סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

"אירגון השומר" ושמירה עברית במושבות ישראל.

תחילתו של צה"ל על ידי אירגון "השומר" ובר גיורא.

אירגון השומר הוקם על ידי אירגון האם "בר גיורא" בשנת 1909 והשיא תקופת השומר בשנת 1913 מנה כ 100 חברים ועוד 300 שכירים, תלאות האירגון הקטן והחדש בעקבות הבדלי תרבות וקנין על השטח או סתם גניבה וביזה של בידואים, צ'רקסים מוגראבים ומקומיים באשר הם מביאים אט אט להתפתחותו של "השומר" בשמירה תחילה על "מושבות הברון" וישובים אחרים ,תחילת השמירה העברית כנראה על ידי אברהם שפירא בפתח תקווה ועבדו אצלו כשומרים אלכסנדר זייד ויחזקאל חנקין, ממקימי ארגון השומר בעתיד.

עם העלייה השניה והפוגרומים שהיו במזרח אירופה ובעיקר באוקראינה הביאו את העולים והפועלים החדשים להבנה שרק בישראל ניתן להתאחד ולהקים ישובים, העולים ראו את "השמירה הערבית" שעשהת כבשלה ושדדו חופשי את אנשי המושבות , העולים היו פחות תמימים ויש כאלו שהתנגדו ולחמו מול אנשי הפוגרום במזרח אירופה ועם "עלית דב בורוכוב" או "עלית מיכאל הלפרין" מפלגת מנהיגי "פועלי ציון".

תחילת הפעילות של "בר גיורא" בגליל התחתון, בתוך ארבע שנים חתם "השומר" על חוזים לשמירת מסחה ,רחובות ראשון לציון וחדרה וכל פעם המשיך לעוד חווה ומושבה..

שומר צ'רקסי יורה באיכר יצחק בלום בבית גן ביבניאל ואז השמירה עוברת לידי "השומר" ומשנת 1910 "המשרד הארץ ישראלי" מעסיק את "אירגון השומר"-משה ברמן היה אחראי שמירה בחוות כנרת, במלחמיה וזיכרון יעקב היו שומרים יהודים וערביים יחד, האספה הכללית השנייה של "השומר" שהיתה בביתם של ישראל ומניה שוחט בדצמבר 1909, כיבוש אדמות עמק יזרעאל משנת 1908 ועזרת "השומר" בשמירת אדמות הערב והישוב הראשון היה מרחביה ליד פוליי עפולה.

ב 2/10/1910 נורה כנראה מפליטת כדור אברהם יוסף ברל ובתחילת 1911 נרצח יחזקאל ניסנוב כשהיה יצחק נדב בדרך ליבניאל, בשנת 1911 "השומר" מקבל את השמירה בחדרה בראשותו של מנדל פורטוגלי.

בסוף שנת 1912 "השומר" מקבל את השמירה העברית על כל המושבות זולת זיכרון יעקב ופתח תקווה.

סיום התקשרות מהמושבות של רחובות וחדרה שגרם למשבר והקמת "תל עדשים" על ידי אנשי השומר ומיוחד לתל עדשים שכל הגרעין לישוב היו שומרים, לקראת סוף שנת 1913 נהרגו 3 שומרים בגליל התחתון משה ברסקי מדגניה יוסף זלצמן חבר כנרת ויעקב פלדמן ששמר בסג'רה ובעקבות כך אנשי השומר קיבלו אישור מהילטון התורכי בטביריה שתהיה "אגודת פרשים" שתאבטח לא רק את המושבות אלא גם את הדרכים וכך תהיה שליטה מוחלטת והאחראי היה מנדל פורטוגלי וכינו אותם כ"שומרים מיוחדים" .

כתב אפי נחמיאס מורה דרך סיורים והרצאות.

סעדיה פז חייך בסיפוק..(המשך כתיבה מפתלי חן מורה דרך)
סוף סוף, ההזדמנות שלה חיכה זמן רב הגיעה. כבר חודשים הוא מנסה להוכיח שהוא ראוי לאחריות הכבדה אך לשווא, מנהל חוות סג'רה (אילניה של היום- ליד צומת גולני) פשוט לא האמין שיהודים מסוגלים לשמור כמו שצריך, הוא העדיף לסמוך על השומרים הצ'רקסים שלו. והנה, סעדיה הבחין שהשומר הצ'רקסי ישן לו שנת ישרים- בזריזות העיר את חבריו לאירגון השמירה הסודי בר גיורא- ישראל שוחט, מנהיג החבורה , אלכסנדר זייד, ישראל גלעדי, יחזקאל חנקין, מנדל פורטוגלי, יחזקאל ניסנוב, צבי בקר.. (על שאר המשתתפים דעות ההיסטוריונים חלוקות), יחדיו הם התגנבו אל החווה, ובחסות החשיכה והדממה גנבו כמה בהמות, לאחר מכן שבו ומיהרו להזעיק את בעל החווה שחיפש את השומר ולא מצא אותו.. לאחר כמה דקות של היסטריה החזירו החברים את החיות החסרות, ובעל החווה שהתוודע אל השמירה הצ'רקסית במיטבה, הבין את המסר ובו במקום נתן להם את השמירה.

שמירה עברית ראשונה. השנה הייתה 1907.

מאז הביקוש לשומרים יהודים גדל ועלה, ומושבות האזור ביקשו מהארגון לשמור גם אצלם בחוות ובמושבות.
שנתיים לאחר מכן, בשביעי של פסח 12/4/1909 הוחלט להרחיב את הארגון ו להקים את ארגון השומר .
בשנים שלאחר מכן הלך ארגון השומר וגדל, חתם על חוזים עם מושבות, התעמת עם מסיגי גבול ערביים, ושמר על אדמות המושבה, לימים, תוך תמורות רבות, התפתח השומר לארגון ההגנה.

דמותו של השומר העברי בעל החזון הגאווה והעוצמה, ובעל הרצון להשפיע ולשנות את המציאות משפיעה עד היום, ומהווה השראה לרבים, בעקבותיו, בשנת 2007, יואל זילברמן, חקלאי מהצפון שסבל כמו רבים מגניבות והצקות 'מהשכנים' הערבים, הקים יחד עם חבריו חבורת שמירה על האדמות.. ואיך נקראה אותה חבורה, נכון- השומר החדש! כיום ארגון פעיל ומצליח המונה אלפי מתנדבים, שומר על מאות אלפי דונמים בעשרות אלפי שעות שמירה יום יום, ערכי השומר מלווים גם אותי, וללוגו שלי בחרתי בדמותו של אלכסנדר זייד. דמותו של השומר העברי, הגאה והנועז שמרימה את הרוח ואת העמידה האיתנה.

אסיים בדבריו של דוד בן גוריון: "אינני יודע מי היה אביו של צה"ל אך ללא ספק השומר היה סבו"

נפתלי חן-מורה דרך 0543111171

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן