סיורים מודרכים לקבוצות בתל אביב יפו , ירושלים, זכרון יעקב עכו חיפה

סיורים בירושלים בעיר העתיקה.

תצפית אל חומות העיר העתיקה ובריכת הסולטן
סיור בכנסיית הקבר בעיר העתיקה בירושלים
כיפת הסלע ורחבת הכותל מול הר הזיתים בירושלים
תצפית מסגד אל אקצה והר הזיתים בירושלים
סיור מודרך במגרש הרוסים בירושלים

אפי נחמיאס חי את ירושלים מעל שלושה עשורים בהדרכות איכות בכל רחבי העיר, בעיר העתיקה והחדשה של ירושלים, סיפור היציאה מן החומות בשכונות משכנות שאננים ונחלת שבעה.

סיור סיפורי אהבה בירושלים בשכונת עין כרם בסמטאות, סיפור האהבה של ג'עבר ואלגרה, סיור כנסיות, אמנים מארחים, סיור מודרך ברחוב הנביאים ואוהבים -לאה אבו שדיד ואיתמר בן אב"י.

סיור טעימות קולינרי בשוק מחנה יהודה, סיפורו של שוק מחנה יהודה בפן ההיסטורי והאישי.

טעימות קולינריות של קהילות ישראל במאפיות, מעדניות, חנויות, בסטות וחניות ירושלמיות.

סיור משער יפו עד שער השלשלת בהר הבית-

אפי נחמיאס יסביר על חומות העיר העתיקה שבנה סולימאן המפואר וחששו מפני המלך קרל החמישי הגרמני שהיה צפוי לכבוש את צפון אפריקה ולהגיע למסע צלב לכיוון ירושלים, הבנאים המומחים שהביא הסולטן ירושלימה,

צורת החומה העתיקה של ירושלים 3.800 מטר בקו אווירי, 5-6 מטרים גובה החומות ושערי העיר.

שער יפו והתפנית-השער המרכזי לירושלים מדרום

קברי האדריכלים של חומות ירושלים העתיקה-סינאן המפואר האדריכל הנודע ועוזרו קבורים פה.

מלון ניו אימפריאל-בכיכר עומאר איבן חטאב והיה בזמנו מהמלונות המפוארים של ירושלים.

מלון ניו אימפריאל הוקם בשנת 1887 ושמו היה "מלון גרנד ניו הוטל" המלון המפואר של העיר העתיקה ירושלים מתחילה וממליץ על ציור הקיר בכניסה .

בניין הדואר האוסטרי לשעבר בעיר העתיקה- בית הדואר האוסטרי היה הטוב והמהימן ביותר באמצע וסוף המאה ה 19 לכן רוב היושבים בישראל של אז ובעיקר ירושלים השתמשו בו בשל מקצועיותו ואמינותו

כנסיית המשיח בעיר העתיקה בירושלים-כנסיה אנגליקנית בכיכר עומאר איבן חט'אב ליד הרובע הארמני, כנסיה פרוטסטנטית והייתה הגדולה מאז הצלבנים, השילוב בין כנסיה לבית כנסת למען המסיונריות וההקלה על יהודים שיכנסו לזרם הנוצרי.

המצודה ומגדל דוד– המצודה שוכנת בין גיא בן הינום לואדי הצולב, נקודה אסטרטגית ששולטת על העיר העתיקה עד הר הבית, הורדוס הגדול בונה 3 מגדלים שעד היום רואים אותם, כיום משמש מוזיאון חי ובו כל תקופות ירושלים, מיצגי לילה, תערוכות מתחלפות ועוד.

מרכז השווקים וחאן א סולטאן-צומת כל השווקים של העיר העתיקה בירושלים.

תורבה כילאניה ותורבה חאן ח'אתון– פתח הקבר של האמיר כילאני ומבנה מפוא בכניסה לח'אתון.

מדרסה תנכזייהבית מדרש אותנטי שבנה האמיר תנכיז מושל דמשק.

סביל סולימאן ושער השלשלת-הסביל הכי מפואר בעיר העתיקה וסרקופג עתיק בתחתית.

