למשפחות וקבוצות קטנות תוך שמירה על חוקי הבריאות בנווה צדק נווה שלום או ביפו העתיקה עד שוק הפשפשים ושדרות ירושלים והמושבה האמריקאית.

סיפורה המרגש והחשוב של משפחת שלוש ביפו ונווה צדק, בהגיעם ארצה יוסף ואליהו טבעו בים, אברהם שלוש האב ניסה את מזלו בשכם ולא הצליח וערב ליפו העתיקה והשתקע בה, מטייל גרמני מתאר את יפו ככפר קטן והמצודה בחלקה העליון, בשנת 1810 הגיע אבו נבוט ושיקם את יפו, העולים מאלג'יר כונו מוגראבים והיום דומים לערבים המקומיים, הבית הראשון של "משפחת שלוש" היה ברחוב החלפנים והראשון שבהם היה אהרון שלוש, "אלתר לוריא" היה גיבור של אהרון שלוש ולמד מימנו את מקצוע הצטרפות, יש שאמרו על אהרון שלוש שהיה המלאך היה ופניו זהרו תמיד..לירה תורכית, בישליק, זהב טהור ולפעמים באו תיירים והחליפו אצל החלפנים- אהרון שלוש היה למנהיג הקהילה היהודית ובהמשך נפרדו האשכנזים מהספרדים, אהרון שלוש היה שולחן פנימי ושם עבד הצטרפות רובם היו בחוץ.

העולים החדשים שותים יין בכרמל מזרחי וממשיכים, העולים הולכים לפנטז על בתים בנווה צדק, הילדים היהודים זורקים אבנים על בתי הערבים במאנשייה ולפעמים על ילדי הטמפלרים ביפו .

חמישים משפחות הגיעו מאוראן לחיפה ולישראל כדי להשתקע בה, בדרך אל החוף במעבר מהאנייה לסירה הקטנה הייתה סערה ואחיו של אהרון יוסף ואליהו טבעו והילד הראשון שיוולד יקרא להם על שמם של האחים שטבעו, לאחר שעברו נקודות שונות בארץ הגיעו ליפו ולא להתפרנס בה מהחלוקה אלא להיות אנשי עבודה מסחר וצורפות בזהב, קניית אדמות וחלוציות, אהרון שלוש קנה אדמות בדרך לא דרך ולא היו כללי טאבו כפי שיש היום,"בית חלל מרכזי" בתים שבנו ערבים עשירים והגדילו את נפח הבית למען כל השבט וכך עשה אהרון שלוש בכל מקום שבנה בית היה "בית ערבי גדול" ומהודר מכל הסביבה.

אהרון שלוש נשא לאישה את שרה הבת של מצליח ברוך שהיה "המוכתאר" של שכם ותקופה שגר בשכם.

בית שלוש נמצא ברחוב שלוש 32 ונמצא עד ימינו ועובר דור שלם תהליכי שיקום לפרקים וביתו שהיה בשכונת מאנשייה לחוף הים נהרס במלחמת העצמאות ולאחר מכן.

אהרון שלוש מוכר 10 דונם לשמעון רוקח והעמותה אירגון שהקים "עזרת ישראל" והייתה פרצלציה של השטח בחלוקה לארבעים ושמונה חלקות ועליהם בנו בשנת 1887 את שכונת נווה צדק, מכרו חלקות קטנות, הביאו שומרים והיו הסכמי התנהגות לשכונה החדשה.

את השטח של כרם התימנים ומחנה יוסף קראו בתחילה "כפר אהרון " על שמו של אהרון שלוש קונה האדמות והבסיס היה יהודי תימן, אהרון שלוש קונה אדמות גם צפונה יותר ויוקם שם "בית הקברות טרומפלדור".

אהרון שלוש עזר מאוד לפליטים שהגיעו ממזרח אירופה ב1882 והקים סוג של ארגון – לא ייאמר עוד אשכנזי וספרדי" ואהרון שלוש שיתחתנו ספרדים ואשכנזים יחד וחלק ממשפחתו גם התחברה.

בואו נעשה סדר עם "משפחת שלוש"- האב המייסד שהגיע מאוראן באלג'יריה ארצה היה הרב אברהם שלוש שהיה מראשי קהילת יפו וגם יושב ראש הוועד של יפו ואחד מילדיו וממשיך דרכו היה אהרון שלוש,בניו של אהרון שלוש הם: אברהם שלוש, יוסף אליהו שלוש ויקב שלוש, הדור השני של שלושת האחים גדל בנווה צדק והיה ממפתחי נווה צדק, בין הנכדים של אהרון שלוש- משה שלוש, צדוק שלוש, אבנר שלוש, גבריאל שלוש, ירוחם לוריא, רפאל מהודר וזכי שלוש .