סיור מודרך מתחם הר הבית בירושלים- סיור מודרך לקבוצות משער המוגרבים דרך "מוזיאון העיטורים מכל הסוגים" שנמצאו בהר הבית, הכיתובים על מסגד אל אקצא, וואליד בונה אותו מחדש(בנו של עבד אל מאלכ), "שערי חולדה" והיום, סיפורו של מסגד אל אקצא, כיפת הסלע, מקום הקרבת הקורבנות והיום כיפה קטנה, "שערי הרחמים" ךוהעמדה של מג"ב, בית ספר עומארייה שהיה מקום משפטו של ישו, קשתות ואדריכלות מוסלמית, אדריכלות ממלוכית ייחודית.

שער מוכרי הכותנה ושוק מוכרי הכותנה-שוק ואכסניית סטחרים שבנה סולטאן הממלוכי ברקוק.

צריח גוונאמה וכיפת שלמה כיפת שלמה וכיפת סולימן פחה, מדרסת אסרעדייה וצריח שער השבטים כיפת הרוחות והמקשת הצפוני .

כיפת הסלע וכיפת יוסף הכוס ומסגד אל אקצא -כיפת העליה הוא מבנה ממוחזר שהיה פעם כנסיה, המוסלמים אטמו את המבנה ויצרו מיחראב לכיוון מכה וכיפת הסלע אחד המבנים המפוארים בירושלים ובטח במזרח התיכון, כיפת הסלע בנויה על אבן השתיה, עבד א מאלכ אל מרוואן בונה מבנה מפואר לתת משקל נגד לכניסיות היפות ממש ממול, או משו קדושת הסלע של עקידת ישמעאל(יצחק ליהודים), כיפת הסלע מתומנת ובעלת אריחים, גילופי קירפסיפסים , כתובות והקדשות.

חומות סולימאן ליד שער יפו
מלון ניו אימפריאל ליד שער יפו

סיור ברובע הנוצרי והרובע החדש-היכרות ירושלמית עתיקת יומין.

השער החדש ומתחם הפטריאכיה הלטינית-קיצור דרך מהמתחמים הצרפתיים ורוסים לכנסיית הקבר.

אכסניית קזה נובה ומתחם מנזר סן סלוודורה והמנזר היווני הגדול , כנסיית הקבר הקדוש , שוק אבטימוס(מוריסטן) , כנסיית אלכסנדר נייבסקי האכסניה האוסטרית ומנזר אחיות ציון בעיר העתיקה.

מנזר דיר סולטאן בעיר העתיקה בירושלים חובה לביקור- סיורים לקבוצות וימי כיף במתחם החרדי של ירושלים, סיור היציאה מן החומות, סיור סיפורי אהבה, סיור בנחלאות בעקבות יוסי בנאי ויצחק נבון.

************************************************

עוד אתרים בעיר העתיקה של ירושלים: מנזר האחיות ציון על הויאה דולורוזה וצמוד "לאקה הומו", "קפלת ההרשעה וקאפלת ההלקאה" של ישו בויאה דולורוזה, "התחנה החמישית של ישו" המפגש רחוב הויה דולורוזה והגיא בו מנציחים את עזרתו של שמעון מקירנה לישו,"התחנה השישית" בויה דולורוזה ורוניקה מנקה את זיעתו ודמו של ישו וכנראה גם בנות ירושלים עזרו בניקוי פניו.

שוק הכותנה בכניסה להר הבית
בית החולים "בלדייה" התורכי ברחוב יפו והיום משרד הבריאות
סיורים מודרכים לקבוצות בירושלים
כנסיית השילוש הקדוש במגרש הרוסים ירושלים
הרחבה הגדולה בכניסה לכנסית הקבר בעיר העתיקה בירושלים

אתרים להדרכה ברובע הארמני בירושלים: "הקישלה" שהיה בית מעצר עותומאני וגם היום משמש כמשטרה, "סוסי המשטרה" ועוד, בנין הפטריאכיה הארמנית המרכזית והחשובה לארמנים, המוזיאון הארמני.

אתרים בהר הזיתים בירושלים : כנסיית גת שמנים הפרנציסקנית בנחל קידרון, כנסית מריה מגדלנה הרוסית, כנסיית דומינוס פלויט הקתולית פרניציסקנית.

הצעה לערב סליחות ירושלמי עם אפי נחמיאס:

להלן אפשרות מהודרת לסיור ערב וסיור סליחות בירושלים עיר הקודש.
לקראת 1900 הגעה לירושלים סיור קצר באוהל משה בנחלאות בעקבות "בוסתן ספרדי" ומשפחת בנאי ליד עץ התות וליד בית ראש הממשלה החמישי של מדינת ישראל יצחק נבון, לאחר פתיח קצר אפשרות ל"אפטר"  בשוק מחנה יהודה …2100-2230 סיור מודרך באזור החרדי של ירושלים- שכונת הבוכרים, בית ישראל ומאה שערים, סיור שבו נכיר את העולם החרדי, הלבוש, מנהגים ובכלל
2300 הגעה לאזור ממילא ומשם נלך דרך שער יפו והרובע הארמני ישר ל"תצפית גגות" הצופה ישירות על קודש הקודשים שלנו על כיפת הסלע ומתחם בית המקדש והר הזיתים הקדוש לנו עם ביאת המשיח.

סיור ברובע היהודי בין בתי הכנסת וקודשי ישראל עם "תכונה" חזקה באוויר ונתחבר לאווירת הקודש, בחצות וקצת נגיע להתארגנות מול קודש הקודשים לסליחות בכותל המערבי אשר בירושלים הקדושה.

סיור מודרך ירושלמי עם אפי נחמיאס 0522686908

התור הארוך בכנסיית הקבר בדרך למערה שקבור ישו בעיר העתיקה בירושלים
הכניסה לאדיקולה וכנסית הקבר
מגדל דוד בירושלים ומצודת "מגדל דוד".

על גבעת התחמושת 53 שנים למורשת הקרב בגבעה
אברהם קטן נפצע ארבע פעמים בקרב בגבעת התחמושת, כן ארבע פעמים. למרות פציעות אלו הוא בוחר שוב ושוב להמשיך ולהלחם, נשמע לכם אגדה?? קלישאה?? מוזמנים לקרוא ולהתרשם.
מלחמת ששת הימים תפסה את קטן בדרכו לארצות הברית ללימודי אדריכלות, אך אז החלה המלחמה ואדם כמו קטן לא יפסיד חגיגה שכזאת.
הוא גויס ונשלח עם שאר הצנחנים אל ירושלים.
כבר ברגעיו הראשונים בלחימה בגבעת התחמושת, קטן נפצע בחזהו ונפל אל הארץ, " קטן פצוע, קטן פצוע " שמע אברהם את חבריו ההמומים מדלגים מעליו.
" אם אני מסוגל להרגיש כאב, סימן שאין השד נורא כל כך" אמר לעצמו, והחליט להמשיך להלחם למרות הפציעה בחזה.
קטן רץ אל עבר הגבעה, חייל ישראלי שהגיח מאחוריו חשב שהוא בטעות חייל ירדני וכיוון לעברו את העוזי, וירה.
קטן נפצע פעם שנייה– הכדור נכנס לו אל תוך המרפק וריסק אותה.
הוא שכב בתעלה, מציע לכל חייל שעובר לקחת את הבזוקה שלו ולהמשיך להלחם איתה, אך מי שמכיר את התעלות בגבעה יודע שהם צרות מאוד, וקשה להלחם שם עם בזוקה ולכן הם השאירו את אברהם יחד עם הבזוקה.
אברהם פצוע בחזהו, ועם מרפק מרוסק אמר לעצמו שבוודאי יצטרכו את הבזוקה בהמשך ולכן הוא נעמד וממשיך להלחם.
רגל אחרי רגל, אברהם גורר את עצמו מנקודה לנקודה. לעיתים נעצר בשביל לנוח, אך לא עוצר, לא מפסיק.
את דודיק המ.פ הוא פוגש בתעלה המערבית (על יד נקודת איסוף הפצועים) דודיק מחבק אותו ואומר לו שמגיעות לו נשיקות.
הוא מתקדם לעבר אחד הבונקרים הקשים לפיצוח, ורואה שעל הרצפה שוכבים 3 מחבריו הרוגים על הרצפה, מבין שאין סיכוי להסתער חזיתית על הבונקר, אך למרות זאת הוא מנסה…
הוא מוציא נצרה מרימון יד נעמד ומשליך לעבר הבונקר, בו בזמן הוא מרגיש שחפץ כלשהו פוגע בחזהו ונופל אל הרצפה. אברהם הביט מבעד לערפילי הבוקר והכאב אל הרצפה וראה שחפץ זה הוא רימון יד, בעוד 3 שניות ייגמרו חיי חשב…
ואז הוא נזכר שבצבא מלמדים שאם אתה לא קרוב מידי לרימון ולא רחוק מידי ממנו, הוא יתפוצץ בקשת ואתה תישאר בחיים.
הוא נשכב במהירות ראשו קרוב לרימון רגליו רחוקות
21
22
23
והרימון מתפוצץ, אברהם נשאר בחיים עם רסיסים בגב ובישבן, אך כן, ניחשתם נכון- הוא ממשיך להלחם.
בהמשך הקרב ייכנס לו רסיס על יד העין, וגם אז הוא לא מוותר.
רק בסוף הקרב הוא מוכן לפנות את עצמו אל תחנת איסוף הפצועים, ומקבל טיפול רפואי.
על מעשה זה הוא יקבל את עיטור המופת.
כששאלתי את אברהם קטן (כן כן הוא עדיין חי) מה המסר שלך לעם היושב בציון, הוא ענה ואני מצטט
שכל אחד ייתן את חלקו, כל מה שהוא יכול בעד המדינה, בעד הכלל כי רק ככה המדינה שלנו תעלה ברמה, לרמות גבוהות.
צריך להתאמץ, כי המדינה צריכה את זה.
חומות ירושלים בלילה
סיורים מודרכים ירושלמים למקומות עבודה, גופים מוסדות, היי טק ומשרדי ממשלה, סיורים בירושלים לימי הולדת ואירועים, סיורי טעימות בשוק מחנה יהודה, סיורי שכונות לקבוצות בירושלים, סיפורי אהבה בירושלים, סיור היציאה מהחומות בירושלים.

סיורים נוספים בתחילתה וראשיתה של ירושלים-ההתחלה בדרך העופל וסיום בדרך יריחו-
ראשיתה של ירושלים לפני 5000 שנה שהתבססה ליד מעיין הגיחון ודוד הקים את "עיר דוד", החקירות הראשונות של ירושלים היתתה על ידי ה p.e.f ע"י צ'רלס וורן בשנת 1867
הסיור מתחיל בגן העופל ברום של 720 מטרים, הגן הארכיאולוגי עיר דוד,המגדל הדרומי בעיר דוד, מבנה האבן המדורג בעיר דוד, בית אחיאל בעיר דוד, החדר השרוף, "בית הבולות", המצודה הכנענית של עיר דוד,פיר וורן, חומות שונות בתקופות שונות של עיר דוד וסיור ביקור במעיין הגיחון ובתעלות הביוב החדשות שנחשפו בבריכת השילוח ועליה לגן הנופל מוזיאון דוידסון.

השאר תגובה

קצת עליי

אפי נחמיאס מורה דרך  ומדריך טיולים משנת 1988החל ממחלקת הנוער של הקק"ל של אותם ימים עם הרבה ציונות עצים מאגרים והדרכות, החברה להגנת הטבע, לימודי ארץ ישראל  ביולוגית כמגמה תיכונית, עשרות ומאות  השתלמויות וקורס מורה דרך של משרד התיירות בוינגייט.

טיולים אחרונים

עקבו אחרינו

סרטון

דילוג לתוכן