זכי שלוש בנו של אברהם שלוש בנו בכורו של אברהם שלוש-זכי שלוש היה אדריכל והיה חלק מהאדריכלים שדגלו בבניה בתל אביב בסיגנון הבינלאומי (הבהואוס) זכי שלוש תכנן ובנה את בית בראוון ברחוב מאז"ה, בית פרדס ברחוב לבונטין ובית פומרוק ברחוב אחד העם 56 תל אביב.

אברהם שלוש ובנו זכי שלוש גרו בבית קנדינוף ברחוב פינס 32 עד יומו האחרו,זכי שלוש לא זכה לצאצאים.

ליוסף אליהו שלוש איש רב פעלים היו שמונה ילדים- משה שלוש וצדוק שלוש, מאיר שלוש, אבנר שלוש, מרים גרודנצ'יק, יהודית כהן ויורם שלוש.

יוסף אליהו שלוש ואחיו אברהם שלוש הקימו את המפעל למוצרי בניה "האחים שלוש" לצד בית שלוש בנווה צדק ולמעשה כל יהודי שרצה מוצרים לבניה קנה מהאחים שלוש והערבים מהוגו וילאנד הטמפלרי.

משה שלוש(בנו של יוסף אליהו שלוש) איש ציבור תל אביב ידוע ומוכר ואף היה 10 ימים ראש העיר תל אביב בשנת 1936 והסיפור עוד יסופר- משה שלוש היה מאוד פעיל ציבורית והיה יו"ר התזמורת הפילהרמונית, יו"ר בית הספר הגבוה למשפט וכלכלה, ממייסדי האופרה הישראלית, חבר דירקטוריון מוזיאון תל אביב, קונסול כללי של בולגריה, מקים תנועת "דגל ציון", ממייסדי אגודת צרפת ישראל.

מפעל האחים שלוש פעל עד אמצע שנות השלושים ועסק ביצירה של: עמודים, מעקות, משקופי חלונות, מדרגות, תומכות למרפסות ומאוחר יותר גם בלוקים לבנייה), כוח איכותי קיבל "מפעל האחים שלוש" לאחר מלחמת העולם הראשונה כשהצטרף לניהול ישעיהו לוריא גיסם של אברהם שלוש ויוסף אליהו שלוש.

סיורים וטיולים לקבוצות מאורגנות בנווה צדק יפו, ימי גיבוש וסיור בין בתי מייסדי נווה צדק, סיור בעקבות רבני מרוקו בנווה צדק, סיור בעקבות יוסף מויאל ביפו והיציאה מן החומות של יפו.

סיפורו של יעקב שלוש הילד השלישי של אהרון שלוש– יעקב שלוש לא נטה לעסוק במסחר כמו יתר משפחתו ולמד ספרות ושירה באוניברסיטת ביירות, למד מסחר בהמשך וזלמן דוד לבונטין לקח את יעקב שלוש להיות גזבר בנר אפ"ק והיה בתפקיד זה 40 שנים והיה ידוע כבורר אמין וחינני..יעקב שלוש נישא לפרלה והביאו לעולם שני בנים ושלוש בנות והבן גבריאל שהיה מהנדס העיר נהרג בתחילת המאורעות בדרך לירושלים, הבת מרגלית נישאה למשה חבצלת וביתם היא רוני רובינשטיין(אשתו של אמנון רובינשטיין)

סיורים מודרכים בנווה צדק יפו בעקבות פעילות משפחת שלוש ביפו העתיקה ויפו החדשה היוצאת מן החומות מאברהם שלוש האב המייסד לאהרון שלוש שהתביע את חותמו על שרשרת ילדים נכדים ועד ניני נינים היום.

סיורי יום הולדת רוחניים ביפו בנווה צדק בעקבות יהדות מרוקו וצפון אפריקה היא "העליה הראשונה".

חדש "בבית שלוש" ברחוב שלוש בנווה צדק: בית שלוש נקנה על ידי ד"ר דניאל ורסנו וטרינר שיש לו רשת בתי מלון בהולנד ואף מלון קטן בשכונת נווה צדק דקה הליכה מבית שלוש בנווה צדק.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן